Kritikler

GJENFERDSEL ”Varde”

Ketzer Records – 2010- Norveç

Norveç’li Gjenferdsel in bende olan ikinci tam zamanlı albümleri “Varde” tam anlamıyla Nordic bir sound ile karşımda,aylardır dinliyorum. Bir şeyler yazabilmek bu geceye denk geldi.Soğuk ülkenin soğuk gruplarını dinlemeye alıştım.Çünkü bu yaz günlerinde gerçekten iyi geliyorlar. Eski usul Viking soslu Norveç black metali diye buna derim…

Grubun kelime anlamı ölüler diyarında yolculuğa çıkan bir ruh olarak betimlenmiş.Grup aslına çok üst düzeyde müzikalite ve tekniğe sahip değiller, minimalistik ve düz bir beste yapısına sahipler,sözlerin tamamı Norveççe, biraz köklerine bağlılık var zaten albüm kitapçıklarında maç taraftarları gibi Norveç bayrağı sallarken çekilmiş pozları dikkatimi çekmişti.

Bir dönem hatırlarsınız Storm, Isengard, Emperor, Satyricon, Dodheimsgard vs. türü gruplar vardı hatta Falkenbach, Mithotyn’i de bunlara dahil edebilirim,Gjenferdsel bunların biraz daha underground düz black metal hali,folk öğeler kullanılmış fakat daha çok koro vokal şeklinde, müzikal olarak onlar kadar değişken melodiklik bulunmuyor.

Çok sade bir kapak sanırım bir kalıntı olabilir. Üst düzey bir grup değil ama asla yabana atılmayacak kadar iyiler, bir göz atın derim !

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu