Kritikler

Graceless – Where Vultures Know Your Name

Raw Skull Records – 2020 – Hollanda 

Soulburn grubunu hatırlayanınız vardır elbette, Hollanda’nın doomy black-death metal gruplarından biridir ve orijinal Asphyx elemanlarından Bob Bagchus’un kurduğu bir gruptur. İşte burada konumuz olan Graceless grubunun temelini iki tane Soulburn elemanı oluşturuyor. Grubun soundunu ve taşıdığı dinamikleri anlamanız açısından belirtiyorum. Graceless 1980’lerin ikinci yarısından günümüze gelen orta tempo Orta Avrupa Death Metalinin temsilcisi bir grup diyebilirim ve okuyacağınız şeylerde bunun üzerine olacak.

Where Vulture Know Your Name isimli 45 dakikalık bu uzun çalar albümün klasik Hollanda death metal piyasasının tüm temel özelliklerini kendinde taşıdığı açıkça görülebilir. Beste yapıları orta Avrupa’nın soğuk kanlı orta tempo doomy death metal bestelerinden oluşuyor ve bu besteler nihilistik Avrupa doomy black metal akımının kendine dönük saldırganlığından ve melodilerinden yer yer parçalar taşıyor. Son dönemlerde sıklıkla underground piyasada görülen yeni akım 18-20 yaş ortalamaya sahip Autopsy ve Entombed çakması gruplar gelmesin aklınıza, burada ciddi anlamda bir yukarı cermenya doom kültü söz konusu besteler olarak. Kendinizi albümün bazı yerlerinde 1992 yılında hissedebilirsiniz ama rip-off değil kesinlikle. Grup elemanları aslında çalması zor olan bir tarzı gayet orijinal bir şekilde yerine getirmişler. Ağır tempo doomy death metal’de yaratıcı beste ve sololar bulunmak zorunda, bu açıdan çok teknik çalmak oyunun bir kuralı değil ama yaratıcı olmak, yer yer güçlü lead ve ritim gitarlarla tuşeli ve doğru besteler yapmak ve gerekli olan doom ruhunun adanmışlığını kesinlikle vermek zorundasınız. Bu albümde size bunu gayet sağlıklı bir şekilde sunuyor. Vokaller, konsept ve beste yapıları gayet oturaklı.Grubun ve bu albümün benden temel olarak aldığı kredi bu yönde.

Grubun albüm kayıdı ve soundunu ‘ortalama’ olarak tarif edebilirim, mükemmel her tuşesi ayrı tonlanmış bir çalışma değil. Sound stüdyoda ve evde çaldıkları gibi ve üstüne fazla odaklanmamışlar. Genel master sound başarılı denebilir ama mixleri beğendiğim söylenemez ama amaçlarına ulaştıklarını düşünüyorum bu konuda, bu da yer yer güzel leadler ile dinlenebilir bir albüm yaratmak olabilir sanırım. Bense daha güçlü ve analog canlı bir master sound’la ve güçlü mikslerle beraber gayet doğru bir iş çıkardıkları lead gitar rifflerine odaklanırlarsa grubun daha öne çıkabileceğini açıkça söyleyebilirim.

Albümün Yazar Notu : 
7.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu