Kritikler

IN MOURNING ”Monolith”

Pulverised Records – 2010 – İsveç

Kuzey Death Metal’in birde bu yüzü var. Melodik, progresif ve yer yer clean vokallerin bulunduğu Amorphis , In Flames , Soilwork gibi grupların öncülüğünü yaptığı tarzdır (tabi ilk dönemlerinden bahsediyorum) In mourning de bu tarza göz kırpan bir grup,tabi eski tarzları olan gotic ruhu da içlerinde barındırarak. Bu kadar karışım ortaya herkesin sevmese bile dinleyebileceği bir şeyler çıkartıyor.

Siteye gelen promoları incelerken inlay yazısında kadroda gördüğüm ve October Tide grubunda yer almış olan başarılı müzisyen Tobiaz Netzell sayesinde dikkatimi çekti bu grup. Kısa bir araştırma yaptım ve 2008 yılında çıkardıkları ilk albümleri Shrouded Divine ile müthiş eleştiriler almışlar. Bu sebeple ”Monolith” dinlemek farz oldu. Dinledikten sonra kritik yazmak aynı şekilde..

Death Metalin Progresif öğelerle flörtü beni asla rahatsız etmemiştir. Tabi bazen uzun süreli albümler kendini tekrar ettiği noktada direk benim için eleniyorlar ancak In Mourning’de bunu yaşamadım. Son derece melodik altyapılı öğeleri progresif elementlerle zıt şekilde uyumlu hale getirmeleri yer yer clean vokal ve gitarlarla October Tide grubuna göndermeler yapmaları müziklerini dinlenebilir ve güzel kıvama getirmiş. Bulun ve dinleyin derim.

8.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu