Röportajlar

GORGASM

Selam millet! Indiana ve civarında hayat Gorgasm için nasıl gidiyor? Yıkıcı yeni “Orgy of Murder” albümünüz gerçekten jilet kadar keskin olmuş, tebrikler! Son zamanlarda dinlediğim en kuvvetli brutal death metal çalışması…
Damian "Tom" Leski:
N’aber adamım? Burada yiyemeyeceğin kadar mısırla Indiana’da her şey yolunda hahahaha. İltifatlarına teşekkür borçluyuz. “Orgy of Murder” ın ulaştığı noktadan hepimiz çok mutluyuz. Sadece bunun yapılanmakta olan bir çalışma olduğunu ve sonuçlarından memnun olduğumuzu söyleyelim.

“Masticate to Dominate” albümünüzden sonra Avrupa’da iyi tanındınız. Ben de grubunuzu bu albümünüzden sonra tanıdım. Bu albümden önce Amerika’da ve Avrupa’da sizin için her şey nasıl gidiyordu? “Masticate to Dominate” sonrasındaki dönem nasıldı?
Masticate albümünden öncede Avrupa’da oldukça sağlam bir duruşumuz olduğuna inanıyorum. Daha önce çıkan Stabwound Intercourse ve Bleeding Profusely albümleriyle de oldukça çok alaka görmüştük ki bu albümler çok iyi gitti ve grup için bir sürü kapıyı açtı. Masticate’ten sonraki süreç biraz çılgıncaydı, arka arkaya birkaç değişikliğin olduğunu söyleyebilirim ama yinede yoğun kalmayı becerdik. Değişiklikleri göz önüne alırsak Amerika’da ve yurtdışındaki birçok çılgın festivalde çalarak yinede oldukça yoğunduk.

2006 da “Destined to Violate” başlıklı yeni albümünüz üzerine çalışıyordunuz¸ama birden grubun dağıldığı haberini aldık. O zaman dağılma sebebiniz neydi?
Evet yeni işler üzerinde çalışıyorduk ve iki şarkılık bir promo çıkarttık. Destined to Violate ve Visceral Discharge, yeni albüm için bir nevi ön çalışma gibi, ama maalesef yol alması gereken çalışmaları kesin.

Geçen senenin ikinci yarısında, orijinal üye Damien sayesinde grubun yeni üyelerle tekrar toplandığını öğrendiğimde, çok mutlu olmuştum ve şu an dinlediğim “Orgy of Murder” albümünüzden hem sound hem de beste anlamında kesinlikle çok tatmin oldum. Grubun tekrar bir araya gelmesi ve albümün hazırlık süreci hakkında neler söylemek istersin?
İşler nasıl yola girdi inanamazsınız ve bizler sonuçlardan çok memnunduk, kesinlikle olmasını istediğimiz yöndeydi. İnanıyorum ki albümü ilginç ve aynı zamanda kaotik kılan yeterli değişim ve dönüşlerle klasik Gorgasm riflerinin karışımı yanında bir dolu melodik noktalar da mevcut.

2006 yılındaki promo cd’nizde olan iki şarkıyı yeni albümünüzde kullandınız mı?
Promo şarkılarını yeni albümde kullanmadık, çünkü hali hazırda oluşmaya başlayan bir dolu yeni fikirlerimiz vardı ve bu şarkıları sadece canlı söylemenin ve yeni canavara odaklanmanın gerektiğini anladık.

Grubun tarihine baktığımızda, bir sürü müzisyenin gelip geçtiğini görüyoruz. Dave Culross, Derek Hoffman, Russ Powell gibi ve Amerika brutal death metal camiasında çok iyi tanınan birçok sayısız müzisyen Gorgasm’da yer almıştır. Neden bu kadar fazla müzisyen geldi ve gitti?
Evet bu doğru, her zaman grupta birçok öldürücü müzisyenlerin olması konusunda şanslıydık. Neden müzisyenlerin gelip gittiğini anlatmak zor ama bu müzik işinde sıkça olan bir şeydir.

7-Yeni üyeleriniz daha öncede bazı death metal gruplarında da çalmışlardı. Artık şimdi tamamıyla Gorgasm’a kendilerini adamış müzisyenler mi ya da hala başka gruplarda da çalıyorlar mı? Nasıl olduda hepiniz Gorgasm için bir araya geldiniz?
Şu anki grup üyelerinin hepsi bilinen Death Metal gruplarında çaldılar ve hepimizin bir araya gelme olayı gelişti ve kimya ortadaydı, bizlerin karışımımızdan ortaya çıktı ve vurucu olan her şeyin oldukça hızlı akıyor olması.

“Orgy of Murder” albümü hazırlık ve kayıt süreci sürece nasıldı? Kayıt için hangi stüdyolarda çalıştınız? Grup elemanları hangi aletleri kullanır?
Doğrusu kayıt işlemi gerçekten kolaydı. Pratik yaparken 16 parçayı çoktan kaydettiğimiz için, hepsi çabuk toparlandı. Daha önceki tüm albüm kayıtlarımızı yaptığımız Racine, Wiscone’sındaki Stüdyo One’da kayıt yaptık. Marshall amd Ampeg amfiler, Vader kablolar, BC Rich gitarlar, mesa, Marshall and vader kabinler kullanırız. Tama, Ddrums,Pearl,DW9000 pedallar ve Axis pedallar Zildjian,Paiste ziller

Yıllar önce “Masticate to Dominate” albümünüzü edindikten hemen sonra, “Bleeding Profusely” albümünüzü de aldım. İki albüm arasında belirli farklılıklar vardı. Bleeding Profusely albümündeki soundlar ve rifler çok daha temiz ve kolay anlaşılırdı, oysa Masticate to Dominate daha kirli soundlu, karanlık ve teknik kapasitesi çok daha üstün bir albümdü. Bu dönemleri ve albümleri fanlarınıza nasıl tarif edersiniz?
Bu albümlerde kesinlikle farklılıklar var. Bleeding Profusely albümünü kaydederken bateristimiz yoktu ve Dave Culross gelip bizim için bateri kayıtlarını yaptı. Müzik tarzı ve yazılar açısından Masticate’ten pek farklı olmadığını söyleyebilirim, ancak kayıt kesinlikle biraz daha temizdi. Bence her iki albümünde bazı benzerlikleri var ama şahsen benim keyif aldığım sound farklılıkları da var.

Gorgasm 1994’te kurulmuş bir grup. 1994 ve 2001 arasındaki yıllar hakkında konuşmak ister misiniz?
Gorgasm’ı kurduğumuzda her daim kendi limitlerimizi zorluyorduk ve o dönemde bizi motive eden ve bize ilham veren birçok klasik Death metal grupları vardı. Bugün de her şey hala aynı. Her zaman daha çılgın olmak için zorluyoruz ve hala kendi trademark standartlarımızı koruyoruz. Bize ilham veren barbarlığı daima koruyacağız.

Daha önceki iki uzunçalar albümlerdeki Gorgasm trademark’ın bir özelliği olarak gördüğüm vokallerin bir bass ve iki gitarist tarafından paylaşılıyor olmasıydı. Ben buna üçgen vokal paylaşım diyorum. Son albümünüzde, Damien’ın gitar vokal ve Anthony’nin bass vokalleri ile iki vokalsiniz. Diğer gitaristiniz Ryan’ın vokal yapmakla arası yok mu?
Haha yea daha önceki sürümlerimizde üçlü vokal saldırısı yaptık, şimdi ise bu görevi ben ve Anthony paylaşıyoruz, ama gerçekten başarılı gidiyor. Birbirimizi besliyoruz ve kim bilir belki gelecek albümde Ryan da vokallerde böğürebilir.

Gorgasm her zaman brutalism sınırlarını gerçekten zorlayan şarkılara imza atmıştır. Sizin diğer bir özelliğiniz ise klasik müzik etkili rifleri bazı şarkılarınıza dahil etmenizdir. Örneğin, son albümünüz Exhibit of Regugnance’da görebiliriz. Klasik müziği seviyor musunuz?
Her zaman şarkılarımızda klasik müzik melodileri ve vuruşları olmuştur ve bu sadece doğal olarak ortaya çıkan bir şey. Hepimiz klasik müziği seviyoruz ve bunu yapmayı bırakmadan ve sanki tekrarlanmış gibi uyumlu birşekilde yönetebiliceğimi-halledebiliceğimi hissediyorum.

Son zamanlarda Avrupa’da Amerikan tarzından etkilenen birçok brutal death metal grupları piyasada yerlerini aldılar. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de de oldukça çok Amerikan tarzlı DM grupla mevcut mesela…
Valla birçok metal türünü dinleyerek büyüdüm, tabii ki eski klasikleri çok seviyorum. Sizin oradan Cenotaph, Catastrophe, Decimation’a yumuluyorum. Öldürücü bir ton iyi şey ortaya çıkıyor! Gerçekten yurtdışından bir çok brutal grubun piyasaya çıktığına inanıyorum.

“Orgy of Murder” albümünün kitapçığını ve sanat çalışmalarını kim yaptı? Diğer albümlerinizle kıyaslayınca sanat çalışmalarının ve hazırlıkların oldukça farklı olduğunu hissettim.
Kapağın sanat çalışması Tony Koehl tarafından ve kitapçık Wim De Vries tarafından yapıldı. Sanat çalışması tam kafamızdaki resim gibiydi ve çıkan sonuçtan tamamıyla mutluyduk. Bununla başa çıkamayan insanları rahatsız ediyor ve bu da bizi gerçekten daha mutlu ediyor. Bu tam yapmak istediğimiz şeydi. Haha.

Genel olarak Gorgasm’ın kompozisyon çalışmaları ne şekilde gelişti? Onları nasıl hazırlıyorsunuz? Grupta her zaman bir riff ustası veya Kaptan Amerika var mıdır? 🙂
Riff ustası Kaptan Amerika hahaha. Valla söylemeliyim ki yeni albümdeki riffleri ben yaptım, ama
konusu düzenlemeler ve sözlerse, onlar hepimizin ortak çalışmasıdır. Hepimizin ortaya attığı öyle böyle fikirlerimiz var ve bunları seçerek kullanıyoruz.

Hiç içerikleriniz yüzünden bayanlardan sert tepkiler aldınız mı? Geyik yapmak gerekirse, hiç kadın dernekleri yada amazon klanları konserinizi bastı mı :)? Kız arkadaşlarınızın yorumları neler? Aldığınız en saçma yorum nedir?
Umulduğu gibi bayanlardan gelen değişik tepkiler var, ama genel olarak değerlendirildiğinde hepsi gerçekten muhteşemdi. Bence kıçını toplayabilen hatunlar gerçeğin ne olduğunu biliyorlar. Ahaha. Tabii ki aralarından bazılarından kadın tacizcisi vb. olduğumuza dair yorumlar yapılabilinir. Ama gerçekte biz sadece kendimizi eğlendiriyoruz ve bu yapmayı sevdiğimiz bir şey. Gorgasm, sapkın konularla karıştırılmış şok edici ve hastalıklı cinsel gore hakkındadır, yani ismi kastediyorum. Tahminim en büyük kavram yanılgısı ve aptalca yorum bu olurdu. Konularımız yüzünden tecavüzcü olmalıyız. Çok saçma!!!

Türkiye hakkında ne biliyorsunuz? Türkiye’den bildiğiniz yada sevdiğiniz herhangi birşey var mı?
Türkiye hakkında pek bir şey bilmiyorum, ama gerçekten gezmek ve bir iki show da çalmak isterim. Oralarda da oldukça hasta bir manzara olduğunu biliyorum.

Önümüzdeki günlerde albümünüzün promosyonu için yapacağınız konserler veya turlar nelerdir? Amerika dışında bir yerde çalacak mısınız? Avrupa yada başka bir yerde tur planlıyor musunuz?
Burada Amerika’da birkaç festival yapacağız ve Ağustos’ta Avrupa’ya yol alacağız.İsviçre’den başlayan İngiltere ve Rusya’ya uzanan tam bir tur yapacağız. Aralık’ta Bangkok, Tayland’daki Death Festivaline yollanacağız. Sonrasında büyük ihtimalle bir Amerika ve Kanada turu.

Brutal Bands ile nasıl bir antlaşma yaptınız? Şu zamana kadar yaptıkları işten memnun musunuz? Daha önce çalıştığınız firmalarla nasıl gitti?
Brutal Bands’i biliyorduk ve plak şirketi olarak onlara saygı duyarız ve bugüne kadar iyi bir iş ilişkimiz oldu. Diğer şirketler de fena değillerdi diyebilirim, ama Brutal Bands ile çok mutluyuz.

Extreminal adına bu röportaj için size teşekkür ederim! Umarım grubunuz ve sizler için her şey daha iyi olur! Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Adamım, biz de sana bu röportaj için teşekkür ederiz. Bunu yapmaktan mutluluk duydum ve Türkiye’deki bütün fanlarımıza bize gösterdikleri destek için teşekkür etmek istiyorum. Yakında sizleri orada göreceğiz ve bu tam bir çılgınlık olacak !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu