Kritikler

FALLEN JOY ”Order to Die”

Self-released – 2010 – Fransa

Fransız Melodic Death Metal etkileşimli extreme metal grubu Fallen Joy un kendi imkanları ile orjinal cd formatında bastıkları EP’leri bu gün elime geçti. Aslında itiraf etmeliyim tarz olarak bana pek uymayan bir türe sahipler fakat gene de grubu kırmayıp objektif ve genel yorum yapmaya çalışacağım.

Intro ve 4 parçadan oluşan bu kısa zamanlı albümde birbirinden değişik yapıtlar göze çarpıyor, özellikle karanlık bir intronun ardından Children Of Bodom tarzında modern melodic death metal türüne yakın bulduğum bir parça ile başlıyor. Bu parçanın adı Ep ile aynı ismi taşıyan “Order to Die” olarak belirlenmiş. Ardından gelen “Hoisting the Black Flag” isimli parça bana son dönem Dark Tranqulity sini anımsattı. Grubun uyumu, vokal becerisi ve kayıt kalitesi oldukça ileri düzeyde. Yaptıkları tarzı kişisel olarak sevmem ama bir ondan bir bundan popüler olan her şeyden müziklerine eklemişler gibime geliyor. “Seeds of Tyrany” isimli parça da gereksiz uzun süresi var fakat çalınan çok farklı riffler ve progresif yapı bu tarzın takipçilerini etkileyemeye yetecek düzeyde..

Beni şaşırtan grubun son parçası oldu “Voyage Au Bout De La Nuit” depresif black metal tarzına çok yakın buldum. Karamsar havası, palm mute gitar tonları ve ağır temposu ile bu tarzın takipçilerine de seslenebilir.Uzun lafın kısası extreme metal in bir kaç dalı hariç hepsinden tatlar bulabileceğiniz başarılı bir EP, üstelik sunumu harika. İlk elime aldığımda hangi firmadan çıkmış diye baktım ama her hangi bir firma logosu görmeyince grubun kendi başına bu kadar kaliteli baskı ve sunum hazırlaması albümün genel yapısı gibi hoşuma giden diğer bir nokta idi. Grup yeni, ufak bir tavsiyem kendilerine biraz daha belirgin bir tarz belirlemeleri…

7/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu