Kritikler

GORGASM ”Orgy of Murder”

Brutal Bands – 2010 – A.B.D.

Chicago Illinois’den çıkan en hastalıklı Gore-Brutal Death Metal tarzındaki grup bu olsa gerek. Öyle ki bu tarza önceden hiç aşina olmayan biri şöyle bir baktığında gerek sözler gerek albüm kapağı olsun grubun adıyla bir bütün oluşturmuş, ne kadar sado-mazo, işkenceci, hastalıklı bir ruha ve beyne sahip karakterler varsa hepsi buraya doluşmuş zanneder haklı olarak 🙂 Yine bu son albümde de yapacağını yapmışlar zaten.

Gorgasm’ı uzun süredir takip eden biri olarak açıkçası yeni albümü beni heyecanlandırdı. Gün yüzü görmemiş sapıklığın, kanın, nefretin, öfkenin ve işkencenin dibine vurulmuş. Müzikleri tekniğin yanı sıra, hız ve kaosun da meskeni haline gelmiş. Onları dinlerken gözümün önüne gelen renkler; kanın kırmızısı, kaos ve öfkenin siyahı, çamur ve boğuşmanın kahverengisi, küllerin grisi ve ten’in rengi hasıl oldu.

Fakat yine de kimse’nin gözü korkmasın tabii ki bu sahne gösterisi, grubun ismini yansıtan bir tarz seçiminden ibaret. Tıpkı çekilen filmler ve o filmlerde seyircilere yansıtılan konular gibi, özetlemek gerekirse… Gorgasm’ın anlatım şeklide bu ve bu anlatım işini müziklerine yedirmeyi çok iyi beceriyorlar… Fakat parantez içinde belirtmek gerekirse gerçek hayatta da olası şeyler bunlar… Geçmişte olsun günümüz de olsun hayat devam ettikçe politikacısı da, parayla oynamaktan canı sıkılan ve başka şeyler arayan içi pislikle dolmuş sosyetecisinin de, en basit insanın da gelebilecek en aşağılık noktaya ve doyuma ulaşmasını konu alan görsellikle bezenmiş bir müzik türüdür. Bu şekilde uzunca açıklama yapmamın sebebi ise, oluşabilecek ön yargıları en aza indirmek içindir. Çünkü bulunduğumuz toplumda yaşayan çoğu insan ön yargılarını aşmayı başaramayan sürü psikolojini benimsemiş olduklarının farkına varamayan “kafasına vur, ağzından lokmasını al” türde insanlardan oluşmakta… Onlara yapılan bir çok haksızlıklara bu denli sessiz kalan insanlar da, bir gün yukarıda anlattığım en aşağılık noktaya varabilecek potansiyele doğru ilerlemeye açık insanlardır! Ama gel gör ki bu gerçeği müzikle anlatmaya çalıştığında en soysuzu müzisyen takımı olur… 🙂

Neyse fazla felsefe yapmadan ve konuyu dağıtmadan tekrar gruba ve yaptıkları işlere dönelim.. Grubu bilmeyenler için kısaca biraz geçmişinden bahsetmek istiyorum.1994 senesinde CREMATORIUM (ayrıca başka birçok başarılı grupta da çalmışlardır.) grubundan ayrılan gitaristler Tom Tangalos,Tom Leski, uzunca bir süre bass-vokal işini üstlenecek olan Russ Powell ile Amerika’nın en hastalıklı grubunun temellerini atmış oldular. 96 senesinde ilk demolarını ardından gelecek senelerde de çorap söküğü gibi bir çok başarılı E.p., Full Length albümlere ve büyük festivallere imza attılar. Bass-vokal Russ (benim gözümde bir ilahtır. Aynı zamanda ilk E.P. ve albümün liriklerini de yazmıştır) yanılmıyorsam 2009’un son aylarında gruptan ayrıldı, ardından Tom Tangolos. Şu andaki faal elemanlar ise davulcuda dahil olmak üzere Sarcophagy ve Human Filleted gruplarında çalan elemanlardan oluşmakta. Değişmeyen tek eleman ise Leski.. 🙂

2011’in Şubat ayında Brutal Bands’den çıkaracakları yeni albümlerindeki şarkılar kısa ve öz olmuş, bazı şarkıların intro ve outrosunda filmlerden alınmış konuşma ve işkence efektleri gibi şeylerde bulunuyor. Kullandıkları riffler gaz olmuş özellikle de şarkılardaki bağlaç riffler ve ritimler… Onun dışında fena halde kazımasyon sürüp gidiyor, bazı bölümlerde kısada olsa progresiflikler hissetmedim de değil hani 😀

Bass gitarlarda ise eskisi kadar iniş-çıkış yani solo merdiven tekniği kullanılmamış sadece aralarda belirleyici yerlerde girip çıkıyor. -Fakat ahh Russ,işte sen bu işin ilahıydın 🙂 demekten kendimi alabilmiş değilim hala..

Kayıt kalitesi daha iyi olabilirmiş sanki, ama soundları kendilerine has ve şarkılara yakışmış en azından. Albüm kapağına laf yok, süper ötesi olmuş… İmajlar sade yine… ‘Zaten bu tarza pek de şaşaalı bir imaj yakışmaz nasıl olsa’ deyip işin o kısmında pek suya sabuna dokunulmamış gibi gözüküyor.Yine de eğer imajları biraz daha farklı olsa bence promosyon açısından dikkat çekebilecek nitelikte elemanlar.

Ama grubun hamurunda underground’lık yattığı için dediğime gelebileceklerini sanmıyorum 🙂 Yorumumun sonunda bu tarza aşina olanların mutlaka arşivinde yer etmesi gereken bir grup ve albüm olmuş diyebilirim. Gözü kapalı alın,dinleyin derim!

Albümden tavsiye ettiklerim ;Infection Induced Erection,Decapitation Sodomy,Scourge of the Christians ve Silence Follows Dismemberment Benzeşen gruplar ; Malevolent Creation,Disgorged,Suffocation,Incantation,Kriusun,Cannibal Corpse(Chris’li dönemleri),Dying Fetus,Skinless vb.

8/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu