Kritikler

GORGOROTH ”Ad Majorem Satanhas Gloriam”

Regain Records – 2006 – Norveç

İsmini efsanevi Yüzüklerin Efendisi’ndeki bir yayladan alan Gorgoroth 14 yıllık kariyeri boyunca dünya black metal metal arenasında isminden hep saygıyla söz ettirdi. İşte yine 3 yıllık bir aradan sonra Norveçli efsane grup yeni albümleri Ad Majorem Sathanas Gloriam’la (A.M.S.G.) karşımızda. Her ne kadar Gorgoroth Incipit Satan ve Twilight Of The Idols albümleri ile akıllarda oluşturdukları underground anlayıştan biraz uzaklaşsalar da A.M.S.G. ile Infernus gerçekten pek çok grubu kıskandırabilecek bir çalışma ortaya koymuş bizler için. Albüm kadrosuna bakacak olursak Infernus vokal/gitarda, Ghaal vokalde, King Ov Hell basta yer almakta.

Regain Records tarafından piyasaya sürülen albüm toplam 8 parça ve 31 dakika gibi kısa bir süreden oluşuyor ama albüm doyurucu bir müzikalitede. En azından cd devri başladığından bu yana gereksiz doldurulan 80 dakikaya dayandırılan albümler gibi bayıcı bir tehlike yaratmıyor bizler için. Albüm Wound Upon Wound adlı kulak zarlarınızın titreşimlerinin davullara yetişemediği hızda bir parçayla açılıyor ve içinizden hemen Gorgoroth – A.M.S.G. turnesinde konsere bu parçayla başladığınızı düşünüyorsınuz.Yeterince çivileyici. Albümün genel havası yine zaman zaman hızlanan bir yapı sergilemesinin yanında hakim olan müzikal koku orta tempoda ritmik davullar eşliğinde yırtıcı bir Infernus vokali temelinde oluşuyor. Bu izlenimler zaten aklımıza “Gorgoroth 2006’da da black metal yapan bir gruptur” ibaresini kazıyor. Solo partüsyonalarının yok denecek kadar az olması albümün eksi yanlarından bir tanesi. God Seed, Prosperity And Beauty, doom kokan Sign of an Open Eye hemen listenizin üst sıralarına koymanızı tavsiye ettiğim parçalar.

Gorgoroth eski kemik dinleyicisi tarafından biraz eleştirilse de 1990’lardan günümüze kalan büyükbaşlardan biri ve bu özelliğini asla yitirmeyecek zannımca. Çünkü A.M.S.G.’da yine bizler için kulak tırmalayıcı parçalar yaratmışlar. Arşivinizde olsun derim.

8/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu