Kritikler

Golgota-Remembering the Past-Writing the Future Albüm İncelemesi

Doom Metal sevenler buraya!! İspanya'nın 90´lardan günümüze kalabilmiş gruplarından Golgotha 2 Mart tarihinde piyasaya çıkan EP´si ile adeta yeni bir başlangıcın duyurusunu yapıyor.

Xtreem Music – 2021 – İspanya 

Grup 92 yılında Metal sahnesine adım atıyor, doksanlar boyunca iki albüm piyasaya çıkarıyor. (Melancholy ve Elemental Changes) Ardından gelen uzun sessizlikten sonra 2005 yılında “New Life” ile Doom Metal dünyasına tekrar ses veriyorlar ; fakat sound bu sefer bildiğimiz Golgotha tarzından biraz uzakta.. Albüme gelen tepkiler bekledikleri gibi olmasa gerek ki grup çalışmalarına tekrar ara veriyor. 2014 yılında yeniden bir araya geliyorlar; ama bu geri dönüş beraberinde hızlı bir üretim süreci ile örtüşmüyor ve ne yazık ki 2018 yılında kadar geçen zorlu bir süreçler – yaşanana eleman değişimleri gibi- nihayetinde “Areise” EP si ile yeniden kayıtlar gelmeye başlıyor. 2019 yılında çıkan “Erasing the Past” albümünde kadro değişiminin etkisini net biçimde görebiliyoruz.

Sanıyorum Covid-19 süreci grubunda planlarında değişikliklere neden oldu; EP´de beş parça var ve bunlardan sadece ilki “Don’t Waste Your Life” 2021 tarihini taşıyor (Bu parçada gruba yeni dahil olan gitaristin etkisi net bir şekilde belli oluyor ve bence çok faydalı bir değişim, o konuya ise birazdan geleceğiz),diğer dört parça ise 2020 tarihinde ve bu EP için yeniden kaydedilmiş.

2021 tarihli parça “Don’t Waste Your Life” yeni albüm öncesi grubun çizdiği rota hakkında umut veriyor ve beklentiyi yüksek tutuyor. Death Metal riffleri ile güçlendirilmiş Doom Metal örgüsü, Gregoryen tarzı koro vokaller ile güçlendirilmiş, bunun yanında vokalist Amon López´in kederi içinize işleyen ağır clean vokali ve yeni kuşağın Draconian´dan aşina olduğu harsh vocal lezzetindeki performansı da parçanın kalitesini yukarıya çeken ayrtıntılardan. 2020 model şarkılara gelince 90´larda üretilen Doom Metal´e ve bunun Güney Akdeniz versiyonlarına alışkansanız, bu şarkıların sizi o döneme götüreceğini hissedeceksiniz. Günümüzde bu hissi veren grupların sayısı oldukça azaldı. Ep, Doom Metal ve kaliteli bir ürün dinlemek adına umut verici. Grubu 90´lardan tanıyanlar ve yeni bir şey denemek isteyen dinleyicilere şiddetle tavsiye edilir.

7/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu