Kritikler

IMMOLATION ”Majesty and Decay”

Nuclear Blast Records – 2010 – ABD

Death metal grupları arasında “baba grup” adını hakkıyla kazanmış olan Immolation 2010 da yani 3 yıl aradan sonra “Majesty and Decay”(MaD) albümüyle karşımızda. 1988de Rigor Motris adıyla kurulan Immolation 1991de daha ilk albümleri olan Dawn of Possession ile ortalığı kelimenin tam anlamıyla yıktı ve bir anda piyasanın göbeğine oturdu. 5 yıllık bir aradan sonra unutulduklarını düşünmüşler ki Here in After ile tekrar yıkımı müzik setlerimize, radyolarımıza taşıdılar. Tarihinde iki şaheser bulundurmak bir grup için yeterliyken onlar durmadı ve Close to a World Below ile Unholy Cult gibi mükemmel olmasa da (buna mükemmel dersek Dawn of Possession’a ne deriz kaygısına düşmemek için mükemmel demiyorum) mükemmele yakın albümlerle adından sıkça bahsettirdi. Ve geldik 2010’a yine Immolation, yine yıkım.

Öncelikle her Immolation albümünde olduğu gibi MaD’i de ilk dinlediğimde hiçbir yorumda bulunamadım ve kalktım gidip bir su içtim. Daha sonra birkaç dinleyişten sonra yavaş yavaş ne yazacağım ne diyeceğim kafamda oluştu. “Bütün bunlardan bize ne” diyeceksiniz haklısınız lakin bütün bunları birazdan yazacağım cümleyi kuvvetlendirmek için sarf ettim. Eğer müzik dediniz şey sabit ölçüde ve düzenli riflerle ilerleyen melodik olan bir şeyse size şunu söyleyeyim (işte o cümle geliyor) “Bu adamların yaptığı şey müzik değil”. Adamlar çürük akor diye tabir edilen böyle belli bir ölçüsü olmayan ve bozuk melodili olayı yine kullanmışlar. Her ne kadar eski albümleri kadar kaotik olmasa da o Immolation’a ait kaotik havayı korumuşlar. Aksak davullar, aksak gitarlar her şarkıda mevcut. Her zamanki gibi o mükemmel atmosferi yakalatan kendilerine has tonları hala aynı.

Eğer Immolation dinlemediyseniz size önerim ilk albümden itibaren sırayla dinleyin ve öyle MaD’e geçin yok zaten Immolationla tanışmış ve onu sevmişseniz (ki insanlar Immolation’ı ya çok sever ya da baya baya sevmez) bu albümü kesinlikle dinleyeceksiniz ve hayatınıza yüzündeki o ufak gülümsemeyle devam edeceksiniz. Notu uygun bulmayabilirsiniz lakin bu notu eleştirirken iki kez daha eski albümlerini düşünün derim.

8/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu