Kritikler

FINNTROLL”Nifelvind”

Century Media Records – 2010- Finlandiya

Yeni Finntroll albümünü aslında hiçbir şey ummadan dinliyorum,yıllar önce keşfettiğim bir gruptu Finntroll.Yıllar içerisinde gerek kişisel,gerek yaşam şartları esnasında değişen zevkler doğrultusunda bir kenara itmiştim,bu kenara itme zamanı içerisinde Finntroll oldukça ilerledi,büyük bir grup haline geldi.

Neyse konumuz bu değil tabiki.Finntroll’ün yeni albümü Nifelvind ‘ten söz edelim,grubumuz hiç bilmeyenler için kısaca “melodic ve etnik” müzik yapıyor denilebilir.Kendilerine Troll Metal diyorlar.Ve imaj olarakta bu fantastik ırkın tiplerine bürünmüşler.Müzik olarak extreme metal çizgileri içerisinde,scream vokaller,distortion gitarlar vs. fakat oynak klavyeler,zaman zaman yerel çalgılar müziğe zenginlik katmıyor değil.Zira grubun ilk başlangıçlarda black metal yapmaya çalışır bir çizgide olduğunu hatırlatmak isterim.

Şarkı isimleri İsveç’çe ,grup Finlandiyalı ne alaka diyebilirsiniz,Finlandiya’da İsveç’çe ikinci dil olarak kabul ediliyormuş ve Troll ırkına en yakın dil İsveç’çe olarak gösterildiğinden dolayı grup bu dili kullanıyor.Albüm klasik Finntroll çizgilerinden pek dışarı çıkmıyor,genel olarak ritmik,kaba bir tabir ile oynak temayı kaybetmiyorlar.Bir dönem moda olan “Viking Metal” deki power metal akorlarına sık sık rastlamak mümkün olabilir.

Fazla uzatmayacağım günümüz çağında bu tip işlere merak duyan kişiler var,mesela fantastik oyunlar,kitaplar ve filmleri takip eden bu doğrultuda power metal olsun ,melodic black metal olsun bu tip türleri takip edenler bu gruba mutlaka hayatlarının bir yerinde rastlamışlardır.Dinlemeden geçmemeniz gerekiyor.

Solsagan (The Saga of the Sun),Under Bergets Rot(Under the Rot of the Mountain) albümün dinamik parçaları,melodic black metalciler içinde grup Fornfamnad(Embraced by the Ancient) isimli parçayı düşünmüş,kapak yine klasik Finntroll kapaklarından ekstradan bir şey bulunmamakta,başarılı sound,farklı etnik sentez,fantastik destansı lirikler işte Finntroll…

7.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu