Kritikler

IGNIVOMOUS ”Death Transmutation”

Nuclear War Now! Productions – 2009 – Avusturalya

Bu kritiğimde “Ignivomous” grubunun “Death Transmutation” albümünü ele alacağım. Grup old school death metalden etkilenmiş. Immolation, Incantation, Morbid Angel, Entombed, Dismember vb karanlık death metal icra eden kim varsa grubun ilgi alanı olmuş. Davullar ilk dinlediğimde Morbid Angel ve Incantation’u anımsattı bana. Davulcu kişi çoğunlukla aşırı gaz bi şekilde blast gidiyor. Davul tonlamaları iyi ayarlanmış. O klasik death metaldeki tonlara nerdeyse birebir uyuyor. Genelde o eski karanlık atak death metal yapısında ilerlesede ara ara müzik yavaşlıyor ve iyice ağırlaşıyor. Davulcuda haliyle zaman zaman iyice yavaşlıyor. Fakat bu yavaşlamanın acısınıda müziğin hızlandığı bölümlerde gazlanarak çıkarıyor.

Gitarlar hakkında çok birşey söylemeye gerek yok. Klasik death metal rifflerinden oluşuyor. Old school death metal çalacaz demişler ve dedikleri şeyide yapmışlar.
Vokalistin vokali Incantation’un son 2 albümde vokallik yapan John McEntee’i anımsattı biraz bana. Lakin birazda kendine has bir vokali var. Vokalist genel anlamıyla klasik old school death metal growllarını yapıyor.

Söz konsepti olarak karanlık,ağrı,ökültizm gibi temalar işlenmiş ki old school death metal yapmaya uğraşan bir grup için klasik konseptir.
Albüm kapağının çizeri hakkında bilgiye ulaşamadım. Fakat albüm kapağında suratı olmayan kişiler gothic bir kilise benzeri bir yere toplanmış ve bir ayın yapacaklarmış gibi hava estiriyor.

Vokal,müzik,albüm kapağı,konsept göz önüne alındığında 10 üzerinden 7 alırlar.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu