Kritikler

INSIDIOUS DECREPANCY ”Extirpating Omniscient Certitude”

Brutal Bands – 2009 – ABD

Grup teknik texas brutal death metali yapıyor.

Davul “The Inerrancy of Profanation” albümünde olduğu gibi davul programı ile yapılmış. “The Inerrancy of Profanation” albümünde olduğu gibi davul yapısı aynen korunuyor. Çift Kros,blast,zil atraksiyonları aynen devam ediyor. Bu albümde davul tonlamaları daha önceki albümlere göre çok daha iyi ayarlanmış.
Gitar “The Inerrancy of Profanation” albümüne benzer bir yapıda çalıyor. Teknik riffler ve texas death metali alt yapısı aynen devam ediyor. Fakat bu albümde daha bir old school death metal havası var. Bazı şarkılarda karanlık bir atmosfer oluşturulmaya çalışılmış ki çok güzel olmuş.

Vokal “The Inerrancy of Profanation” albümündeki gibi Growl ve Extreme Deep Guttural Vokal şeklinde ikili bir yapıya sahip.
Vokalistin sesi derin,güçlü,yıkıcı,iğrenç bir sese sahip. Vokalist Deep Guttural Vokalleri “The Inerrancy of Profanation” albümünde olduğu gibi “Devourment” grubundan “Ruben Rosas” vokalinin stili ve “Severe Torture” grubundan “Dennis Schreurs” vokalinin stilinin karması bir stile sahip. Vokalist tam anlamıyla Deep Guttural Vokal denilen işi yapıyor. Vokalistin Growlleri “Suffocation” eski albümlerindeki growlleri andırıyor.

Vokal genelde yıkıcı vokaller uygulayarak müzikte ön plana geçiyor. Vokalist için vokalinin yıkıcılığını çok iyi ayarlayan, vokalini nerede, ne şekilde,ne kadar yapacağını çok iyi bilen, müziğe göre vokallerini düzenleyen, vokalinde profesyonelleşmiş, profesyonel bir vokalist olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Vokalist bu albümde de extreme vokal anlayışını aynen devam ettiriyor.

Vokalist bu albümde “The Inerrancy of Profanation” albümüne göre daha çok Deep Guttural Vokal kullanıyor. Growlleri daha az kullanıyor. Bu albümde Deep Guttural Vokalleri daha ön plana çıkarmış. Vokalistin dünyadaki en extreme vokallerden birisi olduğunu kesinlikle söylemek gerekiyor. Vokalist okuyuş stili olarak genelde tane tane okuyor. Sürekli vokal yapmıyor.

Söz konsepti Gore, Anti-Religious, Perversity olarak devam ediyor. Şarkı uzunlukları genelde 3-4 dakika arasında değişiyor. Şarkı isimleri bu albümde daha kısa olmuş. Uzun şarkı isimlerinden sıkılmış sanırım.

Albüm kapağını Par Olofsson çizmiş. Hristiyanlığa nefretin gösterildiği başka bir kapak olmuş. Her tarafın yıkıldığı bir şehirde kanatları yerinden sökülmüş bir melek ellerini kaldırmış ışığa doğru uzanıyor. Kanatlarının koptuğu yerlerden kanlar akıyor. Melek büyük bir acı içinde. Ortalığıda karanlık basıyor.

Kayıt kalitesi çok temiz ve sağlam. Herşey çok net duyuluyor. Bu albümün kayıt kalitesi, ilk 2 albüme göre daha sağlam olmuş diyebiliriz.

Shawn kişisi yine tek başına tüm enstrümanları ve vokali üstlenmiş. Tek kişinin tüm bu işleri üstlenmesi ve kendi fikirlerini hayata geçirmeye çalışması ayrı bir övgü sebebidir.

Albüm Brutal Bands şirketinden çıkmış. Extreme işlere gönül verenler kaçırmasın bu adamın albümlerini.

Özellikle Deep Guttural Vokalleri,müzik,söz konsepti,albüm kapağı göz önüne alındığında 10 üzerinden 10’u çok rahat bir şekilde hak ediyor diyorum.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu