Kritikler

FALKENBACH ”Tiurida”

Napalm Records – 2011 – Almanya

Falkenbach grubu bir tek kişi olarak adlandırılabilir; Vratyas Vakyas. Kökei İzlanda olan bu şahsiyet rivayetlere göre şu anda Almanya’da yaşamaktadır. Aslında başka bir rivayete göre de Almanya’da doğmuştur şu an İzlanda’da yaşamaktadır çok araştırdım hangisi doğru açıkçası en iyisi mi biz ona Alman İzlanda karması diyelim olsun bitsin bizde rahatlayalım.

Vratyas Vakyas o kadar gizemli bir adam ki onla ilgili fotoğraf hiçbir şey bulamazsınız. 5. Stüdyo albümü “Tiurida” çıktı (28 Ocak’a piyasadaydı ama gecikmelide olsa sonunda dinleyebildim) ve bu zamana kadar yaptığı albümler arasında en iyi diyebilirim şahsen ilk albümlerinde black metal öğeleri ön planda iken grup 2. Albümle tarzını tamamen oturtmuş oldu artık o Viking/folk/epic yer yerde black öğelerine rastladığımız bir tür yapıyor kısaca Viking/folk diyelim yine biz.

Bu albümde misafir 3 müzisyen kendisine eşlik ediyor Hagalaz, Tyrann, Alboin ve Boltthorn .Albümde 7 güzide şarkı 1 adette eskilerden “Asaland” bonus track mevcut, kendisi 1995’te yayımlanan Laeknishendr demosundaydı yeni kaydıyla dinlemek de keyif verici.

Albümlerinin tamamı isimleri hikayeleri konseptleri 12. Ve 13. Yüzyıllarda yazılmış mitolojik kısaca her Viking gibi oda kahramanlıklardan esinlenmiş özelliklede İzlanda kültürüne ait Edda kitaplarından oldukça ilham almakta Vakyas.

22 yıllık çok çok eski bir grup aslında 1989 yılına dayanan uzun bir geçmişe sahip bu albümde favorim “Where His Ravens Fly” aslında her parça ayrı bir güzelliğe sahip ama benim esas oğlanım budur.

Vakyas abimizin kendisine ait bir Skaldic Art Productions adlı müzik şirketi var fakat kendisi Napalm Records ile çalışmayı uygun görmüş kendi şirketinde ise genç keşfedilmemiş grupları bünyesinde barındırmayı planlıyormuş baya başarılı…

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu