Röportajlar

HERETIC SOUL

Heretic Soul’un adı başta Kördüğüm’müş, o zaman grubun tarzı neydi, o zamandan bu zamana neler fark etti?
O zamanlar yolun çok başındaydık. Kendimizi bulma çabasındaydık. Müziğe yeni başlamıştık. Karanlık bir sound vardı ama çok da sert değildi. Yavaş yavaş yeni bestelerle kendimizi bulmaya doğru yol aldık. Şimdi tarz olarak asıl istediğimiz noktaya ulaştık. Daha karanlık daha sert daha hardcore 🙂

İsme bakılırsa daha alternatif gibi, o zaman da kendi besteleriniz mi vardı? Cover yok muydu konserleriniz için ?
Evet o zaman daha alternatif ama karanlık bir sound vardı yine… Kendi bestelerimiz yapıyorduk ama Kördüğüm olarak konsere çıkmadık. Tamamen kendimizi sağlam hissetmeden konserlere çıkmak istemedik. Çünkü kendimizi bulma çabası falan. Zaten daha sonra her şeyi oturmuş olarak gördüğümüzde zaten grubun ismi Heretic Soul olmuştu…

Roxy Müzik Günleri’ne katılmışsınız, orada netice ne oldu?
Sonuçta bir şey çıkmadı. Zaten Kördüğüm olarak katılmıştık. Sadece kendimizi hızlandırmak için bir hedefti. Şuan Roxy Müzik Günlerinin anlamsız olduğunu düşünüyoruz. Belirli tarzlara hitap eden bir rock müzik yarışması olarak görüyoruz.

Biyografinizde saymaya üşendiğim kadar eleman değişikliği var bunun sebebi nedir?
Onlar yine kendimizi bulma dönemleriydi. Biri gitti biri geldi 🙂 Kördüğüm döneminde olan değişiklikler daha fazla… Grup her zaman Erhan Karaca(davul) ve Sarp Keski(vokal/gitar) olarak devam etti. Ama bu seferki kadro kalıcı olacak gibi görünüyor. Orçun Kocakoç (bas), kafa yapısı ve müzik bilgisi olarak bizimle çok uyumlu.

"Everything’s Meaningless and Grey" adında bir demo kaydettiniz ama piyasaya sürülmedi, sadece sitenizden dinlenebiliyor. Hatta kapağı bile var ama piyasada yok, bunun nedeni nedir?
İlk olarak 5 şarkı kaydedildi. Şuan toplam 12 şarkımız var. Hepsi hazır olduğunda içinden en iyilerini seçerek piyasaya sürmeyi düşünüyoruz. Şimdi sadece insanların yorumlarını almaya dikkat ediyoruz. Ayrıca piyasada ve ortamlarda yeniyiz o yüzden daha çok tecrübe kazanmak ve işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeden demoyu piyasaya sürmek istemedik.

İlk kaydedilen 5 şarkıdan 3ünde eski vokalistiniz var (bir diğeri enstrumantal zaten), onlar yeniden kaydedilecek mi yoksa öyle mi piyasaya sürülecek ?
Yeniden kaydedilecek ve yeni şarkılar da eklenecek. Aralarından en iyi 4-5’ini seçip piyasaya sürmeyi düşünüyoruz.

Yeni kaydedeceğiniz şarkıların tarzı diğerleri gibi mi olacak yoksa sertleşme yada yumuşama var mı?
Diğerleri hardcore’a daha yakın. Yeni yapılacak kayıtlarda death etkileşimleri de var. O yüzden biraz daha sert. Ayrıca vokal olarak daha sert bir bir noktaya geldik. O da müziği büyük büyük ölçüde etkiliyor tabi.

Bu 4 şarkıda clean vokal var çok fazla, yenilerinde de olacak mı ?
%90 brutal diyebiliriz. Arada tabi clean vokaller var ama eskiye göre çok az.

Yeni kaydı, albüm olarak basmayı düşünüyor musunuz? Yani ona göre mi kayıt yapacaksınız yoksa hedef demo yapmak mı?
Demoyu tabi ki iyi bir kalitede yapmak istiyoruz. Ama albüm olarak basmayı düşünmüyoruz. Prodüksiyon şirketleri aracılığı ile bir albüm çıkarmak istiyoruz. Demo şuan sadece kendimizi daha çok tanıtabilmek için bir araç gibi bir şey.

Etkilendiğiniz ve dünyada ve özellikle Türkiye’de beraber sahne almak istediğiniz gruplar kimler?
En çok etkilendiğimiz gruplar Slipknot, Soulfly, Lamb of God, In Flames, Korn, Arch Enemy, Cannibal Corpse… Ama Slipknot’ın bizim için ayrı bir önemi var. Bizi bu müziği yapmamıza ilham veren grup. Tabi ki yazdığımız gruplarla sahne almayı çok isteriz. Türkiye’ye gelince bizce bu gruplar kadar önemli gruplar yok. Tabi belli yerlere gelmiş gruplar var ancak yine de bize pek uymuyor. Bu yüzden müziğimizle farklılık yaratıp potansiyel Türkiye’deki metal seyircisinin ilgisini çekmeyi amaçlıyoruz.
Türkiye’de belli yere gelmiş metal grupları bile çoğunlukla aynı tarzda devam ediyorlar. Biz kendimize özgü bir tarz yaratmak ve Heretic Soul denildiğinde akıllarda özgün bir müziğin şekillenmesini istiyoruz. Yukarıda saydığımız gruplar gibi olunması için bu yolun izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yapmış olmak için değil hissettiğimiz için yapıyoruz.

Soracaklarım bu kadar, son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
İnsanların hep kendi benimsediği yollardan devam etmesini ve yukarıda saydığımız gibi gruplar onlara sadece bir ilham kaynağı olsun. Birbirlerinin kopyaları olmasınlar. Kimsenin hayallerini gerçekleştirmelerine engel olmasına izin vermesinler. Bize insanlara kendimizi tanıtma fırsatı verdiğin için teşekkürler, çalışmalarında başarılar…

www.hereticsoul.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu