Kritikler

HORNED ALMIGHTY ”Necro Spirituals”

Candlelight Records – 2010 – Danimarka

Beni 5-6 yıldır tanıyan kişiler “Horned Almighty” e olan düşkünlüğümü de bilirler. Danimarka’dan son dönemde bu kadar güzel işler yapan başka bir gruba daha rastlamadım. Horned Almighty yükselişini bu albümde de sürdürmüş. Fakat albümü kritiğimin başında genel olarak yorumlayacak olursam “bence” alsa bir The Devils Music albümü seviyesinde bulmadığımı söylemeliyim. Grubun 4.studyo albümü olan “Necro Spirituals” geçtiğimiz ay Candlelight Records etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Aslında Black metal temalı grupların bu denli işi büyütmeleri benim hoşuma gitmiyor. Kısaca bir black metal grubu daha mütevazi olmalı diye düşünüyorum. Büyük firmalar, güçlü kontratlar, dünya turneleri, merchandise ile biraz kapitalizme yenik düşüyor. Tabi ki bu işin diğer bir noktası bunu artık kabullenmeliyiz. Albüm satışları eskisi kadar yüksek seviyede olmadığı için firmalar ve gruplar doğal olarak farklı yöntemlerle bir şekilde yaptığı giderleri en az seviyeye çekip gelir elde etmenin yollarını arıyorlar.. Grup elemanları müziği bir iş olarak görmeye başladıktan sonra ortaya tatsız ve birbirini tekrarlayan albümler çıkıyor maalesef.. Ben bunu Watain ‘de gördüm ve üzülerek söylüyorum ki Horned Almighty ‘de bu yola doğru hızlı bir şekilde ilerliyor..

İşin show-business kısmını bir tarafa bırakacak olursak;yukarıda da eleştirdiğim gibi bir çok grup bir önceki albümlerinin üzerine çok fazla değişik/orjinal etkiler yapamıyor. Horned Almighty’de maalesef tarzı korumuş görünseler de çok fazla bir yenilik getirmemişler.Yine alışıla gelmiş aksak ritimler ve punk tarzı choruslar, thrash metal powercourtlar ve çok iyi bir davul performansı sergilemişler. Şimdi siz diyeceksiniz bu kadar çamur attıktan sonra iyi bir şeyler yazılır mı? Bu belirttiklerim sadece eleştirdiğim kısımlarıydı. Özellikle “Blasphemous Burden” isimli parçada son dönem Marduk etkileşimini güçlü bir şekilde hissettiğimi belirtebilirim. Özellikle vokal tarzı ve riflerdeki bazı bölümler bana bunu hissettirdi.

Grubun bu albümde kayıt kalitesi, enstrüman kabiliyeti ve besteler ile oldukça uğraşması artı puanlar, vokaller önceki albümlerdeki gibi nefret kusmasa da yine de çok iyi bir seviyede. Grup seviyesini korumuş fakat sadece üzerine bir şey ekleyememiş gözüküyor. Yoksa Horned Almighty grubunu ölümüne destekleyenlerden yalnızca biriyim. “Necro Spirituals” son dönemde oldukça yaygınlaşan punk&thrash etkili black metal türünde bir albüm olmuş ve black metalin kasvetli,karanlık,durgun tarafını değil;saldırgan tarafını ele alan bir grup olarak dikkatleri üzerine çekmeyi yine başarmış.

Özetle 35 dakikalık agresif ve duvarları inleten kaliteli pırıl pırıl kayıtlarıyla Horned Almighty 2010 yılının sonlarına doğru extreme metal severleri memnun edecek bir çalışmaya imza atmış gibi gözüküyor.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu