Kritikler

FERMENTING IN FIVE-WAY FILT SPLIT

Bu kritiğimde “Fermenting In Five-Way Filth” isimli split albümü ele alacağım.

Grupların hepsi brutal death metal denilen olayı icra ediyor. Kayıt kalitesi genel olarak temiz. Bazı gruplarda kayıt daha az net fakat genel anlamda temiz kayıtlar söz konusu.

İlk grup cumBeast, Groove etkili Brutal Death metal yapıyor. Davulları bilindik brutal death metal yapısına sahip. Gitarları hafiften boğuk bir yapıya sahip. Vokallerde guttural vokal ve inhale pig vokal kullanılmış. 3 adet kendi şarkıları ve 1 adet broken hope coverları var. Broken hope coveri idare eder.

İkinci grup Defleshuary, bilindik brutal death metal yapısına sahip. Davulları,gitarları genel anlamda brutal death metalden şaşmayan işleri icra ediyor. Vokalci brutal vokal yapıyor. 2 adet kendi şarkıları ve 1 adet Integrity coverları bulunmakta. Bilmeyenler için Integrity horror hardcore tarzı müzik yapan bir grup.

Üçüncü grup Decrepit Womb adlı grup. Brutal Death metal yapmakta. Daha yeni bir grup. Davul ve gitarlar yine klasik brutal death metal yapısında. Vokalci guttural ve pig vokal yapıyor. 3 adet kendi şarkıları 1 adette Severe Torture coverları var. Cover güzel olmuş.

Dördünde grup Down From The Wound isimli grup. Slam Brutal Death Metal yapmaktalar. Davul ve gitarlar grubun kendine özgü yapısını korumaya devam etmiş. Teknik ve groove yapıda çalıyorlar. Vokalci yine eskisi gibi Devourment ve Severe Torture karması bir vokal stiliyle Deep Guttural Vokallerini yapmaya devam ediyor. Bu splitteki vokalleri daha bir sağlam olmuş. 2 adet kendi şarkıları, 2 adet coverları var. Disgorge (US) , Atonoment şarkısı ve Suffocation, Liege of Inveracity coverı yapmışlar. Her ikisinide çok iyi okumuş vokalci.

Beşinci grup Heinous Kİllings isimli grup. Slam Brutal Death Metal yapmaktalar. Normalde tek kişilik bir grup olmasına rağmen bu spliteki şarkılar grup çalışmasının ürünü diye biliyorum. Gitarlar oldukça boğuk. Davullarda genelde yavşa tempo gidiyor. Müzikal yapısı genel olarak yavaş tempoda ilerliyor. Vokalci inhale pig,guttural ve kendisinin adını verdiği özgün vokali predator vokali uygulamakta. Vokalist genel olarak pig ve guttural vokal yapmakta. Fakat ara ara predator vokal yaparak iğrençliğini göstermekte. Predator vokali ilk dinleyenler vokalin effektli olduğunu sanabilirler. Vokal effektliymiş gibi bir his versede, vokalist o sesleri hiç bir vokal effekti kullanmadan çıkarıyor.

Albüm kapağının çizeri kim bilmiyorum. Varillerin içinden zombiler çıkıyor. Her taraf varil dolu ve hepsinin içinde muhtemelen zombiler var. Klasik gore konsepti mevcut albüm kapağında.

Split albüm olduğu için vokal,müzik,söz konsepti,albüm kapağını göz önüne alıp bir değerlendirme yapamayacağım.

5 grubun 5 ide kendine has şekilde sağlam çalmışlar. Extreme bir iş ortaya çıkmış. Decrepit Womb içinde iyi bir başlangıç olmuş.

Genel olarak baktığımda bu split albüm 10 üzerinden 8’i hak ediyor.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu