Röportajlar

IMPIETY

IMPIETY, Asya'nın bir numaralı keçicileri, sanırım hiç bir şekilde tanıtmaya gerek yok, bilen bilir. Bu röportajı Bangladesh'li dostumuz Nabil grubun Bangladesh turnesinde gerçekleştirdi. "Banish the Posers Fest 2014" ,alttaki videoda röportajın orijinal halini izleyebilirsiniz.

Nabil: Bangladesh'e hoş geldiniz,öncelikle sormak isterim Dhaka'yı beğendiniz mi ?
Shyaithan: Selam,ben Bangladeşli elemanlarla uzun yıllardır irtibat halindeydim,ismini hatırlayamadım biri bana yazdı ve gelmemizi istediklerini söylediler. Banish the Poser's festi düzenleyen Iftekhar dostum Singapur'a geldiğinde birlikte takıldık ve bu konu hakkında görüştük. Konuştuğumuz gibi de şu an buradayız. Dhaka'daki ilk konserimiz,ben daha öncede gelelim demiştim çünkü Asya sahnesini çok seviyorum. Asya'nın çocuğuyum,tüm dünyadaki metalci kardeşlerimle tanışmak için çok hevesliyim ve bu yüzden nereden davet gelirse gitmeye çalışıyoruz.

Evet zaten Impiety'nin çok fazla konser ve turnelerle meşgul olduğunu hepimiz biliyoruz,dünyanın bir çok yerine gittiniz ve bir çok baba grupla çaldınız,hangi şehir ya da ülke sizin için unutulmazdı ?
Her ülkenin kendine göre unutulmaz anları var, Meksika ve Amerika konserleri tabiki en deli olanlarından bir kaçı idi.. 2011 'de çok feci ,dehşet konserlerimiz oldu,19 Kuzey Amerika şehrini dolaştık. Meksika, ahh çok dehşet ve azılı fanlarımızın olduğu bir ülke ,asla Asya ile kıyaslayamazsın, tamamıyla farklı bir yapı, gerçekten beklediğinin ötesinde extreme metal fanatikleri var orada, git ve gör bence….

Turne yaşamı nasıl,dinlenmeden bir ülkeden bir ülkeye geçiyorsunuz mesela bugun Banglades'e geldiniz, çalıp yarın Hindistan'a geçeceksiniz, bu ağır takvime nasıl dayanıyorsunuz?

Bilmem, ben sert bir adamım, orduda bulundum. Bu yaşam stiline uyum sağlayacak yegane adamlardan biriyim. Grup mevzusuna gelince, zaten insanın içinde çalma arzusu olduktan sonra A noktasından B noktasına gitmek hiç bir sıkıntı yaratmıyor, kalk, giyin, kuşan ve yola düş, sahnelerin tozunu at !!! Yani şehri dolaşamadığım zaman biraz üzülsem de, bu ağır takvim içerisinde olmak beni bozmuyor, oldukça normal,bunun için varım diyebilirim!

Asya'nın çocuğu olarak piyasanın içerisindesin,hemde oldukça uzun süredir.. Sence son 15 yıl içerisinde çıkan gruplar nasıl,dünya metal piyasası içerisine entegre olabildiler mi ? Neler söylemek istersin?
Grupların medyada yer alması konusunu düşünecek olursak eskisinden çok daha iyi bir seviyede olduğunu düşünüyorum. Asyalı gruplar kendilerini tanıtmakta oldukça zorluk çekiyorlar. Ama son 5-6 senede sosyal medya sayesinde eskiye nazaran çok daha iyi tanıtıma sahipler,genellikle güneydoğu Asya grupları bu işi iyi beceriyor, o yüzden onları her ülkede konserlerde görebiliyoruz.

Asya genelinde bir çok grubun deneyimsiz olduğunu ve kendilerini tanıtmakta başarısız olduğunu ilettin,peki sizin gibi tanınan bir grubun elemanı olarak,onlara kendilerini tanıtmaları konusunda nasıl tavsiyelerde bulunabilirsin ?
Başlangıçta gerçekten çok ama çok zordu,bazen bir flyer'ı 1000 tane bastırıp ,sağa sola yolluyordum. Kaset çekiyordum, fotokopi, xerox baskı, postaneye ödediğim para bir servet… Binlerce mektup gönderdim, e-mail ile örtüşemez bile… Şu an dünya üzerinde herkes birbirini daha hızlı tanıyabiliyor,hemen e-mail yazıyorlar. Ama e-maili ya cevaplarsın ya cevaplamazsın, bir garantisi yok, sana kalmış… Şu sıra aslına eskiye oranla daha da zor çünkü bir çok mecra var, metal müzik bir endüstri haline gelmiş, underground camiaya gelecek olursak; işte en zor nokta da burada başlıyor. Maalesef ki pop kültürü gibi bir endüstriye dönüşmüş durumda, üzücü ama gerçek… Firmalar sadece satabilecekleri gruplara albüm basıyorlar, senin ne çaldığının bir önemi yok, çok üzücü. Exodus yada Slayer kopyası grupları basmak istemiyorlar, çünkü onlar gibi onlarca grup bulunuyor. Bu bir delilik, bir şekilde senin farkına varmaları demek bir çeşit büyü,işte tam anlamıyla iyi bir firmadan albüm çıkarabilmek için bu tip şeyler yaşayabiliyorsun. Çok zor,imkansıza yakın !

Birazda ekipmanlar hakkında konuşalım,kayıtlarda ve konserlerde hangi ekipmanları tercih ediyorsun ?
Peavey 6505 marka backline, Ampex anfi, bunlar zaten standarttır. Çok hakim değilim bu konuya,6 kanallı bir mixer var, gitar ve anfileri buna bağlıyorum, bass ayarlarım zaten çok basit tonlarda,çift distortion oluyor, başkada bir şey kullanmıyorum.

Peki bass konusuna gelecek olursak,sende neler var ?
Şu an iki tane bass gitarım var, bir tanesi Japon malı, bayadır kullanıyorum, sanırım 15 yıl olmuştur.. BC RICH markayı kullanıyorum, ikisi de aynı marka, belli aralıklarla değiştiriyorum.

2015 yılı Impiety için 25. yıl demek,özel bir turne yada benzeri bir şey düşünüyor musunuz ?
Hmmm iyi fikir aslında,şu an kafam o kadar dolu ki ,aklıma bile gelmedi. Ama bunca işime rağmen halen kendimi metal kafa olarak hissediyorum. Neler olur biter bilemem ama gelecek sene ABD'de bir turne fena olmaz.Belki bir iki haftalık Avrupa turu da iyi gidebilir, düşünürüz bunları, çok zor bir şey değil, zaman neyi getirir, götürür bir tartmamız gerekiyor.

Yeni albüm ne zaman gelecek ?
Çok fazla kafa yoramadım,evde oturup bir kaç güzel riff çıkarıyorum,ama sonra devamı gelmiyor, şöyle söyleyeyim bir kaç hafta tamamıyla buna kafa yorabilirsem, belki güzel şeyler çıkarabilirim. Şu anki işim beni tamamen yalnızlığa iteliyor,bende süper bir albüm oluşturmadan bitirmeyen tiplerdenim. Yeni bir şeyler yapmayı çok arzuluyorum,2015 in ortalarına doğru bir şeyler çıkar diye düşünüyorum. Sonrada stüdyoya gidip bunları kayıt ederim,sizlere sunarım..sanırım…

Fotoğraflar: Shafayet Chowdhury & Nabil Abaddon
Impiety:Facebook.com/impietyofficial

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu