Kritikler

KORPIKLAANI ”Ukon Wacka”

Nuclear Blast Records – 2011 – Finlandiya

Folk Metal sahnesinin kuşkusuz en güçlü isimlerinden Korpiklaani , yine ormanlarda ormanlardan aldıkları ilham ve gazla 2011’de de bizi albümsüz koymadılar . Malum her sene albüm çıkardıkları için bide guinness rekorlar kitabına da aday bizim oymaklar. Aktif grupları severim ama her sene her sene albüm çıkarmaları da onların üretken olduklarını göstermiyor zira kendilerini tekrar eden bir sürece girmiş bulunmaları da diğer bir gerçek.

2010’u es geçmiş 8 yıllık geçmişlerine 7 koca albüm sığdırmış Korpiklaani, vay be ne grup demeden de alamayız kendimizi. Takipçilerinin de alışık olduğu klasik Korpiklaani albümü Ucon Wacka. Grup neşeli eğlendirici parçalar yapmış bu albümde de her zaman olduğu gibi insanın hoplayıp zıplayası geliyor. Albüm kapağı farklı değil işte güzel hoş aynı tarz pek bir değişiklik yok. Melodiler dahil her şey aynı 1.albüm harikaydı yattım kalktım dinledim ama diğer çıkanlar sürekli tekrar olduğu için bu albümde söylenecek fazla söz kalmıyor.

İçkiyle araları pek iyi olan grubumuz votkadan sonra bu sefer de Tequila parçasını yapmışlar 🙂 insanın akılda kalıcı ezgisiyle benim en sevdiğim parça olmayı başardı, beer beer ve votkadan sonra ilaç gibi geldi diyebilirim. Korpiklaani’nin en belirgin özelliklerinden biriside meşhur yaylıları. Jouhikko sesini bize sevdirdiler parçalarda kemana benzeyen Fin halk çalgısı kendilerine özgü estrümanları da kullanmaları cabası tabi, Korvesta liha insan bu parçayı dinlerken ritme ayak durmadan edemiyor ya ayakla yada kafayla oldukça neşe veren şarkılar. Hemen arkadan takip eden Koivu ja tahti güzel melodiler bulunduran karmaşık riffli bir diğer şarkı. Finlandiya’nın yerel müziğine hayran kalmamak da elde değil. Albümde bonus olarak Motörhead / Iron Fist coverı bulunmakta, eh işte kendince yorumlamışlar pek de ahım şahım olmamış ama yinede dinlenebilir kıvamda pek fazla umuda kapılmasın dinleyenler.

Müzikal açıdan değişime sıcak bakmasalar da onlar eğlenceli neşeli bi’ okadar da gaz bi’ grup oldular her zaman. Konser grubu konserde çılgınlar gibi eğlenilir bu grupla, içkini iç dans et ve müziğe kendini kaptır budur olay!

6/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu