Röportajlar

FIRE AND FORGET

Selamlar. Öncelikle bugüne kadar Erythrocyte ismiyle tanıdık sizleri ve değişikliğe uğrayıp ‘’ Fire and Forget ‘’ ismini aldınız bu değişiklik nerden çıktı bir hikayesi var mıdır?
Selamlar.İsmin yazılması ve söylenmesi açıkçası çok zordu.İnsanlar grubu biliyor ama farklı farklı isimlerde. Ayrıca da kendimizi yenilemek,daha başarılı işler yapmak istiyorduk ve A’dan Z’ye buna başlamalıyız dedik. İsmin değişikliği de bu şekilde oldu.Ayrıca,müzikal hayatımızda savaş konseptini ön plana çıkardığımız için bir güdümlü füze ismi olan Fire and Forget bize çok daha cazip geldi.

Grubu yeni isim ile yayınladığınız konsept albümünüzü bir başlangıç sayabilir miyiz?
Tabi ki de, bu grubun ilk albümü ve daha başlangıç.Gelecekte çok daha iyilerini sunacağız dinleyicilerimize. Daha önceki çalışmalarınıza bakacak olursak şarklarınız ve tarzınız doğrultusunda grubunuzun belirli bir çizgisi bulunuyor. Savaşlar, haksızlıklar ve dünyadaki olumsuzlukları şarkılarınızda yaşatıyorsunuz. Bu yeni albümde Amerika’ın Irak ı işgal edişini ele alan konseptiniz var ve özellikle 8 yaşındaki Elif isimli küçük kızın ana karakter olmakla birlikte; ailesinin şavaşta neler yaşadığını nasıl darbeler aldığını annesini gözleri önünde nasıl öldürüldüğünü vs .anlatılmakta.

Kısaca bu hikaye nasıl oluştu? Her şarkı bir diğerini tamamlıyor film gibi özel olarak belirlediğiniz bir temamıydı ?
Bu albüme başlarken asıl amacımız daha önceki çalışmalarımızdan biraz farklı olmasıydı. Daha agresif ve daha açıklayıcı unsurlar taşımasını istediğimiz için bu yolu seçtik. Albümün tamamlayıcı tarafı özellikle oluşturmaya çalıştığımız bir olguydu zaten en zor kısmı da buydu.Hepimizi rahatsız eden bir olaydı bu ve buna tepki olarak bu konsept doğdu.

Şarkı sözü yazma görevi gibi bir dağılım oluyor mu yoksa ortak düşünceler sonucumu ortaya çıkmaktadır?
Konsept hikayesinin oluşmasında tüm grup üyelerinin katkısı oldu.Hikayeyi belirlerken zaten de sözlerin bir kısmı ve şarkı isimleri kendiliğinden ortaya çıktı.Albümdeki sözleri Hande ve Şenol düzenledi.

Albüm satışa sunulmadı, sadece internet üzerinden verdiğiniz link doğrultusuyla paylaşıma açıldı neden bunu tercih ettiniz?Sosyal medyanın gücüne mi inanıyorsunuz ?
Sosyal medyanın gücü bu konuda daha yüksek açıkçası. Eski usul olduğu zaman, baya zaman alıyor Cd’lerin insanlara ulaşması. İşin ticari yönünü düşünmedik hiç bir zaman,yeter ki olabildiğince insanın kulağına gitsin bu ses.O yüzden bu yolu tercih ettik.

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve bazı koşulların daha kolaylaşması ile birlikte bir çok yerli grubumuz parçalarına video çekti sizin böyle bir düşünceniz bulunuyor mu eğer bulunuyorsa ilk klibinizi hangi parçanıza çekmeyi düşünüyorsunuz?
Yakın bir tarih içerisinde klibimizin çekimlerine başlayacağız. İlk defa da bu röportajda duyuralım bu haberi. Home Bloody Home adlı şarkımıza klibi çekeceğiz.

Yaptığınız müzik türünü death/thrash metal olarak tanımlıyorsunuz. Türkiye’de bu şekilde müzik yapmaya başlayan bir çok grup var sizde bu tarzın içerisinde kendinize yer bulacağınıza inanıyor musunuz, hiç “bizi kimse beğenmez” gibi bir düşünceye kapıldığınız oldu mu ?
Biz bu albümle birlikte ortaya özgün bir iş çıkarttığımıza inanıyoruz. İnsanlardan da güzel tepkiler alıyoruz. Sevdiğimiz ve inandığımız işi yaptığımız için beğenilme kaygısı taşımadık.

Son dönemde ülkemizde gerçekleştirilen festival ve konserler için ne düşünüyorsun?
Böyle festivallerin olması metal müzik adına çok faydalı .Hem biz gidip büyük grupları ülkemizde dinleme fırsatı buluyoruz.Hem de yerli gruplar bu festivallerde büyük kitlelere kendilerini tanıtma fırsatı buluyorlar.

Ben şahsen sizi Unirock’da görmeyi çok isterim yakın zamanda konserler var mı?
Unirock’ta çıkmayı biz de istiyoruz fakat şu an kesin bir şey söyleyemeyiz. Konserler konusuna gelirsek, uzun bir dönemi kapsayacak bir Türkiye turnesi projemiz var. Gerekli bilgileri zamanı gelince sitelerimizden duyuracağız.

Daha önceleri sanırım İzmir’de organizasyonlarda yer aldınız, yeni kadronuz , yeni isminiz ve yeni albümünüzden sonra sizi sahnelerde bol bol göreceğiz diye düşünüyorum, seyirciyi etkilemek için planladığınız değişik bir şov bulunuyor mu ?
Evet,bulunuyor.İlerleyen zamanlardaki konserlerimizde görme fırsatınız olacak.

Albüm planlarınızın ardından şu an önü açılan Türk gruplarımız gibi sizinde yurt dışında ufak tefek de olsa festivaller vs. de çıkma gibi hayalleriniz bulunuyor mu ya da fantastik bir soru sorayım bir gün grubunuzun albümleri 10 bin sattı ve sizi …. …… festivalinden çağırdılar, nokta noktalı kısma hangi festivalin adını yazmak isterdin ?
Tabi ki de öyle hayallerimiz var. O kadar çok albüm satsa kesinlikle ve kesinlikle hepimiz aynı anda o noktalı yere WACKEN koyardık.

İnternetle aranız nasıl, bilindiği üzere gruplar için birçok artı ve eksiyi barındırmakta ama siz nasıl buluyorsunuz sanal dünyayı?
İnternetle aramız iyi tabi ki de ve böyle güzel bir paylaşım aracını elimizden geldiğince iyi kullanmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar karşılaştığımız kötü bir sonuç olmadı açıkçası. Tabi ki de değişik uğraş alanlarımız var. Kimimiz okuyor, kimimiz de iş hayatına çoktan atıldı.

Ve daha yakından yine tanımak için anket sorularımız (her eleman için ayrı )
Hande Sepetoğlu :

Kullandığınız enstrümanlar? (marka ve model)
Kullandığım ekipman boğazım ve diyaframım tabi ki de. Elimde ayrıca bir ekipman bulunmuyor.
Favori Gruplarınız?
Favori grubum, Arch Enemy başta olmak üzere, Six Feet Under, Kataklysm, Bloodbath ve Lamb of God.
Hayatınızın Favori Albümleri?
Favori albümüm biraz ilginç olacak ama Pentagram-Bir
En sevdiğiniz Müzisyenler?
Açık arayla Angela Gossow
Favori İçkiniz?
Bira ve tekila
En sevdiğiniz Yemek?
Patates kızartması
Unutamadığınız Konser Hangisi?
Unirock 2009 Arch Enemy
Hangi Grupla Sahneyi paylaşmak isterdiniz? (ben senin Angela ile düet yapmanı çok isterdim)
Eh onu ben de isterdim.Onun dışında kesinlikle bir Kataklysm ya da Lamb Of God süper olurdu diye düşünüyorum.
İlk aldığınız albüm?
Hatırlayamıyorum valla.
Fire and Forget ile en büyük Hayaliniz?
Wacken tabi ki

Şenol Başaran :
Kullandığınız enstrümanlar? (marka ve model)
2009 yapımı Gibson SG Raw Power ve 1986 yapımı ESP M-II Deluxe kullanmaktayım. Sahnede Boss Metal Core Distortion pedalı ve Marshall amplifikatör kullanıyorum.
Favori Gruplarınız?
Metallica ve Iron Maiden ilk göz ağrılarım, onları ayrıca belirtmeden geçemem. King Diamond, Mercyful Fate, Slayer, Six Feet Under, Megadeth, Black Sabbath, Firewind,AC/DC, Blue Öyster Cult, The Eagles, Led Zeppelin vs.
Hayatınızın Favori Albümleri?
Hayatımın çok zor bir döneminde yayınlandığı ve benim için bir albümden daha fazlası olduğu için: Iron Maiden – A Matter of Life and Death
En sevdiğiniz Müzisyenler?
Delicesine sevdiğim bir çok müzisyen mevcut ancak hem kişilik, hem de çalış tarzı olarak örnek aldığım gitarist Dave Murraydir.
Favori İçkiniz?
Rakı
En sevdiğiniz Yemek?
Tavukla ilgili olan her şey!
Unutamadığınız Konser Hangisi?
Ekim 2010’da gerçekleşen 3. Uluslararası İzmir Rock Festivalinde, Six Feet Under – Shadow Of the Reaper performansımız benim için unutulmazdı.
Hangi Grupla Sahneyi paylaşmak isterdiniz?
Eagles’la birlikte Hotel California’yı çalmak gerçekten çok isterdim.
İlk aldığınız albüm?
Metallica – Ride The Lightning
Fire and Forget ile en büyük Hayaliniz?
Bize ilham veren insanlarla birlikte, Irak’ta Operation: Freedom albümünü canlı çalmak en büyük hayalim.

Tayfun Deniz :
Kullandığınız enstrümanlar? (marka ve model)
Gitar – Dean Razorback
Gitar – Gibson Les Paul
Bass – Fernandes 5 Telli
Prosesör – MXR Fullbore Metal
Prosesör – Boss ME Bass
Favori Gruplarınız?
Hatesphere, The Haunted
Hayatınızın Favori Albümleri?
Tek geçerim The Haunted – Made me do it
En sevdiğiniz Müzisyenler?
Chuck Baba, Fred Durst ( onunla büyüdüm sayılır ), Jeff Loomis, Oi va voi nin zenci bayan vokali adını bilmiyorum.
Favori İçkiniz?
Şekersiz nesscafe
En sevdiğiniz Yemek?
Yuvalama
Unutamadığınız Konser Hangisi?
The Trusted ile bir tatolive konserimizi unutamıyorum ama tarihini unutmuşum.
Hangi Grupla Sahneyi paylaşmak isterdiniz?
Angela sahneye çıkarsa benle bende başka bir şey istemiyorum. Ama ben The Haunted’ın altına çıkmayı çok isterdim de daha çok ekmek yiyeceğiz.
İlk aldığınız albüm?
Hypocrisy’nin kendi adını verdiği albümü almıştım. Orda disconnected magnetic corridors diye bir parça vardır hala ezberden söylerim.
Fire and Forget ile en büyük Hayaliniz?
5. albümü kaydetmek.

Togay Çalıkoğlu :
Kullandığınız enstrümanlar? (marka ve model)
Epiphone Prophecy Les Paul Ex,Digitech Metal Master
Favori Gruplarınız?
Çok var.
Hayatınızın Favori Albümleri?
In flames-Whoracle,Megadeth-Rust in Peace,Metallica-Ride The Lightning
En sevdiğiniz Müzisyenler?
Björn Gelotte, James Hetfield
Favori İçkiniz?
Bira
En sevdiğiniz Yemek?
Mantı
Unutamadığınız Konser Hangisi?
2008 Unirock
Hangi Grupla Sahneyi paylaşmak isterdiniz?
Arch Enemy
İlk aldığınız albüm?
Metallica-Ride The Lightning
Fire and Forget ile en büyük Hayaliniz?
Wacken’da çıkmak

Nazik cevaplarınız için teşekkür ederiz, sizi hiç bilmeyen ve Extreminal.com ‘da ilk kez okuyacaklar için iletmek istediğiniz son notları alabilir miyim?
Biz teşekkür ederiz, bizlere böyle bir imkan sunduğunuz için. Biz bir gruptan ziyade, bir aile olarak müzikal hayatımızı sürdürüyoruz. Ortaya çıkan işlere bu durumun yansıdığını düşünüyorum. Nefes aldığımız süre içerisinde dinleyicilerimize yeni bir şeyler sunmanın heyecanını taşıyacağız. Dinlemede kalın!..

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu