Röportajlar

FRAMFERD

Framferd Norveç’in buz tutmuş berbat bir bölgesinden (uh! Tønsberg) seslenen kararmış bir Viking ordusudur. Geçen sene, donuk rifflerle, şeytani bir havayla, cani marşlarla ve “Landgang” denilen yağmalama temalarıyla dolu,kapak resminde rüzgar alan gri denizleri yararak giden büyük bir sandal tasvir edildiği görkemli ikinci bir albüm çıkardılar. Epik, kötülük ve ezoteri, Farmferd’ün asıl anlaşmasıdır; Yüz ifadeleriyle küfreder, Hıristiyanlık öncesi tanrılara taparlar. Norveç’ten size merhaba derken, işte karşınızda memleketinden canlı showları ve göğüs kıllarıyla sizlere seslenen bass vokal Langbach.

Sizler Norveçli olduğunuz için, yeni albümünüzde bolca black metal duymak beni şaşırtmadı. Ama bu albüme neden “Landgang” adını verdiniz, söyler misiniz?
“Landgang” tıpkı “karaya çıkmak” ta olduğu gibi teknelerin kıyıya yanaşmasında kullanılan bir terimdir. Bu bizim albüm konseptimiz de çok iyi uydu. Kapak resmi ve albümdeki şarkı sözleri albüm başlığı ile çok iyi sonuç verdi, albümü bir hikaye yaptı. Yani Landgang esas olarak yağmalama, talan etme ve topraklarımıza tecavüz eden derebeylerden hakimiyetimizi geri almakla ilgilidir. Bu soysuzlar bunu beklemeliydi! Hehehehhe!

Bu arada ben Miguel. Heavy Metal yazarı. Lütfen okuyucularımıza gruptaki dostları tanıtır mısınız.
Selam Miguel! Framferd’ü tanıtmak için, asıl üyemiz ve davulcumuz Nødset ile başlayalım. Langbach, grubun ikinci asıl üyesi, bass ta ve vokaldedir. Rystad bizim taze kan gitaristimiz ve Kvist grubun uzun süredir gitaristidir.

Yani dördünüzün arasında bu kardeşlik birlikteliği ne zamandır var? Sormak istediğim, Framferd oluşmadan kim kimle tanıştı?
Nødset ve ben çocukluk arkadaşıyız; ormanda beraber ateş yakıp, mahallerde genel bir kaos yaratırdık. Grup anlamında hiç beraber çalmamamıza rağmen, 2002 de Framferd’ü kurduk. Rystad Nødset’in eniştesi, ve 2009’da Kittelsen gruptan ayrılınca Rystad doğal bir değişimdi. Kvist’i 2005 yılında başka bir gruptan çaldık.

Evet ya, Framferd nedir?
Framferd Norveççe bir kelime olup “ bir şeyin olacağını sezdiğinde” anlamındadır, aynı zamanda “saldırı” veya basitçe sadece “tavır” anlamına da gelir.

Peki, hadi işe geri dönelim. “Landgang” geçen yıl Kasım’da çıktı. Bu albümün fanatikleriniz ve basın tarafından nasıl karşılandığını ilk albümünüzle kıyaslar mısınız?
“Landgang” ile gelen en büyük değişiklik artık kontratlı bir grup olmamızdır. Bu bizim ciddi yorumlar almamızı kolaylaştırdı ve bizi bir demo-grubu olmaktan kurtardı. “Landgang” in benimsenmesi en azından Norveç’te şu ana kadar müthiş oldu. Her ne kadar yapıcı eleştirileri ve üzerindeki yansımaları takdir etsek de, geri bildirim muhteşemdi. “Djevelskap” ile [bizim bir önceki albümümüz], ciddiye alınmadığımız hissine kapılmıştık ve “Djevelskap” ile ilgili geribildirimlerin iyi olmasına rağmen, hiç bir zaman %100 ciddiye alındığımızı hissedemedik. Ve bu “Landgang” ile büyük bir değişiklik oldu. Bazı eleştirmenlerin hiç haz etmemesine rağmen, biz vahşice bir Alman sitesi tarafından katledildik, ancak şunu bilmelisiniz ki Framferd kimse için bir bardak çay olamaz.

Detaylara girersek, albüm kaydı için dördünüz nereye gittiniz? Her şarkıyı stüdyoda doğaçlama mı çalmak zorunda kaldınız yada prodüksiyon öncesi esnasında tüm yeni materyaller çalışılmış mıydı?
Framferd “Landgang” in kaydı için çok iyi hazırlanmıştık. Albüm kayıtlarında senkronizasyonda kullanılan tüm seriler bitmiş ve prodüksiyon öncesi esnasında her şey çalışılmıştı. Elbette, bazı küçük değişiklikler ve stüdyoda oluşan yeni fikirler vardı ve son şarkı “Arv” ‘ın tümü stüdyo seansı sırasında oluşturuldu.

“Landgang” sizin ilk kayıt atılımınız olmadığına göre, bugünlerde stüdyo ortamında kendinizi daha rahat görüyor musunuz?
Framferd lanetlenmiş bir stüdyo grubudur. Teknik aksilikler, problemler ve hastalık Framferd’in stüdyo seanslarının her zaman bir parçasıdır. Stüdyoda rahatız ve hepimiz bunu çok seviyoruz, ama tüm problemler ve aksilikler bir hayal kırıklığıdır ve gelecek sefere daha iyi olmasını diliyoruz! Gelecek sefere firmamızdan prodüksiyon öncesi için daha çok yardım alacağız ve bir sonraki albüm için büyük bir ihtimalle firmanın stüdyosunu kullanacağız.

Bir albüm hazırlık safhasındayken, dördünüz kafa kafaya mı verirsiniz yada grupta emirleri veren sadece bir denyo mu var? Ve kim kapak çalışmasının kahrolası epik olmasını garantiye almak için endişelendi?
Gruptaki yaratıcılığa gelince, biz iyi bir takımız ve demokratiğiz. Genellikle fikirler üzerinde beraberce çalışırız, böylece tek bir denyonun üreteceği orijinal fikirden daha iyisini yaparız.
“Landgang” için hazırlanan kapak çalışması Kvist’in babası, Arve Engrønningen tarafından boyanmıştı. Kvist ve Landbach istediğimiz sonucu almak için Arve ile çalıştılar ve ben de boyamalar bitince hepsini bir araya koydum. Epik sonuçlardan gerçekten çok mutluyuz !

Şu an “Landgang” 5 aydır piyasada, hiç dinliyor musunuz ve değiştirmeyi istediğiniz bir şeyleri fark ediyor musunuz?
“Landgang” deki bazı fikirler bizim istediğimiz şekilde ortaya çıkmadı. Ve şimdi bir süre geçtiği için, hepimiz değiştirmek isteyeceğimiz bir şeyler buluyoruz. Mastering tüm olayı çok fazla abarttı, ancak orijinal prodüksiyon olmasını istediğimiz kadar iyi olmadı. Tabii yine bu düşük bütçeden kaynaklanıyor ve bir sonraki albüm için bunu geliştirecek planlarımız var. Albüm sound’larının bir miktar “yalın” ve “doğru” olması istediğimiz bir şeydi ve albüm sound’larının organik olmasından mutluyuz. Albüm sonuçlarından memnunuz, ancak prodüksiyonun biraz daha iyi olmasını isterdik.

Viking Metal bayrağının altında dimdik duran bir grup olarak, “Landgang” deki hangi şarkı ile daha çok Vikingsiniz? 3. albüm için henüz bir plan yaptınız mı?
Bu albümdeki en Viking şarkılar Landgang, Arv, Eternal ve Elite olmalı. Bu şarkılarla gurur duyuyoruz. Bu şarkılar dinlemek için harika, bir şarkıda olması gerekenlerin hepsi var onlarda. Bugünlerde 3. albüm için yeni materyaller üzerinde çalışıyoruz ve şu ana kadar “Landgang” de iyi olanında ötesinde geliştiğimizi hissediyoruz.

Framferd ne kadar yağmalandı ve yakıldı? Konserlerden bahsediyorum, bir mahsuru yoksa. Norveç dışında hiç sahneye çöp atıldı mı?
Ne yazık ki Norveç dışında henüz çalmadık, ama bu günlerde diğer Norveçli gruplarla uzun bir Avrupa turnesi üzerine çalışıyoruz ve mümkün olduğunca en hızlı şekilde bazı yabancı sahneleri işgal etmeyi umuyoruz.

Tüm dünyaya takımına “merhaba” demeyi anlat . Eğer kontrol etseydik, Framferd’ün cephaneliğinde hangi “silahları” bulurduk?
Seçtiğimiz silahlar isfendan ağacından Premier Artist ve Sabian zilleri; Engl Powerball gitar amfileri; Gibson ve Warrick gitarları; Ampeg b-serisi bass amfisi; Yamaha ve Ibanez 5-telli basslar, ve prodüksiyon öncesi için Apple Pro Logic olurdu.

Henüz göğüs kıllarınızı yeni yeni uzattığınız dönemlerde, sizi bir müzik aletini kapıp delice rock yaptıracak kadar motive eden en önemli şey neydi?
Nødset’in kafayı sıyırmasına sebep olan en büyük esin kaynağı Death idi ( Huzur içinde uyusun). Rystad her zaman ölümüne Metallica fanatiğiydi. Benim için ise Sepultra ve Manowar. Kvist sadece kahrolası metal çalmak istedi. Yani dışarıdakiler futbol oynarken biz enstrümanlarımızla pratik yapıyorduk.

Framferd pratik yaparken ne gibi aksilikler olur genelde? Bir grup elemanı geç kalırsa, dayağı yer mi?
Pratik yaparken olabildiğince verimli olmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar geç kaldığı için birini dövmemize gerek kalmadı, ama kim bilir, hehehe… Eğer biri gecikirse anlayışlı olmaya çalışıyoruz.

Bana biraz sizin dünyadaki o küçük köşenizden bahset. Sizin oraları nasıl?
Norveç’in Tønsberg kasabasındanız. Tønsberg Norveç’in en eski kasabasıdır ve Snorri Sturlason’a gore 871’de kurulmuştur. Tønsberg Viking anıtları, hazineleri, gemileri, mezar höyükleri ve tarihi ile doludur. Kasabanın merkezi hala atalarımızdan kalma eski kalıntılardan oluşuyor. Yaklaşık 30.000 sakini, birçok Viking marketi, ortaçağ malzemeleri olan küçük bir kasabadır ve ayrıntılı tarihinden dolayı aynı zamanda Norveç’te popüler bir turist merkezidir. Kışları kahrolası Ragnarok (iskandinav mitolojisinde dünyanın sonu ) kadar soğuk olur.

Sizler kahretsin ki Norveç lisiniz. Haftanın her kahrolası günü size yakın bir yerde konserler olmalı. Son zamanlarda hiç iyi bir konser yakaladınız mı? Birazda bundan bahsedin.
Norveç’in hemen hemen her köşesinde Çarşamba’dan Pazar’a kadar genellikle konser günleri vardır. Çok black metal var. Oslo’daki Inferno festivaller yaklaşıyor ve birçok iyi grup var [bu sene]! Özellikle Necrophagst’i canlı seyretmeyi dört gözle bekliyorum! Geçen yaz Enslaved Tønsberg’de çaldı ve harikaydı! Garip olan tek şey: Eğer Almanya’ya giderseniz Norveç’te adını bile duymadığınız bir çok Norveçli grup bulursunuz ve deniz aşırı ülkelerde hala pek büyükler. Bu da Norveç’in ne kadar ufak olduğunu gösteriyor.

2010’un üçüncü ayının içindeyiz. Hiç tamamiyle kaza kaza ortaya çıkartıcağınız yeni albümler var mı? Benim için bu, Overkill ile Fear Factory arasındaki bir bağ olur.
2010 yılının en iyi albümlerinden biri zaten çıktı ve o Carach Angren’nin en yenisi.Meshuggah DVD bir başyapıttı. Ve biz de Fear Factory konusunda aynı fikirdeyiz; Gene Hoglan’ın yeni üye olması güzel !

Suratında uzayan şu çalılığa: Sakal mı yoksa kuku-gina mı demeyi tercih edersin?
Kesinlikle bir Viking kuku-ginası!

Sarhoş olduğun bir keresinde bir piliç sanıp uzun saçlı bir herifi taciz etmenin yanı sıra, zurna gibi olduğunda daha başka neler yaptın?
Oh adamım! hahahha…Bu bombok bir şey, adamım! Bir dolu acayip şey yaptık, ama sanırım bu soruyu yüz yüze geldiğimizde sormalısın. O zaman anlattıklarımızla suratının nasıl değiştiğini görürüz.Heheheh…

Tamamdır Framferd, burada olayın sonuna geldik. Bitirmenin tam zamanı. Ufukta grubun hiç gösterisi var mı? Yani, gelecek hafta için konser yada buna benzer bir şeyler.
Bu yaz için planlar yapıyoruz, ama henüz kesinleşmiş bir tarih yok. Umuyoruz ki Almanya’da bir kaç tane konser ve Norveç’te de bazı festivallerde yer alacağız.

Çeviri: Soner

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu