Röportajlar

GREY

Extreminal webzine’den selamlar. Öncelikle grubunuzu hiç duymamış olanlar için grubu tanıtarak başlayalım.
Selamlar ben Pablo. GREY Hamburg’da 2008 yılında başlamış bir proje ,2008’de başladığımız çalışmalarımızın temelini Math-Hard-Whatever-Core soundları oluşturuyor.Vokalde Jakub , bass’da Marco , Gitar’da Jörg ve davul artı geri vokal’de ben yer alıyorum…

İlk albümünüz ”whoneedsyou” Bastardized Rec. firmasıyla işbirliği içinde piyasada; bize bu albümden biraz bahseder misin , mesela sonuçlar sizi tatmin etti mi , kayıtlar nerde yaptınız ve yapımcınız kimdi?
Davulları SU2-Studio’da Phil Hallen’la kaydettik, buradaki işimiz bittiğinde Hamburg’a kendi stüdyom olan Lynn Aloysound’a geçtik ve burada gitarları kaydettik. Bunların tamamlanmasıyla bass ve vokaller Phil tarafından mixlendi ve sonuç bizce mükemmeldi… Phill inanılmazı başarmıştı ve biz çok mutluyduk.

”Whoneedsyou” çok ilginç bir albüm kapağına sahipti; bu kapağı yapma fikri kime aitti öğrenebilir miyiz?
Bu albüm Polonyalı sanatçı Jakub Kujawa’nın yağlı boya çalışmasıydı… Jakub resmi bir dövme stüdyosunda görmüş ve resim aklına kazınmış. Albüm kapağı çalışması sırasında bize bu fikri verdi ve hepimiz çalışmayı çok beğendik.

Şarkı sözlerinizin teması ve ilham kaynaklarınız nelerdir? Bir de şu kahrolası ‘girl with the pornstar name’ sözleri kimin aklından çıktı 🙂 ?
Ne yazık ki sözler hakkında size hiçbir fikir veremem çünkü sadece Jakub bu konuda bilgi sahibi ve ayrıca o da burada olsa size hiçbir şey söylemezdi 🙂 Jakub dinleyicilerin sözleri kendi kendileriyle özdeşleştirmelerini ister… Sözleri bir kısmı romanlardan esinlenmiş bir kısmıysa gerçek hayattan parçalardır ; size yanız bu kadarını söyleyebilirim.

Müzik yaparken kullandığınız özel bir teknik var mı? Grubun tamamı süreçte aktif rol oynar mı yoksa belli bir eleman mı bu işi üstleniyor?
Genel olarak Jörg ana fikri belirler, bazense bir fikir değil kafasında bir şarkıyı tamamlamış halde gelir. Daha sonra işe ben dahil olurum fikir üzerinde çalışırız ve ben davulu yazdıktan sonra sıra baslarda ve final olarak vokal ve aranjmanlar… Genel yaratım sürecimiz böyle işler.

Tam olarak neden GREY ismi? Sizce bu isimde bir çok grup yok mu?
GREY isminde bizden başka bir grup bilmiyorum , açıkçası bilmek de istemiyorum. Grup ismiyle ilgili bir çok öneri almıştık GREY’de adaylar arasındaydı. Marco’nun tavsiyesiyle ismin hoş, kısa ve akılda kalıcı olduğuna hemfikir olduk.

Eski hardcore gruplarınıza bakarak GREY’in bu gruplardan ne gibi farkları var?
GREY soundları eski gruplarımıza oranla daha kompleks…Ayrıca kendi şarkılarımızı henüz yazmaya başladık ve bunlar piyasada duyulduğunda sizde farkı göreceksiniz.

Canlı performansınız nasıl? Konserleriniz nasıl geçiyor?
Mümkün olduğunca canlı çalmaya çalışıyoruz ve birçok haftasonu organizasyonunda yer alıyoruz çünkü hafta boyu çalışmak zorundayız. Maalesef şu ana kadar kendi performansımızı izleme fırsatımız olmadı fakat bunu en kısa sürede gerçekleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Şehriniz Hamburg’da hardcore piyasası ne durumda? Bize sevdiğiniz ve dinlememizi önereceğiniz gruplar hangileri?
Hamburg’da piyasa çok hareketli.Belli mekanlar ve belli gruplar mevcut. Gruplardansa aklıma şu an gelen THE DESTINY PROGRAM, CALEYA, NEVER ve BETTYOETKER sevdiklerim ve tavsiye ettiklerim…

Müziğe başlamanızda etkisi olan gruplar ya da müzisyenler hangileridir?
Bu tip müzikleri dinlemeye çok erken başladım, büyük kardeşim tam bir metal fanatiğiydi…80’ler ve 90’ları SLAYER , METALLICA , MEGADETH gibi grupları dinleyerek geçirdim.Sanırım müziğe başlamamda bu grupların genel bir etkisi oldu ; özellikle herhangi birinden etkilendim diyemem.

Sizce mathcore hardcore fanları tarafından ne zaman benimsenecek? Büyük bir hayran kitleniz var mı?
Her müzik kitlesinde titiz geçinen kişiler vardır fakat biz yeni , farklı ve iddialı bir şeyler arayan birçok insanında olduğu düşüncesindeyiz.

En son dinlediğiniz albüm hangisi ve sizde ne gibi etkiler bıraktı?
‘THE HIRSCH EFFEKT’den Holon : Hiberno’ birçok tarzı homojen bir biçimde karıştırmanın başarılı olduğu bir albüm ve grubun canlı performansı da inanılmaz…

Röportajımızın sonunda neler söylemek istersin?
Her şey için teşekkürler…bizi ‘myspace.com/whoneedsyou‘ sayfamızdan takip edin şovlarımızı ve yeni çalışmalarımızı kaçırmayın! Görüşmek üzere….

Çeviri : Emre GÖKDEMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu