Röportajlar

LEGACY OF BRUTALITY

İspanya’ya selamlar, "Path of Forgotten Souls" isimli taş gibi bir albüm çıktı yakın geçmişte, öncelikle sizi bunun için tebrik ederim. Bu sizin ilk tam süreli albümünüz, şimdiye dek gelen tepkiler nasıl? Kişisel olarak benden çok olumlu tepkiler alan bir albüm, kötü bir şey söyleyen olduğunu zannetmiyorum, var mı?
Lalo : Teşekkürler, şu ana kadar aldığımız tepkiler çok iyiydi. Bu tepkilerden çok memnunuz, satışlara bakılırsa da insanlar bizi oldukça sevmiş olmalı…

"Demon 2007" ve farklı formatlarda çıkan "Land of Empty Graves" için tepkiler nasıldı? Özel bir yorum yada tepki aldığınız oldu mu? Mesela "Land of Empty Graves" birkaç kez çıkmış sanırım, en son "Limited Edition" olarak çıkmış, açıkçası bu EP’yi ve hakkında söylenenleri çok merak ediyorum…
Bir önceki albümümüze eleştiri yapan yerlerden çok pozitif eleştiriler aldık.“Land of Empty Graves” ‘in değiştirilmiş halini de yayınlamak zorundaydık çünkü firma çok ağır davrandı. Bizde bu gecikme yüzünden bazı değişiklikler yapıp dış görünüş olarak albümü daha da geliştirdik.Demon 2007 kaset olarak basılmıştı.Yıllardır hasta gibi dinlediğimiz kült grupların kasetlerine özenip bizimde böyle bir ürünümüz olmalıydı şeklinde kendi aramızda konuşmalarımız oluyordu.

"Path of Forgotten Souls" adlı albüm, sanki 2006 yılında kurulan yeni bir grubun değil de Florida’daki death metal babalarından birinin albümüymüş gibi kaliteli beste yapısına ve prodüksiyona sahip. Deneyimli müzisyenlersiniz sanırım, diğer gruplarınızdan da bahseder misiniz?
Gruptaki en deneyimli üyemiz 90lı yılların ortalarından beri “ La Destilería”, “Redada” or “ Replica gruplarda çalan Borja’dır. Yıllarını gitara vermiş birisi ve bu işte çok iyi…
Davulcumuz Javi ise 7 yıl önce Stigmata grubunda bu işe başlamış. Ayrıca aynı gruptan Yoye de bass gitar konusunda hemen hemen benzer bir geçmişe sahip, Legacy of Brutality’e başlarken de Javi “ The last Twilight”, “Cathexia”, “Sound of Silence” gibi gruplara dönemsel olarak gitar çalıyordu.2007 yılında Lalo ve Simon’un ilk grubu olarak Legacy of Brutality doğmuş oldu. Lalo daha sonra Jorge Carbajales ile Road Roller isminde hard rock grubu kurdu. Bu grupta Simonda davulcuydu. Go with the flow isimli bir singleları var 2010 yılında çıkardılar yeni kayıtlarda yakında gelecek..

Albümün prodüksiyonunu sen yapmışsın, daha önceden bu konuda deneyimli sanırım…
Şu ana kadar “Cathexia”, “Legacy of Brutality” ve “Road Roller” gruplarının albümlerinde emeğim var. Prodüktörlüklerini ben gerçekleştirdim. Ve bu aralar Black Metal grubu “The last Twilight"un Rise and Fury isimli albümü üzerinde çalışıyorum.Yakında Drakkar Productions tarafından piyasaya sürülecek..
2 yıldır bu iş üzerinde tüm zamanımı harcıyorum ve kendimi giderek geliştiriyorum yakında yeni yapacağım kayıtlarda bu benim tarzımdı diyebileceğim işlere imza atacağım.

Albümdeki parçaların sözlerinde savaştan bahsediliyor, söz yazarken yakın tarihli yada hala süren savaşlardan mı yoksa tarihten mi etkileniyorsunuz?
Tüm albümlerdeki şarkı sözlerimiz ölümün öyle ya da böyle insan hayatı üzerinde olan etkileri ile manidar. Örneğin ilk parçamızın ismi "Death is coming" idi. Hehehe ne kadar basit değil mi biz ölümüz, heheheh. Ölüm insan hayatının içerisinde yer alan en önemli parçalardan biridir. Bunu kimse inkar edemiyor. Diğer parçalarda mesela Beyond the walls of the Colloseum ‘da Roma imparatorluğu dönemindeki gerçekleşen bazı olaylardan bahsediyoruz. Martyrchrist’da organ mafyası trafikleri. Path of forgotten souls’da özgürlük uğruna yitip giden yaşamların hikayelerinden bahsediyoruz. gibi gibi… Borja tüm şarkı sözlerini kendisi yazıyor…

Albümde konuk müzisyenler de yer alıyor, onlardan da okuyucularımıza bahseder misiniz?
In Path of Forgotten souls klavyelerde Chez García bize katılmıştı. “Beyond the walls of the colosseum” isimli parçamızda Abel Suarez konuk vokal olarak yer almıştı. Bu iki kişide kendi çaplarında işlere imza atıyorlar ve bir çok grupta yer almış müzisyenlerdir. Ayrıca Abel’in tasarım ile uğraştığını söylemeliyim.LP mizdeki intro’da Henrik Larsson(God Dethroned,Amon Amarth) tarafından bestelendi ve kayıt edildi.

Bence İspanya, Avrupa’da death metal adına underground kanaldan efsane gruplar çıkaran bir ülke. Ülkenizdeki piyasa bu günlerde ne durumda?
Bugünlerde çok fazla gerçek death metal çalan grup yok, genelde brutal death metal yada gore temalı çok daha sert müzikler icra ediliyor. Şu grupları önerebilirim death metal arayanlara : Gorydelivery, Impure, Brainwash, Upcoming Of Devastation, Nashgul, Brocken Gravestones, Ephimeral…Diğer tarzlardan şu gruplarda fena değildir: Carnivorous Voracity, The last Twilight ve Cathexia.

Legacy of Brutality’nin bu piyasadaki konumu ne durumda şu an, yerel dinleyici kitleniz var mı?
Buradaki seyirci kitlesinden memnunuz her konserimize bir çok insan geliyor.Ama en çok Kuzey Portekiz ve Galacia bölgesinde çok seviliyoruz o yüzen orada daha çok çalmaya gidiyoruz.

Müziğinizde death metalin ağır ciddiyeti ve saygısını hissediyorum, bu nasıl bir şey dersek, hani çok eğlenceli gruplar var, dinlerken hafif gülümsetiyor, ama "Path of Forgotten Souls" albümünü dinlerken saygı duydum, ağır ol dinlediğin şey "DEATH METAL" dedirtiyor kendi kendime… Bunu sağlayan, feyz aldığınız gruplar kimler?
Söylediğin gibi Florida tarzında klasik bir death metal grubuyuz yeni bir şey beklemeyin. Tek gayemiz bu doğrultuda güzel besteler yapmak ve dinleyiciye ulaştırmaktır. Şu gruplardan ilham aldığımızı zaten bizi dinlerken hissedersiniz; Malevolent Creation, Brutality, Sinister ve Morbid Angel. (Kesinlikle! – Goremented)

Şirketinizle durumlarınız nasıl? Konser/Turne planlarınız var mı?
Önceki şirkette yaşadığımız bir takım sıkıntılardan ötürü kendi firmamızı kurmaya karar verdik. Tanıtım işlerini kendimiz hallediyoruz. Bu çok zor oluyor fakat ne istersen onu yapabiliyorsun, bilirsin birilerine bağlı kalmak insanı gerçekten örseliyor. Eylül ayında bir çok festivalde ve lokal konserde yer alacağız ardından yeni albüm için çalışmalara başlama düşüncemiz bulunuyor.

Youtube’taki klibinizde stüdyo performansınızı izledim, sahnede de aşağı kalacağını zannetmiyorum, bence sizi sahnede izleyemeyen insanlar bir şekilde performansınızı görmeli… DVD çıkarmaya nasıl bakıyorsunuz?
Şu an böyle bir şey mümkün değil fakat bir DVD’mizin olması gerçekten mükemmel olurdu. Çünkü çok iyi bir fikir, niye diye soracak olursan insanlar seni hem izleyip hem dinleyecek gerçekten keyif verici..

Soracaklarım bu kadar, vakit ayırdığınız için teşekkürler, İspanya’daki death metal dinleyen dostlara selamlar, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Bizde sana vakit ayırdığın için teşekkür ederiz. Eğer imkan olursa Türkiye’de de çalmak isteriz ama çok uzaklardayız. Gelip bir kaç bira içip muhabbet etmek hiç de fena olmazdı. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu