Röportajlar

HANGING GARDEN

Bu röportaj grubun vokalisti Ari ve Bassçısı/Klavyecisi Matti ile yapılmıştır,bu esprili ve keyifli sohbet için onlara teşekkür ederim,işte bakalım Matti ve Ari neler demiş:

Klasik sorularımdan birini bir fan hassasiyetiyle soracağım,gruba bu ismi nasıl verdiniz? Evet kesinlikle sıkıcı bir soru ama evet ben gerçekten merak ediyorum!
Matti : Evet ,bu ismi çok uzun zaman aradık,karar vermeden önce doğrulugunu araştırdım."Hanging Garden" bence çok uygun bir isimdi,müziğe başladığımızda bizim tınılarımız ile isim çok iyi örtüşüyor gibi gelmişti,ve böylede kaldı. Cure ‘un bir parçasından aldık diyebiliriz,çünkü ben gerçek bir The Cure fanıyım.Ama diğer bir gerçekte şu ,tarihsel bir anlam,"Hanging Gardens of Babylon" dünyanın 7 harikasından biri olmuş olması. Buda grubun ismini daha manalı yapıyor..

Gruba başladığınızda ikinizde farklı tarzlarda çalıyordunuz ,Dauntless bir thrash/death metal grubuydu ve Shamrian ise Gothic Rock yapıyordu,siz bu grupların tarzlarından tatmin değil miydiniz ki Hanging Garden’ı kurdunuz ? Bu yeni çocuklar daha çok sevilir mantalitesi mi ya da ne ?
Ari: Aslında ,bu sadece bir fikirdi,bu tarzı icra etmenin daha iyi olabileceğini hep düşünürdük, ben tüm "çocuklarımı" (şarkılardan bahsediyor) severim ve hiç bir zaman bu değişmiyecek,sadece bizim için bekledigimizden daha fazlasını verdi …
Matti: Bence de, iki grup içinde yeteri kadar zamanım var,iki grupta benim için oldukça önemliler,HG ye başlamamızın esas nedeni benim diğer grubun biraz duraklaması oldu,ben çok uzun zamandır bir "metalci"yim ve bu hep devam edecek olması nedeniyle yeni bir grupta çalmam gerektigine inandım. Kısmen doğru çünkü Shamrain beni tatmin etmiyordu ama yinede kusursuz bir dengede gidiyordu diyebilirim,heheh

Bir firma ile anlaşmanız çok kolay oldu, piyasada çok aktif bir grup olmanız bunu tetikledimi sence;?
Ari:
Yo,sadece biraz fazla şanslıyız,Bugünlerde sadece metal grubu olman bile Finlandiya da ki şansını arttırıyor,ama yinede doğru anlaşmayı yapmak çok önemli ve genellikle bunu yaptık,asıl nokta bu..
Matti: Evet,bu konuda şanslıyız denilebilir,promomuz gerçekten bu işle ilgilenen kankalara gitti,onlarda gereğini yaptı.Bizim deneyimimiz bunu yaptı denemez ,bence promomun sonucu bunda önemli rol oynadı.Kolay gelebilir ama asla,ben yaptıgımız demoların sayısını hatırlamıyorum bile,hiçte kolay değil..

Şarkıları yazarken ele aldığınız temel konular neler? Kim yazıyor lirikleri?
Matti:
Genel olarak ben lirik yazmayı üstlendim,Saku da şarkıları.Grupta herkes yazmakta özgür,ama ne kadar iyi olduğuna bağlı,belkide ben karar verme gücünü kendimde buluyorumdur,hehe."Inherit the Eden" tematik olarak konsept bir albüme daha yakındı.
Tamamen bize ait,insanlık,kendi gezegenini yok edip geleceğini hiç umursamıyor,bu genel konuydu.

Bir çok kişi Finlandiyanın havasından mıdır suyundanmıdır böyle gruplar kendilerini oldukça üzgün ifade ediyor derler,buna katılıyormusun?
Ari:
Belki de,kış çok uzun sende kendini daha çok depressif hissediyorsun,bu şey buradaki yaşamı olumsuz yapan nedenlerden biri,ama biz genellikle Finlandiya folkları gibi kışı severiz,ama ne kadar uzun olduğuna bağlı.İklim burada da dünya da olduğu gibi değişiyor , ama yinede kış buraya daha çabuk geliyor. Kışı severim ama en fazla 1 ay daha fazlası gerçekten sıkıcı oluyor.

Temel etkileşimden bahsetmedin,gruplar genelde kendilerine ait şeyler yazarlar mı demek istiyorsun ?
Ari:
Şarkılar beni götürür kimi zaman,ama genelde bir kaç grup etkiler beni,Katatonia,My Dying Bride..(Üff çok sıkıcısın ,Urea )
Matti: Eski İngiliz Doom grupları Paradise Lost ve Anathema (ilk zamanları),ve 90ların başındaki İsveçli Death Metal grupları gerçekten beni etkileyen gruplar arasında yer alır.Ama kuşkusuz The Cure benim değişilmezim..

Finlandiya’nın çok fazla metal grubu barındırması,o ülkede bu müziği geleneksel halemi getirdi?Eurovizyon u kazandınız,yarışmada ilk kez bir metal/rock grubu bu ödülü kazandı,bunun sizin piyasanızın bir özeli olduğunu mu düşünüyorsun?Yoksa sadece bir rastlantıdan mı ibaret?
Ari:
Önceden de söyledigim gibi Finlandiyada çok fazla iyi grup var,ama "farklı" olanı bulmak çok güç,ama bizim için problem değil.Ne istiyorsak onu yapıyoruz gerisi hiç sikimizde değil.
Matti: Hey,dur bakalım,ben o mutlu metal gruplarının arısında anılmak istemiyorum.Lordi ,Thunderstone oh ve diğerleri, biz kendi işimizi yapıyoruz.Karanlık ve hüzün bizim müziğimizle yaşıyor.Belki bir gün bizimde farkımıza varırlar eğer olmaz ise , çok sorun değil ,biz her zaman işimize bakarız.

İlk defa albümünüzü dinledigimde Swallow The Sun ile çok büyük bir benzerlik hissetmiştim,buna ne cevap vereceksin,bazıları onlardan çaldıgınızı düşünüyor(ben buna inanmıyorum -BP) !!!
Ari:
Hehe,bugünlerde bu müzik tarzında her şey birbirini andırabilir normaldir,aslında Swallow ‘a benzetilmek hoşumuza gidiyor ama dinleyici kendisi dinleyip farklılığı anlamalı.
Matti: Bu gerçekten berbattı,insanlar nasıl çaldıgımızı düşünebilir ki ,bazen aynı hisler olabilir,canı cehenneme,ben ingiliz doom gruplarını dinlerken Swallow un vokalisti 10 yaşındaydı,Mikko için de öyle.. 🙂

Ari’nin sesi gerçekten etkileyici,ama her zaman hırıltı ve homurtu (aslında iki farklı şey yazılmış ama Türkçe karşılığı ikisinin de aynı) İleride temiz vokaller koymayı düşünüyor musunuz? (ama ben bu vokalleri seviyorum-BP)
Ari:
Ber her zaman hırıltı vokallerimi seviyorum.Temiz vokaller ileride "belki" olur. Bence temiz vokalim albümde yer alacak kadar iyi değil.
Matti: Geçen hafta Ari biraz temiz vokal yaptı bana ,fena değildi,ama zayıftı,off kafam karıştı.Ama kim bilir belki ileride olur 🙂 . Bence Ari’nin şu an ki vokalleri çok iyi,başka vokale gerek yok…

Turne düşünüyor musunuz?
Ari:
Şimdilik Hayır.
Matti: Şu an hafta sonları Finlandiya’nın barlarında çalıyoruz,belki ilerde daha iyi bir turne imkanımız olur. (Buldu da bunamak diye buna denir- Urea)

Diğer gruplarda da aktifsin,herhangi bir zorluk oluyor mu senin için ,demek istediğim aynı anda iki grupta da turne olursa başka bir davulcu bulmak zor olmayacak mı ?
Ari:
Evet zor olacak ama bu Finlandiya’daki genel bir problem,her müzisyen bir çok grupta çalıyor,bazen iptal etmek zorunda kalıyorsun bazende yerine çalacak geçici elemanlar buluyorsun.

Müziğinizi diğer gruplardan farklı kılmak için neler ekleyip/çıkarmak isterdiniz?
Ari:
Kendi istediğimiz şeyi yapıyoruz ki
Matti: Evet,daha iyi şeyler yapmak istemek normal bir şey ,ama kendini zorlamak gerekiyor.
(Bence bu soruyu anlamamışlar ya da anlamak istememişler-Urea)

Bence "Inherit the Eden" oldukça iyi bir albüm,her doom metal severin arşivinde bulunmalı. Yeni çalışmalar için daha ne kadar bekleyecek dinleyiciler. Bence her dinleyen yenisini istiyor olmalı
Ari:
Çok teşekkürler,böyle şeyler duymak gerçekten memnun ediyor bizleri,ikinci albüm için parçalar hazırlıyoruz ama henüz söz vermiyelim…
Matti: Umarım 2008 de çıkmış olacak.

Metal müzik yaşamınız için ne durumda,alışkanlık,hobi,her şey?
Ari:
Hmm, istediğim gibi yaşıyorum ve oldukça iyiyim ama faturaları ödemek için normal bir işe sahibim,bu berbat!
Matti: Şu an sadece müzisyenim ve memnunum.Diğer yandan param yok,ama umurumda değil,kimin parası çok varki.Müzik tüm zamanımı alıyor… (Babası zengin herhalde-Urea)

Kişisel bir soru olacak Sentenced dağıldı ama tam üst noktadaydılar, çok albüm satıyorlardı ve acayip turnelere katılmışlardı..En aktifken grubunuzu dağıtır mıydınız?
Ari:
Belki de…
Matti: Sentenced doğru olanı yaptı.

Teşekkür ederek bitirmek istiyorum, eklemek istediğin bir şeyler var mı?
Ari:
Bu röportaj iyiydi gerçekten,seni turnelerimizde görmek isteriz!
Matti: Sessiz gece geliyor…

Çeviri: Urea

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu