Röportajlar

FAUST

1992 yılında kurulan, 1993 yılında bir demo sonrasında uzun süredir sesi soluğu çıkmayan, 2001 yılında bir ep sonrasında ilk albümünü 2009 yılında çıkaran Faust ile grup ile ilgili bir söyleşi yaptık…

Selam Aleister, grubun kurucu elemanı olarak Faust hakkında biraz ön bilgi alarak başlayalım, grup 1992 yılında kurulduğunda sende ve İtalya piyasasında durumlar nasıldı?
Aleister: Selam Goremented! Faust 1992’de kuruldu. Bu süreçte bir çok kadro değişikliği, birkaç konser ve 3 ürün verdi: "FAUST" demo 1993, "… And Finally FAUST!" mcd 2001 ve son olarak “From Glory To Infinity” full length 2009. Şu anki kadro : Aleister – guitar / vocals, Ghiulz – guitar, Steve DiGiorgio – bass. Son haberler: Yeni albümümüz “From Glory To Infinity” Avrupa’da STYGIAN CRYPT productions’tan (Rusya) çıktı ayrıca Amerika’da PARAGON RECORDS’tan çıktı. Ayrıca ABYSS RECORDS’tan da DIGIPACK olarak yayınlandı. Daha sonra NEGATIVITY RECORDS tarafından PICTURE DISC formatında 666 tane limitli olarak özel bir kapak tasarımı ile yayınlandı. (Ben geçmişi sordum ama bu günden bahsetmiş nedense/Goremented)

Şu an albümünüzü hala dinliyorum, kritiğimde de ne kadar iyi bir albüm olduğundan bahsettim, 1993 yılındaki "Faust" isimli demo nasıl tepkiler almıştı? O zamanlar daha gençtin, o günden bu güne muhakkak bir çok şey değişmiştir…
Övgülerin için teşekkürler! “FAUST” isimli demo 5 death metal parçası içeriyor; İtalya’da iyi yorumlar almıştı. Temel olarak 1992’den beri tarzımız pek değişmedi; tabi geçen yıllarda, teknik beceriler, şarkı yapıları ve karmaşıklığı gelişti. Bunda yeni elemanlarımız Ghiuls ve Steve’in katkısı da büyük!

Biyografinizde bir miktar bahsediliyor aslında ama okuyucularımız için soruyorum, 1993’teki demo sonrasında grup 2001 yılına kadar hiç bir kayıt yayınlamamış, ne gibi problemler yaşandı?
Ana sebep çalışacak iyi müzisyenler bulamamak: Hiç bir zaman işte süreklilik olmadı çünkü her seferinde kadroyu değiştirdim, her seferinde sıfırdan başladım.

2001-2009 arası da oldukça uzun bir dönem, Faust diğer projelere ayrılan vakit yüzünden mi gecikti?
Hayır! Daha önce de dediğim gibi, iyi müzisyenlerin eksikliğinden dolayı sadece.

2005 yılında Extreme Metal adlı bir tv programı hazırlamışsın ondan biraz bahsedebilir misin, hala devam ediyor mu?
Maalesef hayır. Haziran 2005’ten Ekim 2006’ya kadar “Extreme Metal” programının yazarı ve sahibiydim. Bu İtalya’da extreme metal adına yapılmış ilk TV programıydı. Her ay bir underground İtalyan grubu klibi ile birlikte stüdyoma davet ediyordum. Amacım insanlara extreme metali tanıtmak ve underground gruplara biraz tanınma şansı vermekti. Seyirci bizimle sms yolu ile iletişime geçebiliyordu. O kadar çok sms aldım ki hepsini okuyacak kadar vaktim olmadı. Eylül 2006 bölümünden sonra program kapatıldı ve TV kanalı beni işten çıkardı. TV kanalının resmi olarak açıkladığı sebep : "Extreme Metal adlı programa katılan bir konuk müzisyen Satanizme inandığını açıkladı" – DOĞRU DEĞİL. Asıl sebep şu ki: TV kanalının sahibi metali, metal piyasasını ve dinleyenleri sevmiyordu.

Steve DiGiorgio bazı kaynaklarda session eleman olarak geçiyor, Steve’in gruptaki net durumu şu an nedir?
Hayır session değil. "From Glory To Infinity" albümünün kaydından sonra FAUST’un bir parçası oldu, bundan sonraki kayıtlarda ve konserlerde kadroda olacak.

Daray ve Luca albüm için grupta görev almış, sahne performansları için de bilindik isimler söz konusu mu?
FAUST ile müzikal açıdan uyumlu olan birilerini tercih edeceğim, bilindik olması yada olmaması çok önemli değil.

"From Glory to Infinity" 2006 yılında kayda hazırmış, onun üzerine geçen zamanda ne gibi şeyler değişti yada besteler o hali ile mi çıktı?
2006 yılında Darek ‘Daray’ Brzozowski (Dimmu Borgir, Vader, Vesania) ile anlaştım çünkü FAUST’un kayıt için iyi bir davulcusu yoktu ve Luca Princiotta (Doro, Blaze Bayley) ikinci ritm ve akustik gitar’da görev aldı, sürekli bir eleman olarak kalamadı çünkü kendisi mesleği açısından çok meşgul biri. Sonra Steve ile bass için anlaştım. Albümün mix ve mastering’i Kalifornya’da Trident Studios’ta yapıldı. Son olarak şirketlerle bağlantı kurmam ve dört şirket ile anlaşmam birkaç ay sürdü.

"From Glory to Infinity" albümünün Faust için bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum, bir çok müzik yazarı da benle aynı fikirde sanıyorum ki. Bir sonraki albümlerin de bu tatta geleceğine eminim, yeni bir şeyler hazırlanmaya başlanmıştır, tarihi belli olmuş planlar var mı?
Çoktan yeni materyal için çalışmalara başladık; kişisel olarak ben ertesi gün kayıtlarıma başlamıştım. Şu an için tarih yok fakat  bu kez 8 yıl beklemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Sanıyorum ki müzik konusunda biraz mükemmeliyetçi birisin, bunu bestelerden ve eleman seçimlerinden görebiliyorum, diğer gruplarında da işler bu şekilde mi yürüyor?
Dikkat ettiğin için teşekkür ederim! Ghiulz ve Steve profesyonel müzisyenler. Müzik konusunda gerçekten açık fikirliyiz: bu bizim beste sürecimize etki ediyor, sound’umuzu daha zengin ve çeşitli kılıyor.

"From Glory to Infinity" albüm kapağına baktığımızda oldschool death metal gruplarının kapaklarına benziyor, fakat müziğinizin daha modern olduğunu düşünüyorum, bu kapağı özel kılan nedir?
FAUST’un arkasında ince bir konsept var: Müziğimizi Evrimsel Death Metal olarak isimlendirmeyi tercih ediyorum, çünkü üçüncü milenyumun Teknik Death Metali bu; ama biz kesinlikle 90ların başlarına bağlıyız. “From Glory To Infinity” albüm kapağı da Death Metal tarihinin en iyi yıllarına bir saygı göstergesidir.

Son zamanlarda İtalya’dan bir çok grup ulaşıyor elime, genelde thrash metal grupları bunlar, senin gözünden İtalya piyasası nasıl?
Kötü.

Soracaklarım bu kadar, eklemek istediğin bir şeyler var mı?
Röportaj için teşekkür ederim! FAUST yada benimle isteyen herkeswww.deathmetal.it (FAUST’s resmi websitesi), www.myspace.com/faustband2 (FAUST’un sayfası),www.myspace.com/aleisterpgd (kişisel sayfam) adreslerinden iletişime geçebilir. Tüm okuyuculara selamlar! FAUST’un gelecek konserlerinde görüşmek dileği ile!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu