Röportajlar

EZAYAH

Ezayah ile yeni demo albüm "Wintersky" üzerine yaptığımız röportaj. Yine ilk Ezayah röportajı benden 🙂

Merhaba Emrah “Awakening Of An Angel”dan beri sesin solun çıkmıyor neler yapıyorsun?
Evet uzun bir ayrılık dönemi oldu , ilk demodan bu yana 2 de compilation çalışmasına katıldım , onun haricinde ciddi bir sağlık sorunu yaşadım o , bu derken 2 yıl olmuş.

Awakening Of An Angel’dan sonra herhangi bir şirket ile münasebet oldu mu?
Hayır olmadı zaten bu projeye başlarken de amaç bu değildi halende öyle , o yüzden bu tarz ciddi bir girişimde bulunmadım ama zaman ne getirir bilinmez tabi.

“Wintersky” da “Awakening Of An Angel” gibi bir ev kaydı ama daha kaliteli olmuş, farklar neler?
Farklar kullandığım programların daha iyi olması ( Cakewalk- Sonar 4 ) ve ilk demodan aldığım kayıt ile ilgili eleştirileri dikkate alarak bu noktalara yoğunlaşmamdan ileri geliyor.

İlk şarkı “Gaia! stop this pain” (favori şarkım) içinde bir konuşma var… Kimin konuşması o?
Şarkıda 2 konuşma var 1.si Hitler 2.si ise Roosevelt’e ait.

Şarkı ile bağlantıları nedir?
Şarkı ile bağlantıları aslında indirek bir bağlantı, yani burada n.s.b.m filan yapmıyorum tabiî ki, amacım sadece 2.dünya savaşını hatırlatacak bir şeyler sunmak oldu ve bende o dönemde bu savaşa yön veren 2 ismi seçtim , şarkı adından da anlaşılacağı üzere tabiat anaya bir haykırış niteliğinde yani tüm bu kaosa karşı bir sesleniş ve isyan diyebiliriz.

Demoda 5 şarkı var, 6 şarkı ile çıkacak diye biliyordum, bir şarkı neden eksildi?
Evet aslında bir tanede Türkçe şarkı var , fakat şarkının müzikal babda demonun genel konseptine ters düşeceğine karar verip çıkardım.

Demoya adını veren Wintersky black metal değil, tarzdan farklı bir şarkı yapmak nereden çıktı, yani kısacası bu şarkı hakkında konuşulacak bir şeyler varsa anlatır mısın?
Evet pek tabi koşulması gereken şeyler var , fakat ilk demoyu dinleme fırsatı bulanlar orada da bu tarz çalışmaların olduğunu görecekler , şarkı dark ambient tarzında bir çalışma , bu tarz Avrupa genelindede şuan oldukça popüler bu sevindirici tabi. Başta Elend olmak üzere Dargaard veya Autumn tears bu türün öncülerinden, benim bu tarz çalışmalara yer vermemin sebebi ise her şey den önce öze inmek yani , demonun genelindeki müzikaliteyi farklı frekanslarda hissetmek ve hissettirmek , sonuçta ana tema ise aynı, yalnızca biçim farklı ama yukarıda da bahsettiğim gibi benim esas amacım anlatmaya veya vermeye çalıştığım duyguyu farklı betimlemeye çalışmak.
Kısaca şöyle diyebilirim, bir saniyede hayatını kaybeden yüz binlerce insanı düşünürken veya bir yaprağın ağaçtan düşerek yer yüzüne değişini seyretmek bana aynı acıyı yaşatıyor çoğu zaman , yani Doğa bize farklı zamanlarda farklı şeyler verebilir ama nihali son aynı kalır , Karanlıkta buluşma ! ve yeni bir bahar !

Wintersky kendi tarzında mükemmel bir şarkı olmuş, dark ambient bir albüm çıkarmayı düşünüyor musun?
Teşekkürler, evet bu tarz bir çalışma olabilir ama belki bir yan proje diyebiliriz şu an materyal topluyorum eğer istediğim gibi olursa piyasa süreceğim ve bu gerçekleşirse müzikalite olarak büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum.

Wintersky çıkalı birkaç hafta oldu, bu güne kadar gelen tepkiler nasıl?
Daha oldukça yeni 2 hafta kadar oldu bu yüzden tepkileri değerlendirmem için henüz erken ama dinleyenlerden olumlu tepkiler alıyorum.

Senden sonra Türkiye’de birçok tek kişilik proje ortaya çıktı, farkındasın zaten 😉 bu konuda bir şeyler söylemek ister misin?
Evet Awakening of an angel o dönem için Türkiye de bir ilkti ve her zaman öyle kalacak , ardından ise tek kişilik projelerin artması beni oldukça sevindirdi ve her geçen gün yeni projeler duyuyorum ve elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum ,
Dinleyenlerden ise tek isteğim yapılan tüm bu çalışmalara beğensinler veya beğenmesinler saygı duymaları,sonuçta bunlar bir emek ve duygu ürünü ve bir şeyleri yaşatma çabası , zaten underground ruhu da bu değil mi ?

Compilation albümler için yapılan şarkılar var, onları neden demoya eklemedin?
Hmm evet eklemedim, çünkü bu şarkılar o çalışmalar için özel olarak yapıldı ve öyle kalmasını istedim. Ama zaten şuan sitede bu çalışmalar var zaten, isteyen indirebilir. ( www.ezayah.com )

Awakening Of An Angel kapağındaki ağaç Wintersky kapağında sol üst köşede yer almış, Ezayah’a özel bir sembol haline mi geliyor ?
Evet bu sembol ilk demonunda kapağını oluşturan bir pagan sembolü , sembolün genel olarak Ezayahı müzikal ve felsefik olarak bir noktada topladığına inanıyorum ve bu yüzden kullanmaya devam edeceğim.

Biraz da hayattan soralım 😛 , Bandrolsüz cd’leri dükkanlarda satmak çok zor, bu da underground piyasayı sadece internetten alışveriş yapılabilir hale getiriyor, bu konuda ne düşünüyorsun?
Evet , bu şuan için sanırım undergroud çalışmara ulaşmayı zorlaştıran en negatif etken , şuan halen bir kaç noktada satış yapılabiliyor fakat bu oldukça yetersiz maalesef ve burada internetten alışverişi ön plana çıkarıyor haliyle . Genel olarak internetten alışverişe pek sıcak bakılmıyor ama en azından Türkiye de bu işi ciddi anlamda yapan bir kaç site var buda sevindirici.

Soracaklarım bu kadar, son olarak söylemek istediğin bir şeyler var mı?
Öncelikle sana, ve başından beri bu projede bana destek veren ve vermeye devam eden herkese teşekkür ederim.

Bırakın ışık üzerinizde parlasın , Işık sadece karanlığın üzerinde parlar !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu