Kritikler

HYPOCRISY ”Virus”

Dünyanın en çalışkan adamlarından biri olarak gördüğüm Peter Tägtgren yine enfes bir albümle karşımızda. Sen dünyanın en büyük gruplarına prodüktörlük yap, ardından “Pain” isimli solo projen için albüm yap konser ver, üstüne bir de yılların grubu Hypocrisy için “Virus” adında süper bir albüm yap. Tek kelimeyle bravo diyorum ve albüme geçiyorum.
Hypocrisy 2000 “Into The Abyss” albümüne kadar durdurak bilmeyen bir çıkıştaydı. Ancak ardından 2002’de çıkardığı “Catch 22” ile hemen tepkileri üzerine topladı. I.T.A sertliğinde bir albümün ardından müzikal ve hız anlamında biraz geri kalan Catch 22 Hypocrisy fanlarını epey üzdü. Hatta o sıralar P. Tägtgren’in deneysel-elektronik tarzında müzik yapan “Pain” projesi bizlerin içerisine epyce bir korku salmıştı ki 2004 “Arrival” albümüyle başlayan toparlanma bu gün yüzümün gülmesine neden olan “Virus” albümüyle doruk noktasında. Efendim albüm 11 parça ve 53 dakikadan oluşuyor. Peki nedir Hypocrisy’nin müziği? Peter Tägtgren’in black metal vokalistlerini kıskandıracak keskin brütalleri, old school death gitaristlerini kıskandıracak tekniklikteki gitar riffleri, Göteburg death gruplarını kıskandıracak melodileri Hypocrisy’nin müziğinin tanımı bence. Grubun davuluna yeni katılan Ex-Immortal’dan Horgh da oldukça sağlam çalmış ancak Lars Szöke de taptığım bir davulcuydu şahsen. O nedenle Horgh’un davul anlamında gruba ekstra bir şeyler kattığını söyleyemem.
Albüm 16 saniyelik intro’nun ardından sizi tavanlara zıplatacak “Warpath”le açılıyor. Ardından hala tavandayken grup sizi oraya mıhlıyor, zira bu parçayı grubun da aynı zamanda tanıtım parçası olan “Scrutinized” izliyor. Kesinlikle bir death metal klasiği olacak bir çalışma bu. “A Thousand Lies”, “Fearless”, “Incised before I’ve ceased” albümün diğer sağlam parçaları arasında. Ancak albümde bir parça var ki o ayrı bir güzel. Orta temposuyla oldukça bunalım bir hava yaratan “Living To Die” albümde es geçilmeyecek bir diğer parça.
Valla Hypocrisy bu albümden daha iyi bir albüm yapar da o zaman ne puan veririm diye düşündüğümden şimdilik buna 9’u uygun gördüm. Ne yapın edin bu albümümü edinin.

9/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu