Kritikler

EZAYAH ”The Morning Star”

Self-Released – 2010 – İstanbul

Ezayah Üçüncü albümünü sade bir kapak tasarımı ile geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkardı, yine bildiğimiz Ezayah atmosferine sahip bir albüm. Tek kişilik bir proje olarak tanınan Emrah Karadağ’ın kadrosuna bu albümde Melih Pekinbaş diye biri katılmış.

Ezayah’ın ambient altyapısı üzerine kullandığı black metal tekniği ve kendine has atmosferini her zaman çok beğenmişimdir, her yeni albüm de biraz daha artan kayıt kalitesi de dikkati çekiyor, bunun yanı sıra yine kullanılan gitar tonları, vokal efekti vs. önceki albümlerdekinlerle, bilhassa “Wintersky” ile benziyor, bu albümde biraz davul tonu ve programlaması fark etmiş.

Ezayah artık kendi tarzını tamamen oturtmuş, örneğin “Within The Dimensions I Travel” isimli parçayı dinleyen biri eğer “Wintersky” isimli albümü dinlediyse hemen bu Ezayah diyebilir rahatlıkla. Hani artık böyle bir şey duyulduğunda Ezayah gibi diyebilirim. Albümdeki favori parçam bu ve “Hep Siyah”.

Bu albümde “Ay Çocuğu”, “Hep Siyah” ve “Açık Rüya” isimli 3 Türkçe sözlü parça yer alıyor. Bunlar hep görmek istediğim şeyler, black metal’de Türkçe sözü çok seviyorum. Her ne kadar bir çok kişi bunu uygun bulmasa da gayet de uygun bir şekilde oturmuş sözler.

Kullanılan clean vokaller de bir önceki albümlere göre daha iyi ve şarkılara daha uyumlu. Clean vokale örnek vermek gerekirse, albümdeki ambient tarza sahip parçalardan biri olan “Raise Your Hands Through Darkness” ele alındığında, kuzey ülkelerindeki black metal gruplarının bu tarz parçalarını düşünelim ve biraz daha doğu ezgileri ile birleştirelim sonuç olarak böyle bir şey ortaya çıkıyor, sıkı bir ambient dinleyicisi olarak da vokalinden kullanılan sample’lara kadar başarılı buldum.

Yine açıp açıp dinleyebileceğim bir Ezayah albümü bu da. Karanlık, depresif ve duygusal atmosfere sahip bir eser olmuş. Ezayah’ın, son zamanlarda doğuya yönelen Avrupalı şirketlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Sınırlı sayıda basılan albümü Ezayah’ın sitesinden satın alabilirsiniz.

7.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu