Kritikler

GRAVEYARD ”Opus V”

Prof Syn Records /Dead Generation Records – 2018 – Türkiye/A.B.D.

Starvation, exploit workers, defraud masses.
Corporations, produce weapons, spawning terror, pure malfeasance.
Controlled media, selling chaos, marketing lies.
All you puppets, you’re all slaves.

Tekrardan merhabalar. Bu kez inceleyeceğim kayıt, Kuaför Cengiz’den, Al Bayrak olarak bilinen Alex’in bir diğer projesi olan Graveyard’ın Opus V isimli kaydı. Bu kayıtta Alex, alışkın olduğumuz üzere yine gitar-vokal yapıyor. Grup ve kayıtla ilgili ufak önbilgilerden nihayet kurtulduktan sonra, biraz daha ilgi çekici şeylere girebiliriz. Öncelikle şarkı sözlerinden bahsetmek istiyorum. Kayıttaki şarkı sözleri gerçekten etkileyici. Genel olarak devlet düzenine karşı koyan, ufak ufak devlet felsefesi dersleri veren, bazı yerlerde de devlet düzeninin gereksizliğine, bireylerin kendi kendilerini yönetebileceğine vurgu yapan şarkı sözleri, kaydın en can alıcı noktası olabilir. Özellikle kaydın açılışı olan Sacrifice’ta plütokrasi kavramının açıklanması, bu açıklamada kullanılan örneklendirmeler ve bu açıklamanın tamamen nesnel olması harikaydı. “Adamlar devlete dümdüz saymamış, açıklamışlar da neden saydıklarını” dedirtiyor. Kaydın devamında ise favori kısmım, bu kritiğin girişinde de alıntıladığım Slaughtered by Chemicals kısmı olabilir. Sözler bir düzende bir köleden fazlası olmadığımızı, duyduğumuz ve gördüğümüz her şeyin yalan olduğunu, kafamıza vura vura anlatmaya yönelik ve işe yarıyor.

Kaydın kendisiyle ilgili bir şeyler de söylemem gerektiğini hissediyorum. Son zamanlarda kaliteli mixlenmiş, güzel kaydedilmiş çok fazla şey dinledim ve eski kafa black/death kayıtları iyice kulaklarımı tırmalamaya başladı. Belli bir nesil için gerçekten vazgeçilmez olan aşırı kirli kaydın, ki bir black ya da death şarkısının böyle kaydedilmesinin bir zorunluluk olmadığını günümüz şartlarında herkes kavramış olsa gerek, günümüzde artık kalitesizlikten öteye geçemediğini düşünüyorum. Bunun haricinde tek sorun bence davulların, “Kicklerimiz çok rahatsız edici geliyor olabilir. Çünkü ya sample kullandık ya da özellikle böyle koyuldular” diye bağırması ama bu çok da ciddi bir sorun değil, kayda davulcu bulunmayınca ya da rahatsız edici gelmesi isteniyorsa sanırım oluyor öyle şeyler. Bunun dışında gitar tonları hoş, vokaller bildiğiniz içinize bıçak saplayabiliyor bazı yerlerde.

Vokalden bahsetmişken vokalin, çoğu yerde sözleri dümdüz okuması biraz şarkı hissiyatından çıkarmış kaydın belli noktalarını. Kayıtta kullanılan tanımların belki de bu kadar uzun tutulmaması gerekiyordu, belki böyle daha güzel gelebilir insanlara, bilemiyorum ama benim o kadar da hoşuma giden bir olay değil müziklaiteyi bu kadar düşüren monologlar.Her şey toparlayacak olursam kayıtta çiğ gitar tonu, deşici vokal, kaliteli söz yazımı gibi olumlu ve istenen şeylerin yanında müzikaliteyi düşüren birkaç etken, benim için bir kaydı dinleyip dinlememek, özellikle grindcore gibi belli şeylerin eğlencesine yapıldığı türler haricinde, için temel etken olan kirli kayıt gibi olumsuz şeylerin bir arada olduğu bir kayıt. Benim canım isteyip de dinleyeceğimi sanmıyorum fakat eski kafa black/death’çilerin kesinlikle sevebileceğini de düşünüyorum.

6/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu