Röportajlar

KAOTEON

Merhaba Anthony,Lübnan’dan çok fazla grup çıkmıyor Kaoteon bizim ilk duydugumuz gruplardan biri olmuştu, bu hikaye nasıl başladı?
Anthony: Kuşkusuz 90’ların sonuna doğru bir grup kurma hevesim vardı,ama cesaret edemedim nedeni ise çok fazla enstruman kabiliyetim yoktu ,ardından Walid ile tanıştım birlikte takılmaya başladık,sonra grubumuzun temeli yavaşca atılmış oldu,kısaca Kaoteon hikayesi böyle başladı.

Son yıllarda Orta-Doğu’da bir kıpırdanma var ve bir çok grup adını duyurmaya başladı,bunun sebeplerini neye bağlıyorsun?
Anthony:
Evet,kesinlikle öyle diyebiliriz,bence Lübnanlı grupları duymuş olabilirsin çünkü yabancı ülkelerde daha çok isim yaptılar.Aslında eskiden beri varlar pek ilgili olmadığından gözünden kaçmış olabilir.
Walid: Bence temel sebep şuydu,neden orta doğulular bunu yapamasın ne eksiğimiz var felsefesinden yola çıkıp bir çok Arap grup müzik hayatına başladı.

Değişken bir müzik yapınız var kısaca Extreme Metal diyelim,çünkü kimi zaman death kimi zaman thrash yer yer black metal olan bölümler var,neden belli bir tarzda değilde,hepsinin karışımı bir sound seçtiniz,özelliklemi oldu bu?
Anthony:
Biz extreme muzik yapma amacıyla bu grubu kurduk ve de kendimizi asla sınırlamayı düşünmedik.
Walid: Doğru,Bence ilk demomuzda bunu çok iyi başardığımızı düşünüyorum.Yinede ilk demomuz oldugundan acemi ve heyecanlıydık,grubun imajını belirliyecek vaktimizde yoktu.İnanıyorum ki yakında debut albümümüz çıkınca herkez bizim ne tarz müzik yaptıgımızı daha iyi anlayacaktır..

Provenance of Hatred bir çok distroda satılıyor,ne gibi eleştiriler aldınız? Bence bir çok kişi Lübnan’dan olduğunuz için farklı tepkiler vermiş olabilir..
Anthony:
Kişisel olarak aldığım e-maillerde “vay canına,bu boku seviyorum” gibi eleştiriler alıyorum.Tabiki Lübnan’lı olduğumuz için çok değişik tepkiler de almıyor değiliz ,bir keresinde bir e-mailde şöyle yazıyordu, “Şarkılarınız güzel de ,Lübnan hangi cehennemde?”Bende bu cahillere ülkemizin nerede olduğunu öğretmekten keyif alıyorum.
Walid: Bir çok insan Lübnan’da metal müziğin olabileceğini düşünmüyordu. Ama büyük bir çoğunluktan ve hatta bu tarzın öncü ülkelerinden bile olumlu tepkiler aldık.

Kadro sıkıntısı yaşadığınızı biliyorum, hatta bir sitede Kanada’lı bir davulcu ile anlaştığınız yazıyordu,bu nasıl oldu,çok uzak değilmi? Sanal bir grup imajı çiziyorsunuz?
Anthony:
SANAL MI? HUH,herneyse burada extreme tarzda çalabilecek davulcu bulamıyoruz.Bende yabancı davulculara bizimle çalıp çalamayacağını soruyorum, kabul edenlere de kayıtları yolluyorum ve davul kayıtlarını üzerine ekleyip bize geri yolluyorlar,ancak böyle yapabiliyoruz.

Daha önce konser verme fırsatınız oldu mu?
Walid:
3 konser verdik fakat oldukça boktandı çünkü organizasyon yapmaktan anlamayan adamları işin başına koymuşlardı,rezildi. (Türkiye’de de böyle şeyler yok değil )

Herhangi Avrupa lı veya Amerikalı bir şirket size albüm yapma teklifinde bulundu mu?
Anthony:
Birçok teklif aldık,bunları açıklamak istemiyorum.Hatta anlaşmada teklif ettiler ama buradaki hükümet buna izin vermediği için geri çevirmek zorunda kaldık.

Liriklerinize değinecek olursak biraz nefret dolu ve eleştirel bir yapıya sahip,kısaca anlattıklarınız,nefretinizden söz edermisin?
Walid:
Liriklerim genelde namussuzluk ve aşşağılamaya karşı bir nevi kusmuk oluyor.

Grubun önümüzdeki yıl ve daha sonrası için ne gibi planları var?
Anthony:
Kişisel olarak,Kaoteon ‘un durmaya niyeti yok,insanlara burada da müzik yapıldığını hatta bunun ne kadar zor oldugunu kanıtlamak amacındayım,şarkılarım genelde karmaşık yapılı olacak ve insanlar 2005 in sonlarına doğru bizim yeni albümümüz dinleyecek.

Türk grupları hakkında neler biliyorsun,dinlediklerin varmı?
Walid:
EVET ,2 sene önceki RTN ‘ye gelmiştim Almora’yı ve diğer hardcore gruplarını hatırlıyorum.Mezarkabul,Cenotaph ve thrash metal grubu Blaster’ı uluslar arası üne sahip olduğu için biliyorum ve seviyorum…

Röportaj için teşekkürler,son sözlerini alayım…
Walid:
Türkiye bu sözlerim sana, umuyorum bir gün orada çalıp ortalığı dağıtırız.Sizin gibi thrashcilere saygı duyuyoruz..
Anthony: Bende Efes Extraya bir sözüm var,lütfen buraya dağıtımı kesmeyin!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu