Röportajlar

GARMADH

Eskişehirli Black Metal grubu Garmadh’ın davulcusu Zyklon-B ile gerçekleştirdiğimiz online sohbette grubun gelecek planlarından geçmişte yaşadıklarına kısaca değindik..

Geçtiğimiz sene Garmadh ismini sık sık duymaya başladık,az çok bilinen bir grup haline geldiniz,şu anda grup ne aşamadı ,kimler geldi kimler ayrıldı,grup yoluna nasıl devam ediyor?
Grup 2006 senesinde Eskişehir’de kuruldu.İlk kadromuz Tayrat vokal, Zyklon-B davul, Hellchief gitar ve bass Insedith olarak. Bir süre bu kadroyla çalışmalara devam ettik. Daha sonra İnsedith gruptan ayrıldı.”Debris of History”demosunda bassları vokalimiz Tayrat çaldı.Konserlerde içinde gruba Suicide dahil oldu.Son olarakta gruptan Suicide ve Hellchief ayrıldı.Gitara Satanic Verses grubundan tanıdığımız Psychomilita geçti.Yine bass’ada Jinn katıldı Satanic Verses ve Apathetic gruplarından tanığımız.Bu son kadro ile Katasthrope Ep’sini kaydettik.Çok yakın bir zamanda Total-Death imzasıyla piyasada olacak.

Grup neredeyse 0 denebilecek bir kadro ile yola çıktı, fakat işler ciddiye bindiğinde sanırım bazı ayrılıklar oldu, ve az çok tecrübeli denebilecek 2 yeni isim geldi, bu ayrılıkların sebepleri nelerdi ve bu 2 yeni isim gruba neler getirdi veya götürdü?
Evet işler ciddileştikçe kadroda değişikliler oldu.Bu 2 yeni ismin kadroya girmesiyle müzikal açıdan Garmadh tam olarak oturdu diyebiliriz.

İlk kadro ile çıktığınız konserde nasıl tepkiler aldınız ?Grup oldukça genç elemanlardan oluşuyor,bunun zorluklarını yaşadınız mı ?
İlk konserimizi 2 Mart tarihinde Ankara’da verdik.Bizim açımızdan olumsuz bir konserdi çok fazla sıkıntı yaşadık.Ama gelen tepkiler gerçekten iyiydi.Konserde zamanımız çok kısıtlıydı doğru düzgün soundcheck dahi alamadık tabi bir konseri yapan kişinin ciddiyetsizliği yüzünden oldu birazda.Biz elimizden geleni sergiledik olumsuz bişeyde duymadık açıkcası.

Ve ardından ayrılıklar oldu,yeni grup elemanları dahil oldu,S.Verses elemanlarının gruba dahil olması nasıl gerçekleşti?
Aslında grubun kadrosunun değişmesi Eskişehir konserinden sonra oldu. Zaten yakın bağlarımız olan insanlardı bizimde kadro sıkıntımız olunca onlarla devam etmeye karar verdik.Onlarda aynı zamanda Satanic Verses grubundan ayrıldılar. Şimdi tüm ve nefretlerini Garmadh’ta kusuyorlar.

Garmadh’a şöyle bakacak olursak ilk demo olarak düşük kaliteli bir kayıt ,standart parçalar,ama başarılı olarak nitelendirebiliriz,ilk demonun bestelerinin gelişim aşamasında kafanızdakiler neydi? Ve piyasaya istediğiniz gibi bir şey sunduğunuzu düşünüyor musun?
Evet ilk demomuza Raw Black Metal denilebilir.Düşük bir kalitede kaydedildi.Bizde böyle bir şey istiyorduk aslında Kirli bir kayıt.Ama kafamızdaki her şey tabi ki yansımadı yani tam oldu diyemeyiz.

Kafanızdaki neydi peki ?
Daha saldırgan bir demo yaratmak istiyorduk.Yada daha sert diyebilirim.

"Debris of History" ismine gelecek olursak ,insanlarda farklı çağrışımlar yol açabiliyor, bu demonun hikayesini bize anlatırmısın…Çünkü parça isimleri demo ismiyle çok örtüşmüyor..
Biz Savaş ve Yıkımı anlatmak istedik.”Debris of History” ismi de böyle ortaya çıktı.İnsanlar ne anlıyor bilmiyorum ama bizim temamız genel olarak bu.Demonun içidne Savaş dışında şeylerden bahseden parçalarda var.Sanırım bu örtüşmeme bundan kaynaklanıyor.

İlk demo bir çok yere gönderildi, yurt dışından size ulaşan dişe dokunur bir tepki ve teklif var mı ?
Demomuzu dinleyenlerden bazı mesajlar alıyoruz.Yurtdışında çıkıcak bir Complation Cd’de yer alıcaz.

Bu mesajlardan veya kritiklerden etkilendikleriniz oldu mu ?
Evet gayet olumlu olan şeyler var.En son vampire-magazine sitesinin ”Debris of History” için yaptığı bir kritik vardı bu gayet gurur vericiydi.%90 gibi yüksek bir puan verilmişti.Sonuçta çalışıyoruz bir şeyler üretiyoruz bunların beğenilmesi tabi ki bizi olumlu etkiliyor ve sevindiriyor

Demonun ardından bir kaç konseriniz oldu,bu konserlerin bazısında talihsizlikler yaşadığınızı biliyorum, en iyi ve en kötü olarak değerlendirebileceğin anlar neler?
Ankara konserinin genelinde kötü anlarla geçti.İzmir konseri konser bile demek istemiyorum bir faciaydı.ama Eskişehir’de olan Glow ve Hayal Kahvesi konserleri gayet olumlu konserlerdi.Gerek ses sistemi olsun gerek ortam olsun.

Gelelim Katasthrope EP sine, bu EP de dinleyicileri ne gibi farklılıklar bekliyor?
Daha yüksek kaliteli bir kayıt öncelikle.Yeni kadro ile sound farklılığı.aldığımız tepkilerden Swedish Black Metal tarzına kaydığımız yönünde oldu.Ama biz belli bir kalıba girmek istemiyoruz.Biz kendi müziğimizi yapıyoruz.Bizim tarzımı illa Pure veya raw olsun diye bi çabamız yok

Evet yeni parçada ilk demoya oranla büyük değişim söz konusu,bu yeni kayıtlar için bir işaret mi yoksa ,sadece yeni kadro ile yaptıgımız ilk parça ,tanıtım,olarak mı düşündünüz?
Bir yerde yeni kadronun ciddi işlerle geldiğinin tanıtımı aslında.Ama albümümüz kesinlikle daha sert ve saldırgan olacak.Yakın bir zamanda Albüm kayıtlarına başlamayı düşünüyoruz.

Türk gruplarının son dönemde artmasını neye bağlıyorsun?
Türkiye’de grupların artması ve bir şeylerin ortaya çıkması güzel.Ama bir yerde artık Black Metalin piyasa olduğununda göstergesi eskisi gibi değil.İyi işler yapanlarda var ama özentilerde.Zaten bu özenti mallar silinecektir.

Peki son dönemde Black Metal olsun olmasın,Metal tarzındaki gruplarda bir milliyetçilik seviyesindeki yükselişi neye bağlıyorsun?
Son dönemde ülkede yaşanan olaylardan dolayı olabilir.

Bana gelip geçici gibi geliyor,ülkenin içinde bulunduğu durum tabi ki grupları da etkiliyor,ama işin trend haline gelmesi sinir bozucu olmaya başlıyor..Ülkenin geleceği hakkında söylemek istediğin herhangi bir şey var mı ?
Gelip geçiciyse zaten bu her rüzgardan etkilenen insanlardır çoğunluklu.Milliyetçiliğin bir trend olması çok saçma ve yanlış bişey.Bu gelip geçicilikten etkilenen insanlar yarın Komünizm trend olsa kesin ona da yönelirler.Önemli olan bunu içinde yaşaması.Ülke geleceği ise İslamcıların yükselişi sinir bozucu diyebilirim

Tekrar gruba dönecek olursak önümüzdeki zamanlarda yeni bir kayda başlayacağınızdan söz ettin,şu anda hazır parçalar varmı ?
Hazırda parçalar var.Aynı zamanda şarkı yazmaya devam ediyoruz.Son Eskişehir Glow konserinden yeni parçalardan çaldık.Biz şarkı yazımına devam ediyoruz albüm kaydına zamanı geldiğinde gireceğiz.Acele etmiyoruz çünkü yaptımığız iş eksik olsun istemiyoruz.

Planlanan kayıt tarihi ve stüdyosu var mı ?
Hayır şuan için hiç bir şey belli değil.Zamanı geldiğinde her şey ortaya çıkacaktır.

Ülkemizdeki grupların yurt dışına yavaş yavaş açılmalarını nasıl karşılıyorsun?
Yurtdışına çıkmak eskisi gibi zor olduğunu düşünmüyorum aslında.Tabi elinde kaliteli şeyler olmalı ki çıkasın.Tabi bu kalite kişiye göre değişir bir şey diyemem.

Son olarak neler söylemek istersin?
Black Metalin içine sıçmayın yozlaştırmayın.Tüm destekleyenler selam olsun.Garmadh Yıkıma devam edecek !
www.myspace.com/thetruegarmadh

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu