Röportajlar

KREATOR

Thrashfest 2010, Vienna, Arena @ 3 Aralık 2010

Bir grubun üyesi olarak yaşamın boyunca yalnızca bir kere başına gelebilecek bir olayı geride bıraktınız bu da 25. yılınızın kutlamasıydı. Kendi seyirciniz önünde sayılırdınız ( Essene çok fazla uzakta değildiniz) Rock Hard dergisinin düzenlediği bu organizasyon nasıldı,sizin için nasıl geçti ?
Mille:
Çok iyi geçti diyebilirim sanki havada bir büyü vardı.Okuyuculara biraz klişe gelebilir ama gerçekten orada olmanız gerekirdi.Bir grup için gerçekten çok ama çok özel bir akşamdı…

Sanırım bu konseri cd olarak yayınlayacaksınız ,özel olarak kayıt aldınız değil mi ?
Biz fanlarımız için her şeyi vermeye hazırız. Rock Hard dergisini alan herkes bu CD ye ücretsiz sahip olabilecek.

Rock HARD dergisi Almanya’nın bir numaralı dergilerinden biri ,böyle büyük bir dergi ile bağlantıları nasıl sağlıklı tutabildin ?
Gerçekten onlarla çok iyi bir geçmişimiz var. Dergiyi çıkaran çocuğu ilk günden beri tanıyorum. Onlar bizim Tormentor adında çok küçük çapta bir grup olduğumuz zamanlarımızdan beri takip ediyorlar. O dönemde hepimiz metal için can atıyorduk ve dolayısıyla bir şekilde tanıştık.

Davulcunuz Ventor uzun yıllardır grubun bir temel taşı olarak kalmış fakat 1990ların başlarında birkaç yıllığına gruptan ayrılmıştı ,ne olmuştu o dönem ?
Kişisel sıkıntılarından dolayı gruba ara vermek istemişti. Bilirsiniz Kreator’u ben kurdum ve benim grubum biz devam ettik. O psikolojisi bozuk bir elemandı ,insanlar bazen ara vermek isterler bu normaldir.Problemlerini çözene kadar ara vermek istemişti..

Peki diğer grup elemanları ,kaç yıldır birlikte çalıyorsunuz?
2000 yılından beridir birlikteyiz,vay canına 10 yıl olmuş, huh!

Bu kadro için Kreator’un en kalıcı kadrosu diyebilir miyiz peki?
Evet diyebiliriz,tüm müzisyen dostlarım gerçekten iyi müzisyen oldukları kadar çok ama çok iyi can dostlarımız oluyorlar.

90’lar da çaldığınız eski parçalarınızı artık bir daha çalmak istemediğinizi duydum, doğru mu ?
Hayır, hayır kesinlikle doğru değil.”Renewal” albümünün turnesini bir hatırla,bütün albümü çalıyorduk. Aslında orada demek istediğim tüm albümlerde ve konserlerde değişik deneyimler elde ediyor olmamızdı. Zaten her yeni parçada ve albümde o albüme ağırlık vermemiz daha doğru olur.Her zaman odak noktamızı yeni parçalara vermeliyiz diye düşünüyorum.Bazen kimseyi memnun edemezsin iyi ya da kötü bu böyledir. 90larda bizler çok sıkı metalci modelinde takılıyorduk ve çoğumuz kimlik bulma arayışı içerisindeydik.Buda kimi zaman yanlışlar yaptığımız manasına geliyor.Krizlerden hep başarılı çıktık ve bu doğrultuda grubumuz büyüdü aslına bakarsan kimse bizden büyük bir grup olmamızı beklemiyordu.

Alman metal piyasısna baktığımızda Tom (Sodom),Schimier(Destruction),Peavey (Rage) ve sen eski kafa metal müziği hala yaşatıyorsunuz.1980’lerde bu piyasayı sizler kurdunuz ve hala yaşıyor olması çok güzel bir şey,bu ateşi ayakta tutuyorsunuz.Buna ne kadar katılırsın ?
Evet öyle,hahha.. Bu bir iltifattı gerçekten.Teşekkürler. Sanırım hala devam ediyoruz ve vazgeçmeyeceğiz.

Şu an piyasaya baktığında hangi genç grupları beyeniyorsun ?
Tonlarca var. Violator, Evile ve Warbringer. Çok enerjik çalıyorlar.Her dakika yeni bir grup çıkabiliyor. Bilirsin işte,black/death çok revaçta ha keza thrash metal de yeniden canlandı.Aslında metal müziğin bu kadar çeşitli olması çok iyi bir şey..

Kısaca müzikal yaşantınızdaki özel anlardan bahsedecek olursak Judas Priest ‘in “Grinder “parçasını Legends of Metal albümü için kayıt etmiştiniz.Bu kayıdı yaparken neler hissettiniz ?
Bize sordular böyle bir oluşumda yer almak ister misiniz diye bende çok iyi olur dedim.Hepimiz Priest fanı olduğumuz için karar vermemiz çok kolay oldu.Eğer bir şeyi yapmak istersek yaparız bu basittir !

Philip Boa’nın kurduğu Voodoocult’ ta Chuck ve Waldemar ile birlikte çalmıştın.Grubun hikayesi neydi ,ana çocuk kimdi ?
Philip Boa Almanya’da çok tanınan biriydi.Herhangi bir şirkete bağlı olmayan alternatif rock vs. çalan bir müzisyendi ve bir gün dedi ki ben metal albümü kayıt etmek istiyorum.Ve sevdiği metal gruplarından elemanları davet etti. Slayer’dan Dave ,ben ve Death ‘ten Chuck. Faith no More dan Big Jim Martin’de kayıtta yer almıştı.Çok acaip bir deneyimdi benim içi n…

Ayrıca Edguy ‘ın Mysteria parçasının değişik bir versionunda da yer almıştın sanırım …
Ha ha, evet Tobi’yi çok severim.Çok acayip bir grup, bilir misin ?Ben power metal de çok yokumdur özellikle yen olanlarında fakat Edguy çok iyi gruptur. Özellikle konserlerde bir başkalardır.Ayrıca çok iyi dostlarım olduğu için sonsuz destek vermişimdir.

Aslında ne kadar komik değilmi yıllar geçtikçe tarzlarda belli kategorilere ayrılmaya başladı.Benim power metal anlayışım Metal Church ve Vicous Rumours tu.. hey gidi
Ne demek istediğini anladım ama Edguy gerçekten en iyisidir.

Son olarak bugunkü thrash metal canlanışı hakkında neler demek istersin ?
Bence bitti. Bu günlerde yakında biter.Sonrası olmaz…

Editör Notu: Kreator ile yapılan bu röportaj Macar yazarımız Viktor tarafından grubun konserinden önce kuliste ayak üstü gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle Mille‘nin cevapları kısa ve devrik cümlelerden oluşmaktadır.

www.kreator-terrorzone.de
www.myspace.com/kreator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu