Kritikler

KISTVAEN ”Unbekannte”

Self released – 2010 – Romanya

Romanyalı grup elemanlarından Stefan’ın bana ulaşmasının üzerinden 2 gün geçmeden Kistvaen kritiğimi yapmaya karar verdim. Grubun sound yapısı o kadar hoşuma gitti ki CD’nin gelmesini bekleyemeden yüksek kalitedeki wav formatındaki parçalarını değerlendirmek istedim.

Suicidal black metal türünde bir grup Kistvaen hatta bu tarzın öncü isimlerinden Kvartforth’ta gruba bir parçada konuk vokalist olarak yardımcı olmuş. Shining Romanya ‘ya geldiğinde alt gruplardan biri de Kistvaen’di ve Niklas da konuk vokalist olarak bir parçada ağır alkollü bir şekilde gruba destek oldu. Aslında bu tarz gruplar alkolsüz çok fazla dinlenemiyor.

Kistvaen Romanya’dan yeni çıkan bir grup, Negura Bunget gibi Avrupa çapında bir gruptan sonra benim Romanya’dan duyduğum ilk grup diyebilirim. Kistvaen’in bu albümü kendi imkanlarıyla piyasaya sürülmüş. Sanırım yakında 2. albümlerini kayıt edecekler ve iyi bir firma bulmakta zorlanmayacaklar.

Albümün kapanış parçası olan “VOid” e bir klip çekmişler. Klip profesyonel olarak düzenlenmiş fakat grubun Shining ve bir çok grup ile birlikte çıktığı bir black metal gecesinden alınan görüntülerinden oluşuyor.

Grubun tarzını yukarıda belirtmiştim. Katatonia’nın Tonights Decision’a kadar olan zamanlarının üzerine Bethlehem, Shining ve Forgotten Tomb’u ekleyin Kistvaen’i yakalayabilirsiniz. Depresif ve damar işlerden hoşlanan arkadaşlar göz atabilirler.. Fakat keşke clean vokalleri kullanmasalarmış çünkü grubun tarzını biraz daha yumuşaklaştıran bir davranış oluyor. Ama scream vokal performansını çok beğendiğimi dillendirebilirim zira ağlak vokaller kedi miyavlaması gibi değil…

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu