Röportajlar

INCAPACITY

– Selam Anders, nasılsın? Grubun Incapacity yada diğer projelerin hakkında okuyuculara söyleyecek bir şeylerin var mı?

Anders : Ben gayet iyiyim teşekkürler. Incapacity diye bilinen İsevçli Death/Thrash grubunun bas gitaristiyim ve de melodik death metal grubu Solar Dawn’ın da gitarsitiyim.

 

– Grubu nasıl bir araya getirdiğinizi biraz anlatabilir misin? Sanırım gruba katılışının hikayesi biraz farklı, özellikle underground piyasasında.

Anders : Cold Records’tan Ömer firması için bir grup oluşumuyla ilgili beni aradı ve ilgilenip ilgilenmediğimi sordu. Beni aramasının nedeni benim diğer grubum Solar Dawn’ın bir albümünü dinlemiş ve beste yazma stilimi beğenmiş olması. Ve ben sonra birkaç eski arkadaşımı bir araya getirmek istediğim bu death/thrash grubuna katılmakla ilgilenip ilgilenmediklerini sormak için aradım. İlk başta Robert ve Christian gruba dahil oldu, sonra biz Dread’e Edge Of Sanity’de yapmış olduğu gibi gitarla uğraşmanın dışında şarkı söylemekten hoşlanıp hoşlanmayacağını sorduk ve o da bize katıldı. Ve en sonunda davulcumuz Henrik de başka bir grupta daha çalmak ilgisini çekti.

 

– Yani bir firma menejeri size dayanak oldu ve grup bir araya geldi.

Evet kesinlikle öyle oldu.

 

– İlginç, şu sıralar yada gelecek için Incapacity olarak planlarınız neler ?

Biz şimdilik çok az yada az röportaj, promosyon vs. ile uğraştığımız bir periyot içindeyiz. Ve tabiki yeni beste yapmakla uğraşıyoruz. Ve grup ruhunu canlı tutmak için bazı Showlar vereceğiz. Sonrasında gelecek Şubat’ta ikinci albümümüzü kaydedeceğiz ve yazın da Avrupa’da konserler vererek albümümüzü tanıtmayı umuyoruz.

 

– İsveç death stilinin şu sıralar değişim içerisinde olduğunu düşünüyorum. Old school thrash, İsveç death stilini etkilemiş durumda. Geçmişte Old Stuıff’tan etkilenmiş birkaç grup bilirdim, mesela Dissection, Sacramentum, Merciless vs.. Ama şimdi bir çok grup var. 3 yıl önce Haunted bu tarzı modern bir soundla popüler yaptı. Siz de bu tarz riffleri ve soundu kullanıyorsunuz. Bu konuda ne düşünüyorsun? Sence biraz trendy mi?

Evet bazı şekillerde trendy, metal piyasaı içerisindeki çoğu insan death metalin,thrash metalin trendleri takip ettiğini kabul etmiyor. Ama söylemek gerekirse, sıradan müziklerde olduğu gibi metal müzik de trendleri takip eder. Son zamanlarda grind bir trend olarak var. Ve şu “power metal” de trendti ama iyi ki şu anda düşüş var. Giyim kuşamdaki trendlere bir baksana… 80’lerdeb esinlenilmiş ve Hammerfall vs. gruplarla 80’lerin metali geldi. Ben gayet eminim ki trendler 90’ları hit yaptığı zaman Pantera gibi gruplar gelecekte tekrar canlanacak. Ama biz herhangi bir şekilde Incapacity’ye trend olduğu için asla başlamadık. Biz kendi stuff’ımızı yaparız ve metalheadler bunun trendy olduğunu düşünüyorsa… ok … Biz doğru hissettiğimizi yaparız ve çalmak istediğimiz müziği yaparız. Ve umarım ki biraz da albüm satarız.

 

– Siz enstrumanlarınızı diğer yeni ve genç İsveçli death gruplarından daha farklı kullanıyorsunuz. Bana göre Incapacity, Carcass, At The Gates, Entombed, Autopsy vs… gibi old school stuff death metal gruplarından etkilenmiş gibi görünüyor… Yanlış mıyım?

Söylediklerin için çok teşekkürler, öncelikle genç olduğumuzu söylediğin için he,he ! Hem Robert hem de Dread 30 yaşın üzerindeler ve death metal piyasasında önde gelen tipler. Hemen hemen hepimiz de bu işin içindeyiz ve soundumuzun Merciless, Entombed, Carcass gibi old school gruplardan biraz daha fazla etkilenmiş olması bize çok da yabancı bir şey değildir. Metal müzik dinlemeye başladığımızda kökenimizi etkilemiş gruplar onlardır. Bize bu tarzı çalmamızı sağlayan kesinlikle Haunted gibi gruplar değil.

 

– Groove bileşimleri kullanma konusunda Incapacity gerçekten ilgi çekici ama Chaos Complete’de bu olayı fazla duyamadım. Groove bang tuneları müzikte kullanırsanız, muhtemelen extreme piyada daha başarılı olacağınızı düşünüyorum, bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Mesela Imputate Bad gayet groove bir şarkı ve onun gibi sounda sahip 10 tane daha şarkıyla Chaos Complete ne kadar ne kadar ilgi çekici olabilir ki? Albüm için şarkı yazımı esnasında dinamikleri yaratmak için farklı varyasyonları denemenin en önemli şey olduğunu düşünüyorum. O yöntem kullanıldığında, mesela 4 şarkı sonrasında dinleyici albüme olan ilgisini kaybetmeyecektir. Bir albüm içinde bir tane şarkının 10 tane kopyasını kullanan bir grup değiliz ve bu tarz haltları dinlemekten nefret ederim. Açıkçası dinamik olmayan veya kullanmasını bilmeyen grupları sevmem, kişisel olarak groovy şarkılar yaparak piyasada daha başarılı olacağımızı düşünmüyorum, ne demek istediğimi anlarsın.

 

– Son yıllarda İsveç müzik piyasası Avrupa’da büyük bir yükseliş içerisinde. Kısacası neden İsveç?

Gerçekten bilmiyorum ama sanırım iş müzik yaratıcılığına geldiğinde, büyük bir mirasa sahibiz. İsveç çoğu müzik piyasasında her zaman iyi bir müzik ihracatçısı olmuştur ve muhtemelen bu şeye sahip olmamızda İsveç metal piyasasını etkilemiş olan şeylerdir. Müzik firmaları İsveç’ten yükselen pek çok iyi grubun olduğunu biliyorlar ve sanırım İsveçten bir grubun demosunu biraz daha dikkatle dinlerler.

 

– Gelecek albüm kaydı için nereyi kullanacaksınız ? ve herhangi bir şirket değişimi düşünüyor musunuz?

Hayır, gelecek albüm için de Cold Records’ta kalacağız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu