Kritikler

FADED SERENA ”Sweet sleep in misery”

Self Released – 2009 – İstanbul

Faded Serena 2000li yılların başlarında ismini duyduğum bir grup, sanıyorum ki o dönemlerde kurulmuştu. 2004 yılında çıkardıkları “Theories of the Lost Lives” adlı demoyu dinlemiştim ama şu an arşivimin karmaşasında nerede olduğunu bulamadığımdan nasıl olduğunu pek hatırlayamıyorum. Gruptan uzun süredir ses soluk çıkmıyordu, 2009 yılında bu demoyu kaydetmişler, haberim yoktu, geçtiğimiz günlerde bana bu demoyu ulaştırdılar sağolsunlar.

Düşük tempolu, oldukça üzgün bir doom metal eseri olmuş, enteresan şeyler de var tabii ki, misal “Kindly water” adlı ilk şarkı depresif bir doom metal gidişatındayken, bayan vokal ve scream vokal oldukça uyumlu, hiç sıkıntı yok ama, bir yerden sonra davul, klavye ve clean gitar tonuna bağlayan kısım fazla fantazi olmuş, tabi bu tarz etkileşimler normal karşılanabilir, kiminin hoşuna gidebilir de… Diğer şarkıların klavyelerinde de bu tarz şeyler fark etmek mümkün.

Bayan vokal bir çok yerde enstrumanlardan çok ayrı kalmış, belki biraz efekt ile halledilebilirdi. Şarkılarda keman ve viyola da kullanılmış, tarz için oldukça destekleyici enstrumanlar ama yine miks kısmında sıkıntı yaşanmış.

Sonuç olarak Türkiye underground’ında takdir ettiğim gruplardan biridir Faded Serena, bir sonrakinde daha klas bir kayıt ile karşımıza çıkacağını umuyorum…

5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 3 =

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu