Röportajlar

FAQ

Genelde gruplarda kuruluş sonrası bir çok kadro değişiklikleri olur, FAQ tarihine baktığımızda 2008’den beri eleman ayrılığından bahsedilmiyor. Grup elemanlarının, öncesinde beraber çalıştığı projeler mi söz konusu, müzikal birlikteliğinizden bahseder misiniz?
Evet, çok kadro değişikliği yaşamadık. Canberk, Serkan ve Başar olarak üçümüz daha öncesinde yine bir melodik death metal grubunda beraberdik. O grubun dağılmasıyla FAQ ortaya çıktı. Aykan’dan önce bir gitarist arkadaşımızla daha beraberdik ama çok kısa süreli bir beraberlik olduğu için biyografiye eklemek istemedik. Fatih’de Prime Object’ten ayrılışından çok kısa bir süre sonra gruba dahil oldu ve yaklaşık 1 seneden beri aynı kadroyla bu işi yürütüyoruz.

FAQ’nun açılımı "frequently asked questions" çağrıştırıyor bana, yani grubunuzun isminin anlamı sıkça sorulan sorular mı yoksa özel bir kısaltma mı?
Açılım olarak frequently asked questions anlamı taşıyor fakat biz sadece FAQ ismini kullanmayı tercih ettik en başından beri. Grubu ilk kurduğumuz günlerdeki durumumuz oldukça iyi yansıtan bir isim aslında. Okunuşu konusunda da çok farklı şeyler duyduk herkesten ama biz kesinlikle ‘’ fak ‘’ şeklinde okunmasından yanayız.

"The Future"’ın kayıt sürecinden bahseder misiniz? (ne kadar sürdü, nerede yapıldı vs. ziyaretçiler için)
The Future’ın kayıtlarına geçtiğimiz Haziran ayında başladık. Levent Sarvan’ın ev stüdyosunda kaydettik tüm ep’yi. Davul ve bas kayıtlarını ilk etapta hallettik. Temmuz ve Ağustos ayı boyunca da gitar kayıtları alındı. Tonlar üzerine bir çok deneme yaptık, bir çok pilot kayıttan sonra içimize sinen tonu kullanarak, Eylül sonuna doğru da vokal kayıtları ile birlikte tüm kayıt aşamasını bitirmiş olduk. Synthlerin yazılması ve mix, master aşaması da aralık gibi sonlandı. Uzun bir kayıt süreci oldu ama kesinlikle içimize sindi. Levent’in de bu konuda emeği sonsuz.

"The Future" promo EP olarak mı hazırlandı yoksa satışa sunuldu mu? Dinlemek isteyenler EP’ye nereden ulaşabilirler?
Açıkçası EP yi her iki anlamda dağıtıyoruz diyebiliriz. Bir çok dergi ve kilit noktalara ulaştırmaya çalışıyoruz Ep’mizi. Bunun dışında gerek İzmir içi gerekse İzmir dışı Ep satış noktalarını en kısa zamanda myspace ve facebook sayfalarımızdan duyuracağız ama kargo ile de isteyenlere yollayabiliriz. Cd olarak edinmek isteyenler bize sadece bir mail atarak cdye ulaşabilirler.

EP hakkında internette aramalar yaptım fakat pek bilgiye ulaşamadım, webzine yada dergilere ulaştırıldı mı? Genel olarak tepkiler nasıl?
Ep’yi ulaşabildiğimiz bir çok dergiye ve webzine’e göndermeye çalışıyoruz. gönderdiğimiz bir çok yerden ve kişiden olumlu eleştiriler aldık. Şuana kadar kötü eleştiri aldığımızı söyleyemem. Gerek arkadaşlarımız, gerekse yolladığımız kişilerden hep pozitif tepki aldık. Tanıtım sürecimiz devam ediyor. Aslında çıkış tarihini baz alırsak her şey çok yeni diyebiliriz. Sakin ve emin adımlar atmak istiyoruz.

22 Kasım’da Tato Live’de sahne almışsınız, etkinlik takvimimize göz attım fakat konser bilgisi bize ulaştırılmamış yada biz bulamamışız, hangi organizasyondu, başka hangi gruplar sahne aldı, nasıldı?
22 Kasım’da çıktığımız konserin tanıtımı çok iyi yapılmamıştı. Duymamış olmanız normal. Organizasyon çıktığımız mekana aitti. İlk konserimiz olmasına rağmen performans anlamında çok iyi geri dönüşler aldık seyirciden. Sahnede hareketli olmayı seven bir grubuz. Zaten daha öncesinden de her elemanın ayrı konser deneyimleri fazlasıyla var. Verdiğimiz konserde 18 yaş sınırı olması da ayrı bir handikaptı bizim için. İzmir konserlerinde 18 yaş altı çok önemli yer tutuyor. Seyirci sayısı bu nedenle çok değildi. Bu ilk konserimizde Dawnfall ve MPP ile sahne aldık. Gerçekten keyifli bir konserdi ve çoğu kişinin sahne önünden ayrılmayıp performans sonuna kadar bizi izlemiş olması kesinlikle çok hoşumuza gitti..

"The Future" için yaptığım kritikte ve size ilk yazdığımda albüm kapağını beğendiğimi söylemiştim, kapak resmi grubun isteği mi yoksa sanatçının kendi seçimi mi?
Kapak grubun isteği, Boranın yaratıcılığı ve hayal gücünden oluşuyor. Başar ilk olarak, albümün ismine uygun olarak, kapağın; gelecekten bir sahne olması gerektiği fikrini ortaya attı. Ve şarkılarımızda bahsettiğimiz gelecek; karanlık, her şeyin kötü gittiği, çürüdüğü ve maalesef insanlara mutsuzluk getiren bir gelecek. Fatih’in yazdığı sözlerin ana temasını da bu fikir oluşturuyor aslında. İnsanoğlunun açlığı, doymak bilmezliği ve bunların yarattığı çürümüş bir gelecek ve bunu yansıtmaya çalıştığımız bir kapak. Söz konseptine uygun bir kapak çalışması oldu ve gerçekten biz de çok beğendik.

EP şirketlere gönderildi mi bilmiyorum ama ilk albüm için anlaşma var mı?
Şu an için bir şirketle temasımız olmadı. İlerisi için yapacağımız planlar bu anlamdaki fikirlerimizin oluşmasına yardımcı olacaktır. Çok da acele etmek istemiyoruz şirket anlaşması konusunda. Ama ep tanıtım sürecinin bir parçası da kesinlikle cd leri bazı şirketlere yollamak olacaktır. Kısacası şu anda albüm için anlaştığımız bir şirket yok şimdilik ama tekliflere her zaman açığız.

Yeni bir şeyler için hazırlık var mı yoksa konser hazırlığında mısınız?
Beste yapım süreci bizde daima devam eder. Hatta şu anda hali hazırda çalınmayı, üzerine çalışılmayı bekleyen baya bir materyal birikmiş durumda. Zaten hazır olup da bu ep’ye koymadığımız bir çok şarkımız var. Eski çalışmalarımızın haricinde albüm planlarımız için yeni materyaller de üretiyoruz. Kısacası üretmeyi çok seven bir grubuz.
Tabi konser hazırlıkları da devam ediyor provalarla ama şu an için planlanmış bir konserimiz yok. Bugünlerde ep tanıtım ve dağıtım işlerine yoğunlaşmış olduğumuzu söyleyebiliriz kısacası.

Müzikal ve konsept olarak etkilendiğiniz gruplardan bahseder misiniz? Konserler için cover söz konusu mu?
Gruptaki her kişinin müzikal zevkleri birbirinden çok farklı aslında. Heavy metalden, grind core’a, rock’n roll’dan blues’a çok farklı şeyler dinliyoruz hepimiz. Ama hepimizin ortak noktası melodik death metal diyebiliriz. Etkilendiğimiz gruplar olarak burada birkaç isim saymak diğer sayamadıklarımıza haksızlık olur kesinlikle. Ama tüm melodeath gruplarının hastasıyız. Konserlerde şu an için çalıyor olduğumuz iki cover var. Biri All That Remains’den this darkened heart diğeri de sick of it all’dan take the night of. Aslında bu iki cover ortak müzik zevkimiz ve etkilenimlerimizi çok iyi yansıtıyor kesinlikle.

Soracaklarım bu kadar, Extreminal okuyucuları için söylemek istediğiniz yada eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Röportaj için çok teşekkürler.EP’yi CD olarak edinmek isteyenler :[email protected] adresinden irtibata geçerek CD ‘yi temin edebilirler. İzmir içinde belirli ve malum noktalarda bulabileceğiniz EP kısa bir süre sonra Ankara ve İstanbul’da da yerini alacaktır. Diğer şehirler için tek çözüm şu an için kargo gibi durmakta. Edinmek isteyenlerin bizimle irtibata geçmesi yeterli. Kesinleşen EP Satış noktaları yakında duyurulacaktır.

www.myspace.com/faqnroll
www.facebook.com/faqnroll

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

61 + = 71

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu