Kritikler

KALMAH ”12 Gauge”

Spinefarm Records – 2010 – Finlandiya

12 Kalibre; Kalmah tabir-i caizse muhteşem bir dönüş yaptı! Albüm adı garip gelse de, kim takar bu garipliği?

İlk şarkımız ‘’Rust Never Sleeps’’, akustik gitar ve trompet ile oluşturulmuş intronun sonrası malum, insanın yerinden kalkıp kafa sallayası geliyor, o şekil bir gaz var şarkıda. Giderek tempo artıyor , “Vay anasını, nasıl oluyor da daha melodik olmayı başarıyorlar. Daha albüm çıkmadan haberler çıkmıştı, “Yeni albümde trompet kullanacağız” diye. Şöyle bir kaldım önce, ama ne kadar enteresan ve orijinal olmuş, çok da yakışmış şarkılara. Dikkatlice dinlemeyen birisi dahi anlar bu ayrıntıları. Kalmah zaten çizgisinden sapmamıştı ,arada kalan, tarz kayması yaşayan, ani dibe inen ya da çıkan gruplar arasında olmadı hiç bir zaman. İstikrarlı ve özünü her zaman koruyan bir grup olmayı başardı. Kısacası bu albüm Kalmah’ı efsane yapar mı? Bence yapar.

Sertlikten taviz vermeyen Kalmah ‘’One Of Fail’’ ile dikkatimi çekti, bu şarkı da oldukça gaz. Dinleyicileri tatmin etmeyi başarmış bir Kalmah şarkısı. Klavye ve gitar soloları da ayrı bir hava katmış parçaya.

‘’Bullets Are Blind’’, başladığı andan itibaren fark yaratan bir şarkı. Riffleriyle kendisini belli ediyor hemen. Şarkı biter bitmez başa sarıp bir kez daha dinlenme ihtiyacı güdüyor bende. Kendimi Kalmah konserinde gaza gelmiş bir halde kafa sallarken hayal etmemi sağlıyor bu muhteşem parça. Gitarlarla vokalin uyumunu da olaya katarsak… (hele ki o solo, of ulan of!!! dedirttiriyor adama!)

‘’Swampwar ‘’, bataklıktaki seslere kulak verin arkadaşlar. Marco güzel yardırmış klavyesiyle. Pekka’nın o dehşet scream vokaline bir diyeceğimiz yok zaten.

‘’Better Not To Tell’’, Pekka’nın üstüne düşen görev ne kadar zor. Hem çalmak hem söylemek ne kadar emek ister… Her parçada olduğu gibi bu parçada da Pekka’nın performansı karşısında şaşmış ve de kalmış bulunmaktayım. Brutal ve scream’de 10 numara, hakkını vermek lazım.

‘’ Hook The Monster ‘’ ,”Girişine kurban be!Yürüü!” baştan sona yüksek tempo hakim. Hayal kırıklığına uğratmayan bir parça daha eklendi, şimdilik her şey 4 4’lük…

‘’Godeye ‘’, brutal scream karışımı vokaliyle, melodisi bende mide ve karın ağrısıyla beraber kalp çarpıntısı yarattı, heyecandan olsa gerek. Pekka’nın eşsiz yorumundan mıdır artık bilemem, gitar, klavye, trompet… ne ararsan var unisonlar fena birleşmiş!

(unison’a bir örnek: Aynı andaki iki sesin frekans oranının ~1 olmasıyla oluşturulan ses. gitarı akortlamak için 5. perdeye basıp alttaki telden seslerin aynı olup olmadığını kontrol etmek de bir unison örneğidir.)

‘’12 Gauge ‘’ ,Albüme ismini veren muhterem parça. Peki ya kalibre nedir? Merak edeniniz varsa bu muhterem parça adını ‘’ bir çeşit silah namlusu mu desek, mesela silahtan bahsederken 9mm namlusu bilmem ne kadar da kalibresi denilir ya, işte burada anlatılmak istenen kalibre de budur’’ Peh! Şarkı pek hüzünlü giriyor, birden kapladı odamı melodiler, ama sonra bir gaz ki sormayın. Alır götürür bizi bu sefer. Bu şarkıda isminden mi etkilendim, nedendir bilinmez, kendimi avcı gibi hissettim. O derece gaza gelip fonda 12 kalibre ben ovalarda, bayırlarda, ormanlarda avlanıyorum. Şarkının temposu yükseliyor, daha fazla kan görmek istiyor insan. Riffler bilindik olsa da bayağı değil, Kalmah kaliteyi korumuş her zamanki gibi.

‘’Sacramentum’’, hüzün çöktü odama, bu parçada melankolinin dibine vurmuş Kalmah! Arada akustik gitar uyumu da süper, Pekka boğazına kurban!

Son olarak da bir cover bonus olarak karşımda,Thin Lizzy? Bilmeyenlere kısa özet, İrlanda’nın güzide hard rock topluluklarındandır. Çok önemli bir özelliği var bu grubun, çift gitar armonisi kullanan ilk hard rock gruplarından biri olması.

Gelelim şarkımıza ,‘’Cold Sweat ‘’ hem Thin Lizzy’den hem de Kalmah’tan çok kez dinledim bu şarkıyı. Gerçeği itiraf ediyorum, Thin Lizzy beni daha çok coşturdu. Tabi ki daha fazla zevk aldım ama Kalmah’ın yorumu kendine göre olmuş, onlar da güzel kıvırmışlar coverı, yine de son söz sizin olsun. Ben bir Thin Lizzy videosu da ekliyorum, tıklayınız.

Kalmah Yine Galip 2010’un en iyi albümlerinden diyebilirim, alnının akıyla albümü tamamlamış!..

7/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu