Kritikler

FUNERAL GOAT ”Mass ov Perversion”

Daemon Worship Productions – 2009 – Hollanda

Öncelikle grup elemanlarına baktığımızda grubun gitar vokali ‘’HerrAIDS’’ denen şahsiyet aynı zamanda Nibdem ve Zelfhaat gibi ağır tempolu ve intihar içerikli müzik yapan grupların da bir elemanı. Ama Funeral Goat’ta pure black metal yapmakta. Lirikler ise satanizm ve okültizm üzerine, yani grubun gitar vokali baya ters bir profil çizmekle beraber böyle yan projelerde yer alması hoşuma gitti.

Albümü dinlemeden önce gruba bir göz attım. Melankolik, duygusal biri acaba pure black metalde neler yapabilir diye merak ettim. Dinledikten sonra da gayet sert ve duygusuz bir albümle karşılaştım yani umduğumu buldum diyebilirim. Gruba, sözlere, black metalin o havasına yakışır bir albüm olmuş. ”Mass ov Perversion” grubun ilk albümü. Toplam 13 parça ve 33 dakikadan oluşan bu albümün özelliği ise parçaların çoğunun 1-2 dakikadan oluşuyor olması. Zaten daha uzun tutulsa belki çekilmeyebilirdi.

İlk giriş parçası ”Praise the Beast” taki vokalin ”Sacrifice” diye haykırması hala kulağımda yankılanıyor. Vokaller neredeyse brutale yakın, bu durum hoşuma gitmedi black metale uymadığı düşüncesindeyim ama vokallere özellikle de nakarat kısımlarında echo verilmesi güzel olmuş. ”Conjuration” ve kendi grup isimlerinin adını verdikleri ”Funeral Goat” hariç diğer parçalar gayet sert, tam bir satanic black metal havasında, blast beatler hiç susmuyor. Leş kokan bir albüm.

Grupta Marduk, Setherial, Dark Funeral gibi gruplardan ve Immortal’ın ilk zamanlarından etkilenmeler görülüyor. Her ne kadar Hollanda’dan çıkmış olsalarda parçalarda daha çok İsveç black metal havası hakim.

Albüm kapakları black metale özgü olmuş, grubun ismiyle de örtüşmüş durumda. Yine bir keçi tasviri ama bu sefer biraz daha farklı bir çalışma gerçekleştirilmiş. Albümü genel olarak sevdim ama gitarlar yine standart durumda hatta birkaç parçada acaba aynı şeyler çalındı da farklı sözler mi yazıldı diye düşünmedim değil. E black metal de böyledir be !!!

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu