Röportajlar

KAFIRUN

Kanadalı Black Metal grubu Kafirun'dan Hanephi ile grup ve genel müzik piyasası hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Merhaba, Öncelikle elbette Kafirun nasıl kuruldu , kimlerden oluşmakta kısacası biraz gruptan söz eder misiniz?
Grubun kurucusu benim. 2014 başlarında eski dönemlerden tanıdığım davulcu Corpus Vile ile birlikte stüdyoya gitmeye karar verdik, ortada grup oluşturmak gibi bir plan yoktu, benim elimde bir iki parça vardı onları çalarak başladık, ardından birkaç hafta içinde basçı Hypnocrotizer ve vokalist Luzifaust'u çalısmalara davet ettik. Onlarda çok ilgilendi hazır olan parçalarla ve beraber çalmaya başladık. Bu şekilde oluştu ilk kadro ,ilk iki EP kaydı ve ilk konserimizin ardından 2015 başlarında Corpus Vile iş gerekçesiyle başka bir şehre taşınmak durumunda kaldı. Yerini davullarda Mesmorphiona’ya bıraktı. Şu an ki kadromuz 2015'den bu yana aynı ve Eschaton albümü bu yeni kadro ile kayıt edildi.

Son albümünüz Eschaton ile başlamak istiyorum. Eschaton şahsen dinlerken tüylerimi diken diken eden bir albüm, öncelikle onu belirtmek istedim. Kafirun’un bu albümüne gelen yorumlar genel olarak nasıl?
Şu ana kadar albümle ilgili oldukça pozitif yorumlar geldi. Albüm kritikleri hem online hem de basılan fanzin ve dergilerde çıktı. Bütün kritikleri görme fırsatımız olmadı ama genel olarak albüm beklediğimizin de üzerinde ilgi gördü diyebilirim.

Kafirun Kanadalı bir Black Metal grubu ve genel olarak dünyanın her yerinde sevenleriniz çok fazla, dolayısıyla Kanada’da Metal sahneleri ve fanları nasıl ve elbette oradaki gruplardan bizlere önermek istersiniz diye düşünüyorum?
Kuzey Amerika ve Avrupa metal fanları yıllardır her grubu her istedikleri zaman görebildikleri için konsere gidip grup izleme konusunda biraz daha seçiciler. Mesela her turneye giden grup Güney Amerika'ya gittiğinde, mesela Brezilya'da gördükleri ilgiden çok etkileniyor, aynı gruplar Kuzey Amerika'da 200 – 300 kişiye çalıyor ama mesela Brezilya’da 1000 – 2000 kişiye çalıyor. Bu yüzden o bölgedeki metal fanları daha fanatik bulunuyor. Bizim de planlarımız var önümüzdeki yıllarda Güney Amerika'da çalmak gibi fakat biz kendi şehrimiz ve çevrede çaldığımızda oldukça sağlam destek görüyoruz. Kanada'da sağlam gruplar var tabi: Thanifaxath Idolatry, Gevurah, Panzerfaust, Necro Holocaust, Nordwind, Blasphemy bu gruplara bir kulak kabartın bence !

Kafirun Türkiye’de Black Metal severler tarafından ilgiyle takip edilmekte gerçekten , ve müziğiniz buradaki fanlarınız fazlasıyla büyülemiş durumda, Türkiye’de sizleri izleme şansımız olacak mı?
Türkiye’de takipçilerimizin olduğunu duymak güzel bir haber ve ileride tabi ki fırsat olursa Türkiye’ye gelmek isteriz fakat bu biraz tabi orda ki organizasyonların ilgisine de bağlı. Büyük ihtimal Avrupa turnesi ayarladığımızda Türkiye’de bir iki konser eklemeye çalışacağız . Bence böyle bir konser bizim için çok güzel bir deneyim olur…

Kafirun genellikle şarkı sözleriyle de ilgi çeken bir grup, dolayısıyla genel olarak şarkılarınızda neleri konu alıyorsunuz?
Sözler ölümün gizemleri ve içsel karanlıktan bahsediyor. Bizim görüşümüze göre insanlığa ve var olan bütün canlılara tek kendini gösteren güç ölümdür. Ölüm tanrının kendisi, karanlık ve aydınlık arasında akışı sağlayan bir güç, insan özünde bütün kainatın gizemlerini taşıyor, yok oluş ve ölüm, içsel enerjinin özgürleşmesi ve var oluşun sınırlarının ötesine geçişin tek yolu. Sözler genellikle mistik bir yapıya sahip, sözler bizim icin daha çok sembolik bir araç. Eschaton zaten konsept olarak tanrısal gücün ve yaratılışın sonu anlamına geliyor. Kaosun bütün varoluşu içine çekmesi bir nefes gibi ve nefes verir gibi yeniden her şeyin özüne dönüşü. En çok bahsettiğimiz konu ölümün kendisi tabiki çok daha derin, fiziksel ölümün ötesinde, daha çok egonun ölümü ve ruhani yeniden diriliş işlediğimiz konular arasında yer almaktadır.

Ve heyecanla beklediğimiz yeni albümünüz, çalışmalar nasıl gidiyor ve yeni Kafirun albümünü ne zaman dinleyeceğiz?
Yeni albüm için şu an belirli bir tarih yok. Albümü daha yeni yayınladık bu yüzden yeni şarkıların oluşması biraz vakit alacak. Yeni albümden önce bir kaç grupla split yapma çalışmalarımız var ,öncelikli olarak görüştüğümüz gruplarla bu konuyu netleştireceğiz.

Black Metal diğer metal türlerine göre çok farklı bir yerde duran bir tür ve doğal olarak sormak isterim. Büyük bir özenle icra ettiğiniz bu müziği dününü ve bugününü değerlendirdiğinizde nasıl tanımlarsınız?
BM bugüne kadar defalarca kendini yeniden tanımladı. Tarzlar değişse de, trendler gelip geçse de, önemli olan müziğin özü, karanlık ve taviz vermez yapısı BM'i bu zamana kadar ayakta tutan olgudur. İlk çıktığı dönemlerde ki underground yapısı tabi ki kayboldu, eski gruplar dünya çapında şöhrete kavuştu, artık herkes tarafından bilinen bir tarz oldu. Bu hem iyi, hem kötü oldu. İyi yanı BM dünya çapında festivallerde kendine yer bulabildi ama buda trendleşmesine sebep oldu. Yani ayağa düştü, geyiği yapıldı, işte pentagram ve occult sembolleri ticarileşti bu durum aynı zamanda daha yeni akımlarında doğmasına sebep oldu. BM'e isyan eden yeni BM grupları ve akımları ortaya çıktı. Yani artık BM sadece bir isim içine her şey sokuldu. Herkes kafasına göre yeniden yorumlamaya başladı. Parodisi yapıldı, belgeselleri yapıldı. Yani el birliğiyle içine sıçıldı. Benim için önemli olan müziğin bireysel olarak ne ifade ettiği. Yani çok umurumda değil bir tarza bağlı kalmaya çalışmak yada saçma sapan polemiklere girmek . Sonuçta yapılan şeyler inançla ve gerçek bir bağlılıkla yapılıyorsa bu zaten kendini gösterir Bunun haricinde en gerçek bm yi ben yapıyorum, sen sahtesin gibi tartışmalara girmek oldukça yersiz bir polemiktir.

Eschaton isimli albümünüzü Seance Records ‘tan yayınlamıştınız, bundan sonraki çalışmanızda da Seance Records ile çalışacak mısınız?
Seance Records sadece albümün CD versiyonunu yayınladı ve promosyonunu yaptı. Aramızda bir kontrat yok ilerde belki tekrar beraber bir şeyler yapılabilir.Seance gerçekten güzel bir label , yaptıkları işe çok değer veriyorlar ve yayınladıkları gruplara büyük destek oluyorlar. Eschaton'un 12'' Vinyl versiyonu Amerika'dan Flesh Vessel Records tarafından yayınlanıcak. Şubat 2018 gibi çıkma durumu var.

Kafirun olarak Türkiye’de son yıllardaki metal gruplarını nasıl bulduğunuzu sormak isterim, özellikle The Sarcophagus, Carnophage, Cenotaph, Dishearten, Khepra gibi Extreme Metal’in çeşitli tarzlarında çok iyi albümler yapan gruplarımız var, bu grupları takip ediyor musunuz?
Türkiye'de gruplar oldukça ilerlediler ve Avrupa'da da yavaş yavaş isim yapmaya başladılar. Bu güzel bi rşey. Ülkemiz Müslümanlık belasıyla boğulmamış olsaydı bu tip şeyler çok seneler önce olurdu. Bu arada bahsettiğin grupların bazılarından haberim var. Özellikle The Sarcophagus elemanları yakın arkadaşlarım, Ankara'da uzun yıllar önce beraber çalıp takılmışlığımız vardır.

Kafirun bizleri karanlık müziğiyle büyülerken açıkçası kimlerden etkilendiğini de merak ettik. En Sevdiğiniz gruplar hangi isimler?
Bu zor bir soru. Çünkü sadece müzik değil bana ilham kaynağı olan. Ama bir iki isim vermek gerekirse , sanırım her şeyin özü Mayhem ve Burzum ile başladı, ilk zehir. Tabi zamanla başka gruplar da etkiledi beni. Son dönemlerde Aosoth, Antaeus, Arkhon Infaustus, Inferno, Blut Aus Nord, Behexen, Svartidau?i bazı dinlediğim gruplardır.

Sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ediyoruz. Son Olarak Kafirun Fanlarına neler söylemek istersiniz?
Ben de çok teşekkür ederim bu fırsat için. Fanlara da desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Umarım ilerde konser verme fırsatımız olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu