Röportajlar

FORGIVE ME

Ürdünlü ve Mısırlı iki kişiden oluşan depresif black metal(!) grubu Forgive Me ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik…

Öncelikle merhaba,tüm grup elemanlarınız şu an Amman’da mı ?Orada havalar nasıl?
Lozmodial:
Teşekkürler arkadaşım, aslında şu an Amman’da sadece ben varım, Rami Manson Cario’da şu an, burada havanın nasıl olduğunu tarif etmek zor, sürekli değişiyor garip bir Mart !

Grubunuzun ismi ile ilgili internette bazı açıklamalarınızı okudum fakat ilk ağızdan duymak daha faydalı,tam olarak black metal’e uyduğunu düşünüyor musun?
Aslında bir depressive black metal grubu ismi seçmek pek kolay değil, özellikle bu tarzın dinleyicisinin ilgisini çekmekle alakalı da değil, bu tarz müzik her zaman sırları ve hikayeleri sözlerinde ve grup isminde saklar…
"Hayat dayanılmaz oldu, beni affet", bu ünlü şarkıcı Dalida’nın intihar notu, bundan da anlaşılacağı gibi intihar edecek olan bir çok insan bağışlanmasını diler ve Forgive Me bir çok şekilde geçebilir. Bu "Ölmeden önce bağışlanacağımı umuyorum"’un bir intihar ifadesidir.
Happy Days ve Lifelover gibi ünlü depressive black metal gruplarının isimlerinin de tarza göre kulağa oldukça garip geldiğini inkar edemeyiz, her projenin kendi bir konsept ve vizyonu vardır, bu yüzden yargısız infaz yapmak çok mantıklı değil.
Ve benim kişisel düşüncem ise grubun ismi müzik ve söz içeriği ile oldukça uyumlu, herhangi birinin ölmeden hemen öncesinden bahsediyoruz.

Tarz olarak depressive öğeler içeren bir müziğiniz var fanatik black metalciler bu tarza şiddetle karşıdır, siz kendinizi gerçekten bir black metal grubu olarak mı değerlendiriyorsunuz yoksa doom metal vb. tarzlara daha mı yakın buluyorsunuz? Kişisel olarak black metal dışı bir tarz olduğunu düşünüyorum.
Bu konuda bir çok farklı düşünce oluşmaya başladı, bu konuda kendi görüşüm; metal müzik insanın, öfke, şeytani düşünceler, mutluluk üzüntü vb. tüm duygularını yansıtabilir, bunun için de bir çok tarz, söz içerikleri farklı hızlar ve riffler söz konusu tabi ..
Bir çok fanatik black metal dinleyicisi gruplarda şeytana tapma, din karşıtı gibi sözler istiyor, bu black metal yapmak isteyen insanların farklı söz içeriği kullanmalarına karşı olmalarının sebebi.
Rifflerin cinsi death metalin dışında ve doom için de oldukça yavaş, kişisel görüşüm grubun tarzı "Black Metal" ve konsepti de belirtmek için "Depressive" kelimesini başa ekliyoruz.

Lord Azmo adında bir doom projen var, Lost Lust adında melodic death ve şimdide Forgive Me adında depressive black metal, senin tüm gruplarında bir bunalım söz konusu buraya iten nedenler ülkesel şartlar mı yoksa, seni bu melankolik ve bunalım tarzlara çeken şeyler neler?
Aslında "Lost Lust"un tarzı melodic death/black,grubun tarzı hızlı ve enerji dolu bir şeyler içeriyor, diğer depresif projelerden daha farklı.
Yerel Orta Doğu şartları hayatımızı her zaman etkiliyor, ve emin olun ki bu konuda rolü oldukça büyük, bu da depresif bir şeyler yaratmada ilham kaynağı olarak nitelendirilebilir.
Mutluluk, öfke, nefret, tüm bu duygular Heavy ve Death metal ile betimlenebilir, derin depresyon da bunlar gibi insanların hayatlarında mutlaka hissettiği şeylerden biri ve bir grubun bu duyguyu yansıtması çok da tuhaf olmasa gerek. Ve benim kişisel depresyonumun adı da "Hayat" diye isimlendirilebilir.

Ürdün’de bulunan biri olarak orta doğudaki gelişmeler hakkında ne düşünüyorsun? Zengin petrol kralları ve fakir işgal altında ülkeler vb.
Bir Orta Doğulu olarak burda bir çok insanın yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim, burada barışın söz konusu olması çok çok zor, çünkü petrole hükmetmek için savaşılıyor, buradaki insanların tek ihtiyacı olan şey BARIŞ, ve tüm dünya bu işe bir el atmadan sorunlar çözülmeyecek.

Yaşadığınız ülkede bir metal müzik dinleyicisi olmak halk tarafından nasıl karşılanıyor? Bildiğim kadarıyla İran ve Saudi Arabistan kadar kapalı bir toplum değilsiniz, mesela saç uzatmak, sakalı şekili kesmek, kolye, küpe takmak, grup tişörtleriyle sokakta rahatça dolaşmak mümkün mü ?
Dürüst olmak gerekirse Ürdün metal müzik adına Iran ve KSA’dan daha iyi durumda, insanlar bizi burada ilk önce şeytana tapanlar şeklinde yargılıyor, fakar bu onların bizi anlamayacağı anlamına gelmiyor! Sakince anlatmak her zaman müzik konusunda farklı görüşleri çözüyor, topluma yanlış bir şeyler ve ülkeye zarar verecek şeyler yapmadığımızı anlatarak problemleri çözebiliriz.

Forgive me olarak yeni çalışmalarınız yine bu doğrultuda mı olacak?
Melankolik tarzımızı koruyacağız, şu an Forgive Me dünya çapında bir çok dinleyiciye sahip, yani hiç bir dinleyicimizi hayal kırıklığına uğratmaya cüret etmeyeceğiz.

Eğer bir grup olarak sahneye çıkmak isterseniz (Ürdün de mümkün mü ?) nasıl bir atmosferde çalmak isterdiniz?
Şu an yasal olarak Ürdün’de black metal konseri gerçekleştirmek mümkün değil, ve ileride gerçekten bir konser vermek istersek müziği tamamlayacak kapalı bir sahne, ışık ve efektleri kullanabileceğimiz bir ortama sahip olmamız gerekecek. Fakat şu an imkanlar mümkün olmadığı ve grup elemanları okul ile meşgul oldukları için konser vermeyi planlamıyoruz.

Ülkenizin metal piyasası hakkında bilgi vermen gerekirse, öğrenmemizi istediğin başka projeler varmı? Sanırım çok fazla grup bulunmuyor.
Ürdün’de metal piyasası günden güne daha iyileşiyor, Bilocate (dark oriental metal), Exile (thrash metal), Soulbleed ve Relics Of Mrtyr (death/thrash metal),Tyrant Throne (technical death metal), Augury (melodic black metal) gibi bir çok harika grup doğuyor, Piyasa her geçen gün iyi müzisyenlerin katılması ile çok daha iyiye gidiyor, eminim ki bir gün harika olacak.

Sormak istediklerim bunlar, aktarmak istediklerin varsa Extreminal.com okuyucuları merakla bekliyorlar?
Extreminal.com’a Orta Doğu underground metal piyasasını desteklediği için teşekkür etmek istiyorum, ayrıca vakit ayırdığın için sana da çok teşekkürler. Ayrıca arkamda olan arkadaşlarıma ve beni metal piyasasında bir yerlere getiren Jorzine’e çok teşekkür ederim.

www.myspace.com/forgivemeband

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu