Röportajlar

KAMPFAR

Bu röportaj, yayın partnerimizWolfhound Metal Radio‘da online olarak grubun üyelerinden DOLK ile gerçekleştirilmiştir ve yayınlanmıştır.

Dolk merhaba, yavaş ve emin adımlarla underground piyasadaki 17inci yılınızı doldurdunuz. Kampfar olarak "Kviss" albümü ile piyasaya yeniden bir selam çaktınız,biz yine geçmişinize dönecek olursak Thomas ile bu grubu kurarken neler yaşadınız? Sizi bu grubu yaratmaya iten etkenler nelerdi?
Dolk :
Evet halen devam eden uzun bir serüven :
91 yılında ilk grubum olan Mork ile bu işe başladım fakat kafamda her zaman Kampfar gibi bir grup kurma fikirleri dolanıyordu.94 yılında Mork grubu dağılınca bu fikri faaliyete geçirmek istedim. Kendi başıma çalışmalara başlamıştım. Thomas ile çocukluktan beri arkadaşız hatta arkadaştan da öte kardeş gibiyiz,müzikal-hayat görüşlerimiz tamamıyla aynı bu nedenle 17 senedir birlikte çalıyoruz. (Her gruba böyle arkadaşlıklar lazım gerçekten – Cenk)

1999-2006 yılları arasında grup olarak oldukça sessizdiniz,bunun sebepleri neler? Başka projelere mi yoğunlaşmıştınız yoksa özel hayatlarda mı sorun vardı? Sizi geri dönmeye ne motive etti ?
O dönemdeki sessizliğimiz oldukça özeldi.Thomas ve ben kötü zamanlar geçiriyorduk,hayatlarımızda yolunda gitmeyen bazı şeyler vardı bunu sana anlatamam fakat şu an o zor dönemleri atlattık eğer atlatmasaydık zaten Kampfar diye bir şey kalmayacaktı.Geri dönüş hikayesi de oldukça basit,problemler çözülünce hayatımız yoluna girince geri dönüp bir şeyler çalmaya neden devam etmeyelim ki ?O dönemde bulunduğum özel durumu şöyle özetleyebilirim:
Şarkılara yoğunlaşmıştık ve grup içi havamız hiç olmadığı kadar iyi ilerliyordu.Buda doğal olarak bizim çalışma tempomuza yansıyordu. Kampfar hiç olmadığı kadar zevk veriyordu fakat aniden hayatımda yolunda gitmeyen bir şeyler olmaya başladı ve doğal olarak grubun bulunduğu bu güzel hava kayboldu. o dönemim bu şekilde geçti hayatım için yapmam gereken başka şeyler vardı ve bunlara asla engel olamamıştım.Neyse ki geride kaldı ve şu an tüm eski hisler ile birlikte yeniden burada olmak çok güzel …

O günlerden sonra grup olarak periodik olarak birşeyler yayınlamaya devam ediyorsunuz,sanırım daha aktif ve üretken bir grup haline geldiniz.Değişik elementler deneyip yinede klasik Kampfar tarzına bağlı kalmanızı nasıl sağlıyorsunuz ,ilhamlarınızın kaynakları neler ?
(Hafif bir gülümsemeyle) Aslında çok basit bu ilham küçüklüğümden beri benimledir,hatta büyük annem anlatırdı. 6 yaşında ufak bir çocukken bana anlattığı doğa ile ilgili hikayeler vardı. Norveç’te doğa bir din gibidir,bir çok insan inkar etse de bence Norveçteki tek din doğadır.Bana göre ise tüm ilham kaynağımdır. "Mare" albümünün kayıtları için ailemize ait bir dağ evine gitmiştik.Orada hiç olumsuzluk yoktur tamamen dağlar,doğa ve temiz hava vardır.Doğaya yakın olmak bana her zaman çok güzel esin kaynağı olmuştur ve sanırım ömrümün sonuna kadar bu böyle devam edecek…

Kampfar hep iki kişinin himayesi,baş rolü altında sen ve Thomas fakat Thomas son yolculuklarınızda sizlerle birlikte değildi,niye böyle bir şey oldu ?Sizinle birlikte çalmayı sürdürecek mi ?
Çok zor bir soru 17 yıl birlikte çaldık fakat Thomas’ın artık black metal ile işi olmadığından dolayı onun bu haklı nedenini kabul etmek zorunda kaldım.Halen kan kardeşliğimiz devam ediyor hala birlikte takılıyoruz fakat müzikal olarak yollarımızı ayırmak zorunda kaldık.Grupta hala onun için yer var her zaman geri dönebilir fakat artık kendi yolumuzu da çizmeye başladık,onun gelip gelmeyeceğini kendisi bile bilmiyor fakat dediğim gibi yeri her zaman hazır…

Bana göre hayatta her şey olabilir asla bilemezsin…
Aynen öyle kapılar asla Thomas için sonsuza dek kapanmadı.

Son albümünüzü dahil tüm albümlerinizi dinlerken ben her zaman senin ve Thomas’ın Kampfar üzerinde büyük bir etkisi olduğunu hissediyorum.Ama yine de grubunuzda bir çok müzisyen arkadaşınız daha var ,onlar ile ilişkileriniz nasıl,gruba olan katkılarını nasıl buluyorsun ?
Evet kesinlikle tüm grup elemanlarının katkılarıyla İsveç’te Peter Tagtren’in stüdyosunda kayıtlarımızı yaptık.Aslına bakarsanız bu bir ilk bizim için çünkü daha önceki albümlerde tüm grup elemanlarının bestelere bu kadar katkısı olmamıştı.Sadece aramıza yeni katılan gitaristimiz Ole Hartvigsen ‘in bestelerde bir katkısı yok..Ama çok iyi bir gitarist Kampfar’ın ne çalmak istediğini çok iyi biliyor ve müzisyenlik bilgisiyle bize olan katkıları çok ama çok üst düzeyde,en önemlisi Kampfar ‘ı kendi işi gibi görüyor ve sıkı çalışıyor.Benim için en önemli olan çalışmaktır asla üstün yeteneklere sahip bir virtüöz aramıyoruz.İçinden gelenleri müziğe yansıtması en önemli noktalardan biridir umarım kendisiyle yeni albümlerde de birlikte çalışma şansına sahip olabiliriz. "Mare" albümünden tamamıyla olumlu sonuçlar aldık ve tatmin olduk.

Müzikal kariyeriniz boyunca bir çok değişik tarz gördünüz,değişik eğilimler edindiniz,bunları bizlere sunarken kafanızdaki en önemli olgu neydi ?Şarkı sözleri müziğin kendisinden daha mı önemli ya da bütünüyle bakacak olursak Norveç dilini herkes anlayamıyor,bunca zamandır kendi dilinizde müzik yapmanızın asıl amacı neydi ,ne gibi hikayeler gizli?
Elbette değişik temalar müziğimizde doğrudan etkileşim sağlıyor. Bende Kampfar’da insanlara yansıtmak istediğim şeyleri tamamıyla içimde yaşıyorum,örneğin kuvvetli hisler,doğa ile birleşiyor müziğin bütününü meydana getiriyor,şarkı sözleri de onları besliyor.Bunlar yaşam içerisinde belirlenmiş bir patikada yürüyormuşçasına doğal olarak hayat buluyor.Bu patikayı ister takip edersin ister etmezsin herşeyi kendin belirlersin aynı "Ravenheart" albümümüzde olduğu gibi,eğer bir yol belirlemişsen o senin için normaldir bu tamamıyla senin hayatı görmen ile alakalı bir durum.Kampfar da gerçekten bunu umursar,senin ne olduğun çok önemlidir. Elbette Norveç dili ve pagan kültürünü her zaman müziğimize yansıttık çünkü bu bizim kökenimiz nereden geldiğimizi ve ne olduğumuzu ya da ne gibi hisler barındırdığımızı asla unutup red etmedik. Kampfar her zaman Nordik kültlerine bağlıdır ve bu yolu takip edecektir, sana tek bir sözüm var geldiğin yolu asla unutma…

"Mare" 3 ay önce çıkan bir albüm ve bence kariyerinizde bir dönüm noktası olarak nitelendirmek isterim.Çünkü albümde emeği geçen uluslar arası kişiler var bunlardan biride Peter Tagtgren ve Napalm Records. Neden Peter’ı seçtiniz ve albüm kayıtları esnasında ne gibi anekdotlar yaşadınız ?Ne gibi ilginçlikler yaşadınız ?
"Mare" albümü gerçekten benim adıma çok iyi bir iş ve bir dönüm noktası çünkü bundan önceki albümlerin toplam satışı kadarlık bir satışı 2-3 haftada elde ettik.Bazı metal listelerinde yükselişe geçtik bu da bir grup için oldukça olumlu şeylerden biri,son iki albümümüzün toplam satışını aşmamız ve bu kadar ilgi görmesi beni çok heyecanlandırdı. Eğer bir grubun varsa ve bu işte ciddiysen bir çok insanı tanıman gerekiyor bende Peter ile bir festivalde tanışmıştım.Bir kaç kere buluşup sohbet ettik.Aklımdan onun stüdyosuna gidip kayıt yapmak hiç geçmemişti bilirsiniz işte o adam meşhurdur ilgilenmez gibilerinden düşünüyordum.Ama Peter bu albüm üzerinde çalışmayı çok istedi üstelik çok güzel fikirleri vardı ve bu fikirler bizim fikirlerimiz ile birlikte birleştiğinde ortaya çok harika şeyler çıktı.
Albümün yaratılışına gelecek olursak eğer daha önceki soruda da biraz bahsetmiştim Norveç’in dağlarında tamamiyle herşeyden uzaklaşmış bir şekilde konsantre olup bütün parçaları oluşturduk."Mare bir cadı hikayesidir.Büyücü papazlarının yüksek mertebede olanları özellikle Avrupa’da ve Norveçte herşeyi şeytana ait ve büyüye ait diye dışlıyorlardı.Hiç anlamadıkları işlere karışıp insanları yanlış yönlendiriyorlardı. "Mare" ise Norveç’Te zamanında gerçekten yaşanmış tarihi ayinlerden söz ediyor.Buradan sonrası için büyük bir soru işareti bırakıyorum zaten albüm kapağımıza baktığınızda 3 tane cadı göreceksiniz bunlar Norveç tarihinde olan şeyler..

Yeni albüm çalışmalarına başladınız mı ? Neler bekliyor bizleri ?
Her zaman dediğim gibi şarkılara başlamamız için Norveç’te olmamız gerek buda turnemiz bittikten sonra olacak,kasım ayı sonu gibi..(Gülerek söylüyor) Bu bizim ne kadar hızlı bir grup olduğumuza bağlı ama biz çok üşengeç adamlarız, hehe. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde mutlaka yeni bir şeyler kayıt etmeyi istiyoruz.İlham ve istek çok önemli şeyler her zaman içinden geleni takip etmen gerek o zaman gerçekten iyi şeylere imza atabilirsin.

Son soru olarak black metalin geçmişini, geleceğini nasıl buluyorsun ?
Bence bu çok ağır bir soru oldu ben yıllardır bu konu hakkında hiç bir şey yapmıyorum, ilgilenmiyorum. Şu aralar yeni bir kitap yazmak ile meşgulüm,bu soruya şu an cevap vermesem daha iyi olacak …

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu