Kritikler

GORGOROTH ”Quantos Possunt ad Satanitatem Trahunt”

Regain Records – 2009 – Norveç

Gorgoroth ismini duyduğum zaman aklıma; 4 sene önce Polonya’da verdikleri 80 litre kuzu kanının akıtıldığı, sahnede çarmıha gerili kafalarına poşet geçirilmiş çıplak kadınlar ve sahne kenarlarında yer alan kesik koyun kafaları geliyor.. Katolik Polonya’da bu konser şovu oldukça tepki görmüştü ve hatta grup herhalde tarihte bir ilke imza atılacak durumla karşı karşıya kalıp hakkında ‘’Tanrıya hakaret davası’’ açılmıştı.. Diğer yandan VH1 gibi popüler bir müzik kanalında izlenilmesi gereken 100 konser arasına girmişti.. Tabi grup bununla da kalmadı son yıllarda başka skandallara da imza atmış durumda buna en büyük örnek Infernus’un gruptan atılması. Bu basit bir atılma değil. Grubun kurucusunun gruptan atılması pek görülebilecek bir durum değil aslında.. Infernus’un hakkını hukuksal olarak aramasıyla ortada Infernus’un Gorgoroth’u ve Ghaal’ın Gorgoroth’u olmak üzere iki aynı başlık altında iki farklı düşman oluşmuştu. Ancak mahkeme ile haklar Infernus’un elinde kaldı. Ve son kadro ; Pest – vokal , Infernus – gitar , Tormentor – gitar , Bøddel – Bass , Tomas Asklund – Drums şeklinde oluştu ve bu kadro ile’’ Quantos Possunt Ad Satanitatem Trahunt’’ albümü yayınlandı. Gaahl ise yoluna Wardruna isimli Folk-Ambient müzik yapan grup ile devam etmek zorunda kaldı.

Grup o kadar entrika dolu ki albüme geçmem bu yüzden oldukça uzadı. İlk bakışta gene klasik bir Gorgoroth albüm kapak tasarımı ile karşı karşıyayız. Eğer benim gibi şanslı iseniz sınırlı kartonet baskı ve birde şahane patch hediyeli sınırlı basımı bulabilirsiniz. Dokuz şarkıdan oluşan albüm 35 dakikalık süreye sahip. Açılışı yapan ‘’Aneuthanasia’’ oldukça güçlü ve raw bir yapıya sahip. Ardından gelen ‘’Prayer’’ ise bize albümün tam anlamıyla soundunu veren ve grubun yapmak istediğini netçe ortaya koyan müthiş bir çalışma olmuş. Bu şarkıda Infernus ve Pest grubu ele geçirmenin ve Gaahl ile King’i gruptan atmalarının zaferini yaşarcasına performans sergiliyorlar. ‘’Rebirth’’ ile devam eden albüm şaşırtıcı derecede melankolik gitar riffleri kullanmışlar .’’Building A Man’’ ise buram buram Morbid Angel araklarından oluşmaktadır ama bizde çaktırmıyoruz 🙂 Çünkü bizi ilk zamanların Gorgoroth’una götürmeyi başarıyor. ‘’New Breed’’ pek fikir sahibi olamadığım bir çalışma sebebi ; zaman zaman yaşanılan inişler yerini birden farklı çıkışlara bırakıyor ve albümdeki en zayıf halka oluyor bana göre. ‘’Cleasing Fire’’ ile raw ateşi devam ederken ardından gelen ‘’Human Sacrifice’’ tekdüze rifflere hakim olsa da bana göre albümün en iyisi. Pest’in yırtıcı vokalleri sanırım her dinleyenin dikkatini çekmeyi başaracaktır. ‘’ Satan-Prometheus’’ gene orta tempo albüm genelinde sırıtmayan güzel bir çalışma..Ve kapanış 1 dakikalık ‘’ Introibo ad Alatare Satanas’’ yapılıyor. Grup bizlere 35 dakikalık son dönemde zor bulunabilecek bir başyapıt sunuyor.

Gaahl döneminde oldukça fan kaybeden ve Immortal’ın yaptığı ‘’şebekliklerle’’ aynı değerde görülmeye başlayan Gorgoroth, Pest’in gelişiyle kesinlikle 97 senesindeki ivmesini tekrardan yakaladı. Bu devirde bu kadar kirli kaydı bu kadar iyi yapabilmekte başarıdır.. Hoşgeldin Gorgoroth demek istiyorum !

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu