Kritikler

Grotesque Ceremonium – Sanctum of Demoniac Deviance

Necbreaker Records – 2020 – Türkiye

Selam gençler ve genç kalanlar…
Yine  bir sürü saçmalık deryasında boğuşurken ,kendimi ölüm metalinin koynuna bırakarak bir nebze de olsa rahatlatma fırsatı yakaladım. Ne zamandır bir şeyler karalayacağım ama dedim ya saçmalıklar silsilesi bir türlü peşimden ayrılmıyor…

Neyse efendim  gelelim konumuza, çok fazla teferruata gerek yok. Ölüm metali dedik ama ölüm metalinde bir de Türkiye gerçeği olan Batu Çetin gibi bir figür var karşımızda. Metale gönül vermiş, ve asla yolundan dönmemiş, Türkiye’de birçok gencin elinden tutmuş, her gittiği yerde de başarılı bir şekilde ölüm metalini icra etmiş olan kişi Batu Çetin! Bugün , ilk önce tek kişi yola çıkıp sonra arkasına da sağlam elemanları alarak bir EP, iki de albüm koydular ortaya. İkinci albümleri “Sanctum of Demoniac Deviance”’a kulak kabartacağız.  Ölüm metal tarzını iyi benimsemiş olan grup Incantation, Grave Miasma, Funebrarum gibi grupların yapmış olduğu kör kuyulu, dipsiz mağara metalinin Türkiye ayağını harikulade yerine getiriyor. Eski usül kafaya da sahipler bir bakıma. Böyle dememin sebebi de albümde birde  Unleashed coverı olan Before the Creation of Time da bulunuyor olması.

Kasvetli ve sağlam bir şeyin geleceğinin habercisi olan intro ile giriş yapan albüm; önce süründürüp sonra da kallavi bir şekilde suratınıza çarpan bir soundla girişi yapıyor. Bolca sülfür, kükürt kokan , katran karası ve çürümüşlüğün hâkim olduğu havayı ciğerlerinize çekerek, ölümü iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor. Orta tempoda ilerleyen, uğursuz ve ezici bir atmosferin hâkim olduğu bu albüm çürümüş etinizin içinden kurtçukların dışarı çıkıp sağa sola yayılmasını sağlıyor Batu üstadın karanlığın diplerinden bol nefret tiratlarının hâkim olduğu uğursuz yakarışlarıyla resmen ciğerlerimizi söküyor. Davulun sesi gayet doğal ve kulağa iyi geliyor ki bu da dinlenebilirliği oldukça iyi kılıyor. Ozan’ı tebrik etmemek büyük haksızlık olur. Değinmeden geçmek olmaz. Neckbreaker Records etiketiyle yayınlanan albümün mix ve masteringi Dead House stüdyolarında kayıt edilmiş,Dead House gönlümde her zaman büyüyerek devam eden ülkem sınırları içerisindeki en metal stüdyolardan birisi. Elimden geldiğince takip ve destekçisi olmaya çalışacağım.

Albüm artwork’üne de bayıldım. Jenglot Hitam tarafından çizilen artwork albümü oldukça başarılı derecede yansıtıyor. Tez zamanda tişört vs almak için sabırsızlanıyorum. Tavizsiz, eski kafalı, ağır, cehennemim ortasından çıkıp gelen bir ölüm metal albümü Sanctum of Demoniac Deviance. Bir süredir mide problemleri nedeniyle birasız geçiyor günlerim. Birasız hayatın a..koim! diyor sizleri albümle ve albümden fırlayan iblislerle baş başa bırakıyorum.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu