Röportajlar

GRAVDAL

Selamlar, bize ilk olarak Gravdal’ın kuruluşunu biraz anlatır mısınız? Grubun kurulmasında belki alakası yoktur ama Aeternus’un tarz değişikliğine gitmesi rol oynadı mı?
Phobos: Öncelikle selamlar, Gravdal grubu 2005 yılında ben ve Taakesjel (davulcumuz) tarafından sadece stüdyoda takılmak amaçlı kurulmuştu.Sadece içimizden gelen arzu ile bir demo yapıp önümüze bakmayı düşünüyorduk.Kafamızda büyük bir grup olalım gibi bir fikir yoktu ama gelen tepkiler inanılmazdı. Sonra dedik ki biz niye işleri büyütmüyoruz. Gruba daha sonra Bass-Gitar’da Daud ve gitarist olarak Specter dahil olarak bizlere güç kattı.

Albümde "Mishandlet" parçasında Shining’ten Niklas Kvarforth konuk vokalist olarak katıldı. Bu fikir kimden çıktı? Niklas Kvarforth’u seçmenizde özel bir nedeniniz var mıydı?
Phobos:
Aslında öyle bir niyetimiz yoktu diyebilirim. Parçayı kayıt ettik. Dinledikten sonra kafamızda değişik bir fikir oluştu. Bu klasik GRAVDAL parçalarından biri değildi.Vokal olarak Niklas’ın bu işe biçilmiş kaftan olacağına karar verdik. İşin garibi bu kararı verdik ama Niklas (Kvartforth) ile tanışmıyorduk .Menajerimiz Patricia ‘ya bu durumu bildirdik.Çünkü Patricia Niklas’ın da menajeriydi, teklifimizi iletti ve kabul edildi. Bence black metal içerisinde bugüne kadar yapılmış olan en iyi ballad parçalardan biri olduğunu dile getirebilirim.

İki albümünüzün de yapım aşamasında çok iyi isimler bulunmakta. Özellikle Enslaved’den Herbrand Larsen ile çalışmak nasıl? Zorlukları var mı onunla çalışmanın?
Phobos:
Teşekkürler fakat herhangi bir zorluk çekmedik. Çünkü Herbrand gerçekten iyi bir müzisyen aynı zamanda bu işlerden çok iyi anlayan bir prodüktördür.Bu da bizim kayıtlarımıza çok fazla etki etti. Çünkü gün geçmiyordu ki yeni bir fikir ile bize gelmesin, şunu şöyle yapalım bunu da böyle yapalım diye sürekli telkinlerde bulunuyordu. İlk albümümüzü de kayıt edip mixing işlemlerini yapan kişi olduğu için çok büyük bir zorluk çekmedik. Helltunes stüdyolarında gerçekleştirmiştik bu kaydı ama ikinci albümümüzde Conclave&Earshot stüdyolarında kayıt ettik. Çok iyi bir stüdyo ve çalışanları da harika bunlardan bir kaçı Herbrand Larsen, Bjornal Nielsen ve Arve Isdal.

Şarkı sözlerinizi İngilizce ve Norveççe karışık olarak yazıyorsunuz bildiğim kadarıyla. Neden tamamen Norveççe ya da tamamen İngilizce değil?
Phobos:
Aslına bakarsan karıştırıyor olabilirsin bazı parçalarımızın isimleri her dilde aynı anlamı taşıdığı için (Mesela Sadist)İngilizce ve Norveççe de aynı anlamlar ifade ediyor. Genelde parçalarımız Norveç’çe yazıyoruz çünkü Bergen agresifliğini başka herhangi bir diyalektikte dile getiremezdik.

İki ay öncesine kadar Gorgoroth ve Keep of Kalessin ile Avrupa turundaydınız. Nasıl geçti konserler? Başınıza gelen ilginç bir olay oldu mu? Dinleyiciyi nasıl buldunuz? Ve en akılda kalıcı, en beğendiğiniz konser hangisiydi?
Phobos:
Evet 9 konserlik mini bir turne gerçekleştirdik.Çok iyi geçti. Bizim için çok büyük bir deneyimdi, her gittiğimiz bölgede değişik seyircilerle karşılaştık ve verdikleri geri dönüş çok iyiydi. Bizim için en unutulmaz konserler Milan ve Paris’te oldu . ( Bu soruya kötü geçti berbat geçti diyene hiç rastlamadım, ayrıca adamlar 9 konserlik turneye mini diyorlar, bizim ülkemizde 9 kere konser veren kaç grup var acaba 🙂 – Cenk)

Dinleyici ile ilgili genel bir soru sormak istiyorum. Günümüzde ki black metal dinleyicilerini yorumlamanızı istersem neler dersiniz?
Phobos:
Aslına bakarsan garip, niye diye soracak olacaksan, koyu black metal fanları çok dar kafalı hatta onları Hıristiyanlardan bile daha geri kafalı olarak nitelendiriyorum. (Aslında CUK diye oturtmak tabirini bu cevap için kullansam yanlış yapmış olmam sanırım. – Cenk)

Norveçli black metal gruplarının şuan ki durumunu nasıl buluyorsunuz? Eski zamanlara bakıldığında bence daha iyiydi. Buna katılıyor musunuz?
Phobos:
Aslına bakarsan her zaman değişiklik gösteriyor bu senin düşüncene göre değişir. Eskiden de boktan gruplar vardı şu an da boktan gruplar bulunuyor. (Şu black metal gruplarındaki etrafa bok atma hastalığına bayılıyorum. – Cenk)

Bu yıl birçok black metal grubu albüm çıkarttı. Son çıkan albümlerden dinledikleriniz var mı? Bunların içinden başarılı ve sağlam bulduğunuz gruplar var mı?
Phobos:
İçinde bulunduğum grupların albümleri yani Gravdal ve Galar ‘ a ait olanlar çok sıkı diyebilirim. Keep of Kallesin ve Burzum’un yeni parçaları da çok iyi bence..

Bu yıl içersinde çıkan albümler arasında Burzum’un da albümü var. Sadece fikrinizi merak ettiğim için soruyorum. Bir zamanların azılı black metalci çocuğu Varg’ın bu albümünü eğer dinlediyseniz nasıl buldunuz? Ve albümün gelirini Haiti depremindeki depremzedelere bağışlaması konusunda ne düşünüyorsunuz?
Galge:
Dürüst olmam gerekirse fikrimi söyleyebilecek kadar albüm hakkında bilgim yok ama gerçekten Haiti’ye yardım amaçlı bir iş yaptıysa bu benim için çok büyük bir sürpriz olur.

Müzik haricinde neler yaparsınız? Uğraştığınız, ilgilenmiş olduğunuz şeyler var mı?
Specter:
Müzik harici tabi ki iş dünyasındayız, hepimizin tam zamanlı çalıştığı bir takım işler bulunuyor. Kişisel olarak ben tiyatroyu, fotoğraf çekmeyi ve şarap içmeyi severim. Bu tip soruları severim ama bana çok fazla orijinal gelmiyor. Ne üretmeyi düşünürseniz onu yaşamanız, deneyim etmeniz gerekir. Bazıları da kişiye özel şeyler üretir hehe bunlar sanırım ev ortamında daha sağlıklı oluyor.
Galge: Atıcılık ile uğraşıyorum çünkü ben bir askerim, ulusal güvenlik adına çalışıyorum. Geçenlerde Özel Tim’deki görevimi bırakmak zorunda kaldım. Çünkü bu iş beni oyalıyordu ve Gravdal ile olan turneler olsun albüm işleri olsun onlara vakit ayıramıyordum. Masa başı işime geri döndüm. Filmler ve sanal eğlenceler gerçekten büyük bir kazanım. Ayrıca yeni şehirler görmeyi ve eski kalıntıları incelemeyi de çok severim. Gravdal’dan arta kalan zamanımı arkadaşlarım ve ailem ile birlikte geçiriyorum.

Gelecek planlarınız neler? Gravdal ile yeni bir turne veya farklı müzikal projeler aklınızda oluşuyor mu ?
Phobos:
Gravdal ‘ın ilk hedefi 28 Ağustos tarihindeki Hole in The Sky’da çalmaktır.Bu konserde 18 yaş sınır var sanırım ama biz çocuklara da çalmak istiyoruz. Her neyse yeni albüm için parçalara da başladık bu arada hissediyorum fena şeyler olacak .2010 yılı için turne planımız bulunmuyor.Gelecek yıl turne ve bir çok festival de çalmak istiyoruz.

Beklide başta sormam gerekiyordu bu soruyu Gravdal ne anlama geliyor?
Phobos: Gravdal’ı size şöyle çevirebilirim: Mezarlar vadisi!

Kuruluşunuzun hemen akabinde Taake ve Deride gibi gruplarla aynı sahnede konserlere çıktınız. Bütün gruplar kısa sürede bu kadar başarılı olup böyle gruplarla aynı sahneye çıkabilme şansını yakalayamıyor. Başarınızı neye bağlıyorsunuz? Böyle bir başarıyı bekliyor muydunuz?
Phobos:
Aslına bakarsan beklemiyorduk. Grup olarak herhangi bir sınırımız yok eğer büyük grupların altında çıkmamızı istiyorlarsa bir bildikleri vardır dimi ?

Şarkı sözleri yazımına grupça herkes katılıyor mu? Yoksa bir kişi tarafından mı yazılıyor?
Phobos:
Galge lirikleri yazıyor. Bazen aklıma gelen şeyleri onla paylaşıyorum o üstesinden geliyor. Kendi aramızda çok serbest durumdayız, kimi geliyor burası olmamış diyor çıkarıyoruz. Burası süper olmuş diyor ekliyoruz, o konuda bir çekinceniz olmasın ,biz grup arkadaşları olarak iyi anlaşıyoruz.

Dürüst olmam gerekirse dilinizi bilmiyorum sözlüklerden anlayabildiğim kadarıyla şarkılarınızda daha çok psikolojik etmenleri kullandığınızı gözlemledim, kısacası parçalarınızda yansıttığınız liriksel temadan bize kısaca bahsetmeniz mümkün mü?
Galge:
Kısaca özetlemek gerekirse bizim temamız şu tip anlatımlardan oluşuyor insanların din gibi yalanlarla uyutulup öz benliklerinden, düşündüklerinden vazgeçirilmesi, Hıristiyanlık bunun kibarca göstergesi oluyor. Kötülük doğada vardır .Çünkü kötülük insanı yargılar,neyi seçeceğine karar vermesine yardımcı olur. Devamlı olarak hiç işlemediğiniz günahları size gösterir. Bağımsız ve doğal yaşamı seçenlere verdikleri cezalarla bireysel seçimlere saygı göstermez. Yüksek oranda seçimlerinin akıbeti maalesef bu şekilde olur.
Eğer tanrıyla kucaklaşırsan o senin bireysel ruhaniyetini engelleyecek şeyler bulabilir. Asıl güç senin kendi kabiliyetindedir. O kabiliyet zaten içinde olan gücü ortaya çıkarır. Bazı insanlar vardır kendilerinde sadece geri dönüşü olmayan bir bilet bulunur ve onlara kimse yardım edemez, bizim liriksel temamız buna yakın doğrultudadır. Belki bir gün geri dönerler ama onları bekleyecek vaktimiz olamaz.
Sanırım güzel ve uzun bir cevap oldu değil mi? Heheh

Albüm kapağınızı Robert Höyem tasarlamış,onunla iletişim nasıl oldu,biri mi tavsiye etmişti ? Kapak çalışmalarını nasıl buluyorsunuz ?
Phobos:
Aslında öyle bir fikrimiz yoktu Galar grubundan dostumuz Marius, şu herife bir bakın acayip işler yapıyor şeklinde bize bir tavsiyede bulundu, bizde baktık adam gerçekten dehşet, hemen iletişime geçelim dedik. Ardından Robert’e ne dediysek adam Gravdal’a onu yaptı, biz gerçekten memnunuz, adam gerçekten çok iyi iş çıkarıyor.

Son sorularıma geçiyorum,albüm kaydınız esnasında kullandığınız ekipmanlar hangileriydi,özel olarak tercih ettiğiniz bir marka oldu mu ?
Phobos:
Davullarda Pearl kullanıyoruz. Zildjian ziller ve Sabian ekipmanlarını kullanıyoruz. Whuan chinaları da unutmayalım. Axis pedalları, Jackson gitarları, emg 81 ve 85 pikapları, kobra ve peavy 550 amfileri, 4 telli ibanez bass gitar aksesuarlarını kullanıyoruz. Cubase’i de unutmayalım.
Specter: Ben genelde gitar olarak ESP MII ve amfi olarak Peavey 5150 kullanıyorum.Güçlü gitar sound’u bulunuyor. Rock’n roll stili sound için ise Marshall JCM 800 amfi kullanıyorum. Solo gitarlar içinse Danelectro Fabtone in Marshall V8080 combo amfisini kullanıyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, Extreminal.com okuyucularına iletmek istediğiniz bir şeyler var mı?
Phobos:Evet, cehennemi selamlar. Bizim son albümümüzü dinleyen herkese sesleniyorum “Torturamania” gerçekten satın alınası bir albüm, kaçırmayın! Bizim parçalarımızda kafa sallamanız garanti !!!

MySpace: www.myspace.com/gravdal
Facebook: www.facebook.com/gravdalofficial 
ReverbNation: www.reverbnation.com/gravdal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu