Kritikler

FAGYHAMU ”Frostashes”

Terranis Productions – 2007 – Macaristan

Fagyhamu isimli grubun “Frostashes” isimli albümünü edindiğimde ilk kez dinlediğimi düşünüyordum,fakat şöyle bir etrafı kolaçan ettiğimde, daha önce underground’un meşhur ismi Azaghal ile olan spliti ilişti gözüme, bende bu grup bana bir yerlerden tanıdık geliyor diye düşünmekteydim..

Macar grup,Orta Avrupa’da yaygın olan Pagan furyasından etkilenmiş ama onlar gibi davullu, zurnalı (kaba tabir ile) bir grup değil..Gayet sıkı, underground tabularına hakim ve bir o kadar da hızlı bestelere sahip olan, gaddar bir grup, zaten Azaghal ile spliti olması grubun o kıyrıtık paganik gruplardan olmadığını ortaya koyuyor..

Underground takipçileri belki biliyordur,Çek Inferno ile bir split yapmış,2007 yılında çıkardıkları “Frostashes” isimli albümleri grubun ilk albümü oluyor..Epic bestelere sahip ama asla hoy hoy la la la gibi garip eklentiler,neşeli klavyeler bulunmuyor.

İntro nun ardından “Fog Butcher” ile bomba gibi başlıyor albüm, bol bol twin kullanılmış,nerdeyse tüm parçalarda aynı yapı hakim, hızlı başlangıç,ortalarda düşen tempo artan twinler,”Medieval Hell” isimli parçada biraz daha ritmik gitar rifleri dikkat çekiyor.

Csontmaglya isimli parça gerçekten “benlik” diyebileceğim bir parça,thrash vari davul ritimleriyle,agresif ve ritmik devam ediyor. Albümün geneli seviye olarak gayet ileride,vokalist ve davulcunun performansları grubu biraz daha üst seviyeye taşıyor, grubun beste yapısı yer yer melodic seviyeye kayıyor ama asla gay melodicliğinde değil…

Siyah beyaz bir albüm kapağı tercih edilmiş,gayet sade bir logo,grup bu seviyede devam eder,parçalarında da paganizm temasından biraz daha uzaklaşırsa,bence ilerleyen zamanlarda sahnelerde bol bol görebiliriz….

7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu