Röportajlar

INGESTED

Selam! N’aber? İzlanda’daki patlayan volkan nasıl heheh? Bulutların içinde misiniz heheh?
Ingested’de her şey yolunda, evet volkan bir çok ciddi problem yarattı, sadece tatil gezilerinin değil grupların konser programlarının da yatmasına sebep oldu, tura Avustralya’dan başlamayı düşünmüyorduk ama mümkün olan ilk uçuş oraya olduğundan bizde oradan başladık.

Her şeyden önce muhteşem ilk albümünüz için tebrik etmek istiyorum:). Bana göre geçtiğimiz yılın an iyi cd’lerinden biriydi. Medya ve fanlarınız tarafından nasıl karşılandı? Tepkilerden memnun musunuz?
Teşekkürler, memnun kaldığına sevindim, İngiltere’deki müzik dergilerinden muhteşem yorumlar aldık ki bu bizim için çok önemli, webzine’lerden ve fanlarımızdan da ayrıca çok iyi yorumlar aldık, yani evet, “Harikülade” mertebesine erişebildiğimiz için mutluyuz.

Dinleyicilerinizden Ingested’ın müziğinden ne çıkartmalarını istiyorsunuz? Yeni dinleyicileriniz için yeni albümün Ingested tarzını tatmak için en iyi yer olduğunu söyleyebilir misiniz?
Dinleyicilerin head bang yapmalarını ve riff’lerin tadını çıkarmalarını istiyoruz, ilk albüm yeni dinleyiciler için iyi bir başlangıç oldu fakat Ingested tarzını tatmak için bizi canlı izlemek, ağır ve gaddar tarzımızın suratlarında patlaması için en iyisi olacaktır!!!

Stüdyo çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz? Eğlenceli hikayeler varmı heheh? Çalışmalarınız boyunca dilediğiniz sound’u yakalayabildiniz mi? Ne tür ekipmanlar kullandınız? İlk album için nelere ihtiyacınız oldu?
Aslında kayıt kısmı biraz çekişmeli oldu çünkü kaydı sıcak suyu ve yemek pişirmek için herhangi bir mutfak eşyası olmayan bir çiftlik evinde yaptık, tabii ki aylar Ekim/Kasım olduğu için hava da çok soğuktu, evin içinde de ısıtmaya yönelik bir alet olmayınca o soğukta götümüz dondu, iki hafta orda kaldık biraz stresli de olsa sonuçlandı. Kayıttan beri her akşam takıldığımız için aklıma herhangi bir komik anı aklıma gelmiyor hahaha. Albümde ESP gitarlar, Peavey kafa amfi, Tama davul, Paiste ziller vs…

Crepitation ve Kastrated ile birlikte olan spliti karşılaştırdığınızda nasıl bir fark görüyorsunuz? Beraber bir cd yayınlama fikri nasıl oluştu? Bu gruplar hakkındaki son durum nedir?
Albümün spliti hızlandıran büyük bir unsur olduğunu düşünüyoruz. Bir grup olarak şarkılarımızla, yapımızla ve genel olarak yaptığımız müziğin tekniniğiyle ilgili olarak. Splite gelince bütün gruplar olarak beraber çaldık ve bizler sıkı dostlarız. Hiçbirimizin o dönem için bir şey yapmadığını gördük ve bir araya gelip hepimizin yer aldığı bir cd yayınlamaya karar verdik. Bunun çok iyi bir fikir olduğuna hepimiz hem fikirdik. Crepitation ve kastrated hala beraber. crepitation çok fazla aktif denemez çünkü bütün elemanları farklı gruplardan ve Birleşik Krallık’ın her bir yanından. Buna rağmen kısa bir süre önce bazı promolar yayınladılar. Kastrated şu anda uzun süreli bir albüm için çalışıyor.

OEF 2009’da Crepitation izleme fırsatım oldu, harikaydı. Muhtemelen birbirlerini iyi tanıyan ve sıkı dost olan bir grup.. Siz de öyle misiniz? İyi arkadaşlar mısınız? Ortak eğlenceleriniz oluyor mu?
Crepitation grup elemanları dışarıdan kendi içlerine kapanık sıkı dostlar şekli yapan bir grup gibi gözüküyor –ki bu güzel bir görüntü-. Bizse aslında bir grup istiyoruz, sürekli gülüyor, eğleniyor parti yapıyoruz. Ancak bunun dışında performanslarımızı olabildiğince profesyonel tutmaya çalışıyoruz. Performansımızın izleyicilerin yüzlerine olabildiğince brutal çarpmasını istiyoruz, bu yüzden bizim renkli tarafımız izleyicilerimize pek yansımaz. Crepitation ile de iyi arkadaşız, onları o şekilde görmek bizim için de güzel.

Candlelight Records ile anlaşmanızdan tatmin oldunuz mu? Yeni anlaşma ile ilgili söyleyeceğiniz bir şeyler var mı? Grindethic ve Siege of Amida Records ile geçmişteki anlaşmalarınızdan bahseder misiniz?
Siege of Amida Records tarafından albümümüzü Amerikalı Candlelight ile anlaşmadan önce çıkarmıştık. Sonuç olarak motivasyonumuz çok da fazla değişmedi. Ancak albümümüzü Amerika Avrupa ve İngiltere’de çıkartabildiğimiz için mutluyuz.

İngiltere’de bir çok konser düzenlediğinizi biliyorum, ülkenin dışında neler yapıyorsunuz? Bir Avrupa turu beklemeli miyiz?
Önümüzdeki birkaç hafta İngiltere’deki turlar yüzünden biraz meşgulüz ki bu durum bizim için çok güzel çünkü bu manşette kendi adımızın yazdığı ilk turne. Bu yılın sonlarına doğru Avrupa’ya tekrar dönüş yapmayı umuyoruz fakat ne olacağı belli olmaz. Avrupa’da bir turne hoşumuza gider, bunun için ve hayranlarımızla buluşmak için çok uğraşıcağız.

Black Dahlia Murder ile beraber bir turne yaptınız, ardından Carnifex ile bir tane daha. Her ikisi de şu an için çok ünlü gruplar. Onları destekleme öykünüz nasıl başladı? Müziklerini dinliyor musunuz?
Öncelikle Black Dahlia Murder ile birlikte çalmak bizim için bir onur, bu insanlarla ve diğer gruplarla Bonecrusher turnemizde en iyi vakitlerimizi geçirdik. Bu şansa erişebilmemiz bizim için muhteşemdi. Şirketimiz bu gruplarla birlikte olabilmemiz için çok yardımcı oldu, bunun için onlara minnettarız. Carnifex ile önümüzdeki birkaç hafta içinde tekrar aynı sahneyi paylaşacağız ve bunun için sabırsızlanıyoruz.

Deathcore türünün popüleritesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Herhangi bir açıdan bu popüleritenin bir parçası olduğunuzu düşünüyor musunuz? Müziğinizde core’dan etkilenmeler sezdim ve Terror, Hatebreed, Knuckledust gibi grupları sevdiğinizi biliyorum… Suicide Silence gibi gruplarla Polonya’da da yakınlığınız olduğunu biliyorum. (grup elemanlarınızı ayrı ayrı düşünürsek)…
Deathcore’u çok severim, burada gerçekten deathcore adına çok iyi gruplar var. Deathcore yeterince popüler diye düşünüyorum, bir çok insanı daha sert müzikler dinlemeye itiyor. Bu durumda bir çok grup sadece popüler diye deathcore yapmaya başladı, halihazırda deathcore yapan gruplar ise daha çok ünlenmek için müzikten çok şarkı sözüne yöneldiler ki bana göre müzik bu işin temelidir ancak söylediğim gibi buradaki gruplar, hepimiz hardcore seven insanlarız, aslında hardcore her zaman olduğundan çok daha fazla müziğimizin içinde şu an. Death metalci çocuklara ve hardcorecu çocuklara ulaşmak istiyoruz yani evet kendimizi çok üstüne düşmediğimiz deathcore camiasının da bir parçası olarak görüyoruz, eğerki tüm diğer türlerdeki müzik severleri memnun edebilmişsek günün sonunda kendimizi death metal yaparken buluyoruz. Hayran kitlemizi tek bir tür için izole etmek istemiyoruz, sonuç olarak eğer birden çok çeşit seven insanlara ulaşabiliyorsak bu bize mutluluk verir.

Müziğinizi hiç duymamış birine onu nasıl tarif edersiniz?
Hızlı, brutal ve hırpalayıcı!!!

Vokal tekniğinizden biraz bahseder misiniz? Sesi daha derinden çıkartmak için kullandığınız “numaralar” var mı? Bu harika sonuçları almak için ne kadar süre çalıştınız? Death/grind vokal hocanız kimdi?
Jay vokalistimiz, onun tekniği büyük oranda hırıltılı, yüksek sesli ve olabildiğince sert, guttural veya dümdüz hırıltı tekniklerini kullanmaz. Herkesin vokalde kendi teknikleri vardır, Jay’inki yaptığımız müzik için en uygun olanı, şikayetçi değiliz.

İlginç bir albüm kapağınız var. Kapağı hazırlayan, konseptini oluşturan arkadaştan biraz bahseder misiniz?
Albüm kapağımızı hazırlayan kişi efsanevi death metal albüm kapağı sanatçısı Toshihiro Egawa, Konsept olarak ona ‘Cremated Existance’ şarkısının sözlerini verdik ve oda bize hayalinde canlandırdıklarıyla geri döndü. Sonuçları gördüğümüzde oldukça etkilendik, daha mutlu olamazdık, kapak gerçekten albüme çok uydu.

Ingested’ın müziğinde en sevdiğiniz ve çok da fazla sevmediğiniz unsurlar neler?
Ingested’ın soundu temel olarak teknik ve heavy rifflerinin üst üste binmesi ve birbirlerini kesmesiyle oluşuyor. Bu yapıyı yapabildiğimiz kadar sürdürmek istiyoruz.

Şarkı sözleri grup ve müziğiniz açısından ne kadar önem taşır?
Sözler çok önemlidir,ofansif şarkılara sahip olduğumuz için kendimizle gurur duyuyoruz, şok edici içeriğimizin bir çok insanı etkilediğini çok iyi biliyoruz. Müzik ve sözler el ele birlikte yürüyen etmenlerdir.

“Skinned And Fucked” için bir klipiniz var. Grubun Youtube’daki tanıtımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Youtube’uda kullanıyor musunuz? En sevdiğiniz metal/hardcore klipleri neler?
Youtube’da gerçekten iyi reklam yaptık ve bunun gruplar için iyi bir araç olduğunu düşünüyorum, klipimiz “Skinned And Fucked” Youtube’da güzel hit aldı ki bu bir grup için güzel bir reklam anlamına gelir, canlı performanslarımızla ilgili de bir çok güzel videomuz var ki bu da grubumuzu canlı dinlemeyen insanlar için, yaptığımız müziğin tadı hakkında fikir sahibi olmaları açısından güzel. En sevdiğim metal klipleri muhtemelen; Despised Icon – In The Arms Of Perdition, Suicide Silence – Wake Up, Job For A Cowboy – Embedded ve Through The Eyes Of The Dead – Failure In The flesh.

Sohbetimizi bitirmeden evvel biraz çeşitlendirmemiz gerekirse, grup harici herhangi bir hobi niteliğinde uğraş veya ilgi alanınız varsa bize bahsedebilir misiniz?
Vokalimiz özellikle korku ve gore filmler konusunda fanatik bir koleksiyoncudur, basçımız Brad ise gerçek bir oyun sever ve Spawn çizgi romanı koleksiyoncusudur. Hobi olarak hepimiz pubda güzel içki içmeyi severiz.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Şu an bir sonraki albümümüzün yazım aşamasındayız, önümüzdeki yıl eyaletleri içeren bir turne yapmayı umuyoruz, sadece şu an yaptığımızı devam ettirmek, daha çok sahne almak, daha çok turne yapmak ve yolumuza yeni hayran kitlemizle devam etmek istiyoruz.

Röportajda son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Röportaj için teşekkürler, Ingested’ı desteklemeye devam edin, bir şovumuza gelip albüm t-shirt gibi ürünlerimizden satın alın satın alın ve bizimle eğlenin, turnede görüşürüz!!!

Çeviri : Welder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu