Kritikler

Hellsodomy – Morbid Cult

Saturnal Records – 2019 – Türkiye

Nihayet yeni albüm çıktı! Ülkemizin ve Kadıköy’ün sahneden ateş açan grubu ikinci tam zamanlı albümü “Morbid Cult” ile dönüş yaptı, Pure Death Metal açlığımıza ilaç gibi geldi. Grup son albümde Finlandiya menşeli (küçük bir ayrıntı; firma Kyy ve Nihil Kaos´ta Vokalleri üstlenen Gökhan´a ait.) “Saturnal Records” a transfer oldu ve albüm 6 Aralıkta piyasaya çıktı. Albümde Old School Thrash ve Death Metal ile birlikte makul oranda Black Metal´in harika balans ayarı ve muhteşem blast beat saldırıları ile desteklenmiş saf Death Metal ürünü ölüm gibi üzerinize çökecek.

İlk ürün; “Sodomy Is Nigh” demosu nükleer patlama etkisiyle piyasaya girmişti. Ardından gelen EP ve “Chaostorm” albümüyle birlikte, Hellsodomy hem üretim hemde sahne performansı kalitesinde kendi sınırlarını daha iyi olma yolunda sürekli zorlayarak bu güne geldi. Öncelikle söylemem gereken “Morbid Cult” bir çok açıdan, bu albümden önce piyasaya çıkmış ürünlerden ileri bir noktada. Albümde toplam 11 parça bulunuyor ve 38.40 dakika uzunluğunda.

“Morbid Cult” albümü , “Into Perversion” introsu ile açılışı yapiyor, 1.26 dakika uzunluğunda ve albümün introsu görevini üstlenerek, albümün cehennem alevi ortama yayılmadan önce ateşi harlıyor. Albümde tempo hiç düşmüyor, baştan sonra azalmayan bir enerji hakim albüme. Kayıtlarının nerede yapıldığını bilmiyorum ama bence net olarak ilk albüme göre her açıdan daha iyi, bu sebeple yapılan seçim gayet yerinde. Gitarlardan davul tonlarına, bass gitarin duyunurluğundan genel sounda kadar her şey level atlamis. Elemanların bireysel performanslarındaki iletmenin de daha kaliteli bir ürün ortaya çıkmasındaki etkisi de buna dahil kesinlikle. Eren’in davul yazımı ve kayıt performansını ayrıca tebrik etmek gerek, her bir blast-beat ardından gelen harika geçişler gitar rifflerini ve soundu daha da güçlendiriyor. Yerli gruplarımiz yıllarca davul performansı sorunundan şikayetçi oldular, son dönemlerde çıkan albümlere bakıyorum da, yeni kuşağa örnek olacak makineli tüfek gibi performanslar sergilendi ve ardı ardına gelen yeni albümlerde çıta sürekli yukarı taşınıyor. Gitar işçiliğine gelince; 80 ortası 90 sonlarına doğru olan dönemde üretilmiş Pure Death Metal hayranı tayfanın başta olmak üzere, ciğerleri param parça edecek rifflerin, yoğun Thrash, yer yer Black Metal ile harman edilişi çok başarılı. Grubu daha önce dinlememiş olanlar için küçük bir ipucu vereyim; Krisiun seviyorsanız Hellsodomy, playlistinizdeki yerini uzun süre koruyacaktır. Son olarak vokallere gelince; vokallerde bariz bir ilerleme var, “Chaostorm” albümünde ki performansa göre daha yırtıcı. Nekro en başından beri kendine özgün tarzını geliştirerek live performansta beklentileri yükseltti demek yanlış olmaz.

Kapak çalışması da çok iyi, kim yaptıysa tebrik ederim, t-shirt üzerinde harika duracaktır (Çıksa da alsak!). Albümde bir kaç dinlemenin ardından sonra öne çıkan parçalar: “Pestilence of Black Blood” ve “From the Seed to the Grave”. Bu iki parçaya konserde dikkat edin, kesinlikle kan döker. Toparlamak gerekirse; yine bir yerli grubumuz ve yine harika bir iş.. Hellsodomy her bir ürününde bir basamak daha yükseğe tırmanıyor, ”Morbid Cult” şimdiden bir sonraki albüm için beklentileri arttırmış oldu. Umuyorum Hellsodomy başarılı yapıtlarına devam eder ve elinden geldiğince yurt dışında konser ve festivallerde boy gösterir. Sizlerde yerli dinleyici olarak albümü edinmeyi ihmal etmeyin! Şiddetle tavsiye edilir.

Albümün Yazar Notu :
8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu