Kritikler

FFERYLLT ”Dance of Druids”

Stygian Crypt Productions – 2010 – Rusya

Rusya’dan son dönemlerde bir çok folk metal grubu dinledim. Çok fazla sevmediğim bir tarz olmasına rağmen, elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum. 2003 yılında kurulan grubun bir demo sonrasında çıkardığı ilk albüm “Dance of Druids”

Albümde yine farklı ülkelerden bir çok enstruman kullanılmış; viyola, Galiçya gaydası, küçük İskoç gaydası, flüt, teneke düdük, arp, bodhran adında vurmalı bir çaldı ve eski Türk çalgılarından da bildiğimiz ağız arpı (eski Türçe’de “temir komuz” olarak geçiyor, ilgilenenler bilir)…

Şarkılarda bayan vokal ağırlıklı olarak kullanılmış, bunun yanısıra scream-brutal vokaller de var. Müzikal açıdan oldukça zengin bir albüm olmuş. Diğer enstrumanların gitarlarla olan uyumu dikkat çekici. Davullar başarı ile programlanmış, drummachine olduğu çok fazla hissedilmiyor.

Albümde bir Ensiferum ve Eluveitie cover’ı bulunuyor. Temir komuzun kullanılması bana ekstra zevk verdi. Farklı ülkelerden enstrumanlarla oluşmuş, folk metal sevenlere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir albüm.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu