Kritikler

EZAYAH ”Wintersky”

Bursa-Istanbul/Extreminal Productions-2005

Ezayah’tan uzun süredir ses soluk çıkmıyordu,ilk demosunun ardından sadece bir kaç complationda görmüştüm,2005 yılının sonuna doğru yeni demosu elime ulaştı,ismi “Wintersky” olan bu demo kış mevsiminin başlarında piyasaya sürüldü.

Müzikaliteden önce projeden biraz bahsetmek istiyorum,ilk demoyu dinleyenler Emrah’ın daha kişisel şeylerden bahsettiğini anlıyacaklar fakat bu demoda kişisellikten daha ziyade genel bir anlatım var,Pagan felsefesi,dünyanın ve doğanın yok oluşu ve doğaya sığınış var.Sözlerin genel konsepti bunlardan ibaret,müzik olarak ilk demonun aksine kayıt kalitesinde bir yükselme söz konusu,ama aynı atmosferi yine yansıtmış diyebilirim.

Gaia,Stop this pain isimli parça ile giriş yapılıyor bu parça ilk demonun havasını girişte bize yansıtıyor,parçanın sonunda Hitlerin ve Roosvelt’in konuşması mevcut,ardından Year Zero isimli parça ile serüven devam ediyor.Yine ilk demo ve ondan sonraki parçalarına nazaran daha melodik bir müzikal yapı mevcut,ardından bir ambient tarzı deneme yapılmış,parça demo ile aynı ismi taşıyor.

Ardından bence demodaki en ilginç parça olan Far Beyond geliyor,ilginç dememin nedeni düz giden gitarların arkasına saklı olan efektler,gerçekten vurucu bir yapı oluşturmuş.Geçişlerdeki clean vokaller müziğe tam oturmuş.(Kişisel olarak tercihim değil) Bu parçada gerçekten iç karartıcı ve karanlık bir atmosfer mevcut.

Demonun kapanış parçası ise Harmonies I whisper,bu parça bizi yine ilk demonun atmosferine götürüyor,Ezayah’ın o alışılmış keyboard tonları yine bu parçada bulunmakta,uzun lafın kısası Emrah uzun yıllar bizleri bekletmişti,2.5 yıl sonra ilk demoyu aratmıcak bir çalışma bizlere sundu.

Demonun kapak ve layout çalışması gerçekten harika,profesyonel offset baskı ve yine profesyonel sticker ile çok kaliteli bir sunum yapılmış.Bence mutlaka edinin…Black Metal anlayışı olarak farklı bir çalışma bizlere sunulmuş..

7/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 4 =

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu