Kritikler

HELEVORN – Aamamata

BadMoodMan Music – 2019 – İspanya

Helevorn’un yeni albümü ‘Aamamata’ Badmoodman Music etiketiyle piyasadaki yerini aldı. Grubun daha önce bana gelen promolar arasında başka bir albümünüde dinlediğimi anımsıyorum. Doom Metal çalıyorlar.Tanıtımlarında dark metal&doom metal denilmiş, böylesi sanki daha makul diye düşünüyorum.

57 dklık bir albüme imza atmış olan İspanyol romantikler,genel itibariyle doyurucu bir işe ortaya çıkarmışlar. Kasvetli atmosferi ile Nisan ayı içerisinde serin ve kapalı atmosferde giden İstanbul havası oldukça güzel uyum sağladı. Hatta şu an camdan baktığımda sis ve yağmurun hızlı bir şekilde yağdığını görüyorum.Albüm kapağı dikkat çekici. Sibyl figürünü kullanmışlar. Antik Yunan mitolojisinde bir kadın peygamberi temsil ediyor.Grup ismini ise Tolkien’in bir kitabı olan ‘The Silmarillion’ dan almış.

4. tam süreli albümleri olan ‘Aamamata’ olduça doyurucu soundu ve kalitesiyle dikkatimi çekti. Sitemizdeki kritikleri takip edenler soruyorlar ve sitede doom metal ve türevlerine çok az yer verdiğimizi sorguluyorlardı. Bende bu albüme denk gelmişken sitemizde yer vermek istedim. Grubun özellikle bestelerinin doyurucu atmosferinin yanı sıra,vokal performansına ayrıca hayran kaldığımı ileteceğim. Brutal vokale yakın bir scream vokal kullanımı genel parçalarda hakim fakat bunun yanı sıra konuşma tarzı vokaller ve temiz vokaller ile de süslenmiş olduğunu hemen hissedebiliyoruz. Albümde dikkatimi çeken başka bir şey ise La Sibil·La isimli kapanış parçası, 10uncu yüz yılda Katalan halkı tarafından söylenen bir halk türküsüymüş. Gruba albümde kadın vokallerde Draconian grubundan tanıdığımız Heike eşlik etmiş.

Uzun lafın kısası; ben albümü oldukça başarılı buldum. Bu albüm kesinlikle doom metal severleri tatmin edecek düzeyde. Ne gothic metal kadar hafif ve yumuşak, ne doom&death ya da doom&black kadar agresif ve ağır. Tam kıvamında,hepsinin karışımı bir sound ile hem doom metal ,hem karanlık hemde epic öğeler ile Helevorn gerçekten harika bir albüm ile raflardaki yerini almış!

8,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu