Röportajlar

FROSTMOON ECLIPSE

Selam Gionata! İtalya’da her şey yolundadır umarım. İlk olarak Frostmoon Eclipse’yi burada hiç duymayanlar için tanıtabilir misin?
Gionata Potenti:
Türkiye’ye selamlar. Şuradan başlayabilirim Frostmoon Eclipse bir İtalyan black metal grubudur Melodik Black Metal ve Akustik Rock tınıları taşır grubumuz 1994te kuruldu ve 5 tane albüm, sayısız split ve EP’ler yayınladı. 4 kişiyiz bir bas bir gitar bir davul ve bir de vokalden oluşuyoruz.

Grup üyelerinden Davide Darrini ve senin İtalya’nın en bilinen Black Metal grubu “Glorior Belli”de de çaldığınızı görüyorum. Bunun yanında özellikle senin çaldığın başka gruplarda var. Aynı anda bu kadar çok grupta yer almak zor olmuyor mu?
Ben hala Glorior Belli de çalıyorum ve evet David’de 1 yılı sezonluk eleman olmak üzere toplam iki yıl onlarla çaldı ve aynı zaman da İsveç Black Metal grubu Walkyrja’nın, Gorgoroth’la ve Vader’ın beraber çıktığı turnede beraber çaldı. Evet, doğrudur biz sürekli yan projelerde çalışırız. Claudio Stroszek da gitar bende Glorior Belli, Frostmoon Eclipse, Deathrow, Kult, Tumulus Anmatus ve Lost of Opera da çalıyorum bazen gerçekten hepsini idare etmek çok zor oluyor ama zamanla bunu öğreniyorsunuz ve aynı zamanda işin pratiğini buldum davulları kaydedip onlara gönderiyorum kolay değil özellikle. Ve gerçek bir gruba hiçbir zaman sahip olmaya benzemiyor beraber zaman geçiremiyoruz içemiyoruz eğlenemiyoruz bu grupların hepsi farklı şehirlerde yaşıyorlar Glorior belli de öyle ve sadece genellikle telefondan veya bilgisayardan konuşuyoruz. Ve maalesef tek çözüm bu.

Frostmoon Eclipse’ye dönecek olursak şu aralar nelerle meşgulsünüz?
Aslında ileri ki konserlerimiz için hazırlanıyoruz ve yeni şarkılar besteliyoruz sırada 3-4 tane şarkımız var ve kesinlikle yılın sonunda yeni bir albüm düşünüyoruz.

Konserler nasıl gidiyor? Oldukça eski bir grupsunuz. Bugüne kadar hangi ülkelerde konser verme fırsatı yakaladınız?
Evet, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Fransa, İspanya, İngiltere, Yunanistan, Amerika ve tabi ki Türkiye konserini de ekledik ve Beyaz Rusya konseri de olacak. Evet, çok ülke ziyaret etme şansımız oldu evet çok eski bi grubuz ama turneye çıkma şansımız o kadar çok olmadı yeni yılda bunu çok fazla yapmaya ihtiyacımız var daha çok ülke ziyaret etmeliyiz

Bu ülkeleri seyirci bazında değerlendirecek olursan en çok hangi ülkenin seyircisini sevdiniz?
İspanya’daki seyirci gerçekten büyüleyiciydi fakat Slovak seyircinin önünde olmaktan çok zevk aldık Slovak insanı geçekten çok arkadaş canlısı ve çılgındı

Yaptığınız tarz Pure ya da Raw Black Metal değil. Sizi dinlerken çoğu şarkınızda atmosferik öğelere rastlıyorum. İcra ettiğiniz müziği siz tam olarak nasıl tanımlıyorsunuz?
Bunu anlıyorum 🙂 aslında tercihimiz birçok insan tarafından garip bulunuyor fakat Frostmoon Eclipse vasat bir grup değil soundumuz biraz farklı. Ben bunun daha kişisel olduğunu düşünüyorum müziğimizi en iyi betimlemenin yolu akustik rock müzikle melodik black metalin harmanlanmasıyla oluşmuş müziğimizde ekstrem bir hızla giderken bir saniye içinde akustik müziğin girdiğini iki dakika sonra ise brutal bir sesin karşınıza çıktığını görürsünüz müziğimiz zıtlıkların bir arada kullanılmasıyla yakalanmış bir uyumdur cennet cehennem veya ateş ve su gibi.

Şarkı sözleri kim tarafından yazılıyor? Lirikal tema neler üzerine ve şarkı sözü yazımında nelerden ilham alıyorsunuz?
Genel olarak şarkı sözleri bana ait bunun dışında yeni albümün bazı şarkıları Lorenzo(vocal) tarafından yazıldı nereden ilham aldığımı inanın bilmiyorum muhtemelen ilham aldığım yer kaybolan başarısız olan hayatlar benim hayatım değil genel olarak insan hayatından bahsediyorum kastettiğim şudur ki insanların hedefleri başarısız olmuş hayalleri olumsuz düşünceleri hakkında konuşmayı çok seviyorum çünkü bu insanoğlunun genel yapısı hayatın kolay olduğunu her zaman da çok iyi olduğunu düşünmüyorum ölüm ve son hala karanlık bekleyişte gizlenmiş ve saldırmaya hazır bizler sadece melankoliden oluşmuyoruz fakat sadece mutlu olup ii zaman geçirmiş olmak için de çalamıyoruz veya rahatlamak için veya hayatımızdaki tanrıça ile ilgili şarkılar söyleyemiyoruz gerçekçilik konusunda karamsar bir vizyonumuz var ve müziğimizi hissettiğimiz şeylere odaklamayı seviyoruz

Bünyesinde sağlam gruplar olan Osmose Productions’da yer alıyorsunuz. Siz onun yapmış olduğu işlerden memnun musunuz peki?
Onlarla çalışmaktan gerçekten çok mutluyuz gerçekten çok profesyoneller ve gerçekten çok büyük bir teşkilatlanmaya sahipler albümlerimizi bütün dünyada bu sayede bulabilirsiniz ama şunu söyleyebilirim hayatımız değişmedi hala underground bir hayat sürüyoruz ve zengin olmayacağımızı biliyoruz ama gerçekten bu etiket altında albüm çıkartmaktan çok mutluyuz evimde Osmose etiketli 50 60 kadar albüm var bütün bu büyük gruplar Enslaved, Immortal, Sadistic Exacution, Absu ve Marduk da buradan albümlerini yayınlıyorlar ve bu gruplarla aynı etiket altında albüm çıkartmaktan gurur duyuyoruz.

Grupta oldukça eleman değişikliği yaşanmış olmasına rağmen albüm çıkartmaya hiç ara vermemişsiniz. Son kaydınız olan “A Ticket To Nowhere” isimli EP’nizin kayıt aşamasından bahseder misiniz biraz? Ve bu EP hakkında size gelen tepkiler nasıl?
Aslında hayır bu kadar fazla değişiklik olmadı grupta. Basitçe anlatacak olursak grup 2000 yılından beridir basçımız Gherado dışında bir değişiklik yaşamadı bizimle daha fazla çalamadı çünkü okuluna gitmişti ve okulu Danimarka’daydı onunla ilgili gerçekten kötü bir anımız fikrimiz yok hayatını değiştirmek zorundaydı ve grupta yer almaya gücü yetmedi maalesef.

2000 yılında kadroya dâhil olan bas gitarist Gherordo Giannerelli ile ne kadar zaman beraber çaldınız? Onu kaybetmek daha doğrusu beraber çalmış olduğunuz bir arkadaşınızı kaybetmek üzücü olmalı?
Eğer kastettiğiniz şuysa yıllarca çaldığınız bir arkadaşınızla farklı yollara gitmekse evet gerçekten çok zordu Gherado ile birçok güzel anımız oldu gerçekten mükemmel bir adam zaman geçirdiğinize asla pişman olmayacağınız bir adam. Fakat herkes gibi onunda hayatında öncelikleri vardı; kendi çözmesi gereken sorunları ve hayat devam ediyor ve çok kaliteli ve iyi bir basçı bulduk David… Ve kısa zaman içerisinde grubun vazgeçilmez bir elemanı oldu hayat devam ediyor zaman değişiyor ve bir grup önüne bakıp yoluna devam edebilmeli ve bizim için bunun dışında bir ihtimal yok yolumuza devam etmeliyiz.

Grubun önümüzdeki günlerde ki planları neler? Yeni bir albüm ya da konser haberi var mı?
Daha öncede söylediğim gibi şu an bazı yeni şarkılar üzerinde çalışıyoruz. Olayların bizi nasıl yönlendireceğini şimdiden anlamak çok zor ama şarkılar Frostmoon Eclipse tarzında The End of Stands Silend gibi baya uzun şarkılardan oluşuyor ve bunu kısaltmaya çalışıyoruz çünkü albümün orta uzunlukta bir albüm olmasını istiyoruz. Gereksiz tekrarlardan kaçınmaya çalışıyoruz bazı bahar ve yaz ayları için şovlarımız belli oldu ve o konserlere kadar yüzde yüz hazır olur.

Grubun konser videolarından oluşan DVD yapma gibi bir planınız var mı?
Gerçekten yapmayı çok isterdik ama profesyonel bir dvd yapacak paramız yok ve bunları yapmak için sağlam ekipmanlara ve çoklu kamera sistemine ihtiyacımız var bu underground bir grup için gerçekten çok zor bütçemiz her zaman kısıtlı oldu kim bilir belki bir gün olur içine tur hikayelerimizin, resimlerimizin ve canlı röportajlarımı koyardım.

Gionata senin hakkında bir şey öğrendim ve bunu sormak istiyorum iznin olursa? Konser vermek için gittiğin ülkelerde bir dövme yaptırıyormuşsun. Bu değişik ve oldukça güzel bir şey… Koleksiyoncu musun yoksa sadece hatıra olsun diye mi yaptırıyorsun?
Hehe… Dedikodu değil ama gerçekte sayılmaz dövme yaptırmayı çok severim ve vücuduma güzel anılarımla ilgili bir hatıra bırakmayı da ama sadece Avrupa dışında bir ülkeye gittiğimde dövme yaptırmak isterim demek istediğim bütün vücudum dövme ile kaplı değil sadece özel anlarımda yaptırırım hehe… Vücuduma bakıp daha önce yaşadığım güzel deneyimleri görmeyi çok seviyorum sadece bu…

Peki yaptırdığın dövmenin o ülkeyle ya da oradaki herhangi bir şey bağlantısı oluyor mu? Neye göre seçiyorsun dövmeni?
Geçmişte Meksika’da Deathrow’la beraber gitme şansım oldu. Kanada’da Glorior Belli ile beraber çaldık. Meksika’dayken orada Quetzalcoatl adı verilen yılan tanrısını yaptırdım ölümü ve dirilişi gösteren ilahi bir gücün sembolüdür Azteklerde ve mayalarda Kanada da ise kafatasının içinde akçaağaç yaprağı yaptırdım bunun gibi birçok ülkeden vücudumda izler görebilirsiniz. 2008 de Amerika’da Frostmoon ile gittiğim turne de dövme yaptıramadım çünkü şehir çok büyüktü ve bir dövmeci aramaya harcayabileceğim bir dakikam bile yoktu aslında ne yaptıracağım bile hazırdı ama bunu ileri zamana ertelemek zorunda kaldık hehe 🙂

Sorularım bu kadar. Umarım sizi sıkmamışımdır sorularımla 🙂 Röportaj teklifimi kabul edip bize zaman ayırdığınız için teşekkürler. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Gerçekten sıkılmadım. Garip ve farklı sorularla karşılaşmayı gerçekten çok severim tıpkı senin ki gibi inanın bazen sürekli aynı şeylerden konuşmaktan o kadar rahatsız oluyoruz ki eğer hakkımızda daha geniş bilgi almak isterseniz sayfamıza bekleriz www.frostmooneclipse.com
Birkaç ay içinde bizi İstanbul konserinde izleyin orada görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu